GRAD HUMANOSTI: Novosađani sakupljali čepove, mališani MOZAIKOM ukazali na značaj RECIKLAŽE
NOVI SAD: Povodom Evropske zelene nedelje, šesta manifestacija „Grad humanosti – Rastemo uz EKO stvaralaštvo” organizovana je na platou ispred TC „Promenada”.
Tokom prepodnevnog programa građani su donosili plastične čepove i otpad, a novac koji će biti sakupljen nakon reciklaže biće iskorišćen za kupovinu pomagala deci sa smetnjama u razvoju ili sa invaliditetom, kao i njihovim porodicama, kako bi im se omogućilo lakše funkcionisanje u svakodnevnom životu i obrazovanju.
Osim što je akcija bila humanitarnog karaktera, ponovo je istaknuto ekološko osvešćivanje društva i unapređivanje sistema odvajanja čvrstog otpada u Srbiji.
– Moramo da učimo naše najmlađe da je životna sredina važna i da oni kao pojedinci mogu da daju svoj doprinos, te da uče nas starije kako voditi računa o našoj planeti – istakla je predsednica udruženja „Čepom do osmeha” Vanja Petković. – Kao udruženje širimo svest o zaštiti životne sredine, a osim što sakupljamo otpad za reciklažu, organizujemo edukativne radionice na kojima učimo decu i kako da preko naše aplikacije „Eko heroj” pronađu, odvoje i odnesu smeće na reciklažu.
Najmlađi učesnici programa napravili su mozaik od plastičnih čepova, te simbolično ukazali na značaj recikliranja, a naši sugrađani imali su priliku da uživaju u dečjim predstavama, pozorišnim prikazima, recitacijama, upotpunjenim kostimima od reciklabilnih materijala. Tako su nešto starije naučili mališani predškolskog i školskog uzrasta, a među njima bili đaci iz produženog boravka „Dečja luka” iz Novog Sada.
– Sa drugarima sam izvela tačku na kojoj smo recitovali kako treba čuvati prirodu i kako se brinuti o njoj – rekla je učenica Nina. – Ja sam glumila cveće, dok su ostali imitirali prirodu, vodu i reku. Mislim da se danas mnogo zagađuje, a mi ćemo sačuvati prirodu tako što ćemo otpatke bacati u korpu za smeće, sadićemo drveće i cveće i brinuti o njima.
Širom Srbije do sada je kroz akciju „Čepom do osmeha” sakupljeno više od 850 tona plastičnih čepova, uručeno 73 pomagala za decu sa smetnjama u razvoju, sa više od 30.000 postavljenih kutija na teritoriji cele zemlje.
A. Čegar