Grad dobio mapu po omladinskim idejama: Informativno za mlade strance
Tim volontera „Infopolisa – omladinskog Info-centra“ osmislio je i napravio svojevrsnu Omladinsku mapu Novog Sada, posebno prilagođenu strancima od 15 do 30 godina koji posećuju naš grad, koja je u utorak promovisana u prostorijama Kluba „OPENS 2019“.
Osnovna ideja Omladinske mape jeste da informiše sve mlade strance i pruži im mogućnost za upoznavanje grada kroz „omladinski pristup“. Kreirana po uzoru na mape drugih evropskih gradova, pravovremeno i iskreno predstavlja duh grada jezikom mladih.
– Ideja je bila da, kroz projekat OPENS-a, koji traje tokom ove i sledeće godine, napravimo drugačiju ponudu za mlade strance koji dolaze u Novi Sad, odnosno da naši mladi ponude izbor mesta za koja smatraju da bi bila zanimljiva – objasnio je predsednik
„Infopolisa – omladinskog info-centra“ Milisav Milinković. – S volonterskim timom pokušali smo da pronađemo sadržaje koji su alternativniji i koje, da tako kažem, prosečan turista u Novom Sadu možda ne bi posetio. Mapa je na engleskom, za sada u štampanom izdanju, a nadam se da ćemo uskoro imati i android-aplikaciju, te će na taj način biti dostupna i široj populaciji.
Mapa će biti besplatna i nalaziće se u prostorijama omladinskih udruženja i organizacija gde se okupljaju mladi. Osim kulturno-istorijskih znamenitosti, aktuelnosti i omladinskog pristupa, na Omladinskoj info-mapi Novog Sada je i lokalni novosadski rečnik, gde će stranci upoznati najpoznatiji sleng i termine Novosađana, poput izraza „otpadati“ ili „gari“, ponuda kulturnih manifestacija koje obeležavaju naš grad i slično.
– Ideja je, zapravo, potekla od mladih širom Novog Sada, a mi smo pohađali radionice u okviru kojih smo predlagali ideje kako će mapa izgledati – navela je volonterka „Infopolisa – omladinskog info-centra“ i članica tima koji je kreirao mapu Lea Ćatić. – Bili smo podeljeni u grupe i oblasti, birali smo mesta i sadržaje koji su nama zanimljivi, u nadi da će se dopasti i onima koji će koristiti tu mapu, nadam se da smo uspeli. O odabranim sadržajima smo potom nešto i napisali. Ja Novi Sad mnogo volim u turističkom i kulturnom smislu, moji predlozi su centar i Petrovaradinska tvrđava, a kad je reč o mestima gde se može popiti dobra kafa, tu su lokali u Ulici Laze Telečkog, poput „Puberaja“ i „Lazinog salaša“. U karakteristično novosadski izbor svakako se ubraja i najpoznatiji novosadski sendvič – indeks, a možda su najbolji u lokalima kod Sajma – „Indeks Mirjana“ i „Vanesa“. Omladinska mapa predstavlja nešto potpuno drugačije i kreativnije u odnosu na to na šta su turisti navikli, a mi, mladi, potrudili smo se da opravdamo mišljenje i osećanje koje svi gosti Novog Sada godinama i decenijama nose – da smo dobri domaćini.
Mapa je rezultat projekta „Infopolis Starter Kit 4 OPENS Info Points & Omladinska info mapa – onlajn & oflajn“, koji su novčano pomogli Ministarstvo kulture i informisanja, Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu AP Vojvodine i Grad Novi Sad, težeći ostvarenju ideja Omladinskog saveza udruženja „OPENS 2019“.
B. Pavković