Glavna crpna stanica gradi se kod Kvantaša
Jedna od započetih investicija, vredna 40 miliona dinara, jeste izgradnja vodovodne mreže druge visinske zone u Bukovcu, u čiju realizaciju se ušlo na zahtev tamošnje mesne zajednice.
Na različitim lokacijama u gradu u prigradskim naseljima do kraja ove godine treba da budu završeni radovi JKP „Vodovod i kanalizacija” započeti 2017, a po rečima rukovodioca Sektora investicija u tom preduzeću Darka Maleševića, poduži je i spisak investicija predviđenih za tekuću građevinsku sezonu, koja startuje 15. marta. Jedna od započetih investicija, vredna 40 miliona dinara, jeste izgradnja vodovodne mreže druge visinske zone u Bukovcu, u čiju realizaciju se ušlo na zahtev tamošnje mesne zajednice.
“Preostala je izrada tehničke dokumentacije i projekta za rezervoar, čime bi pitanje Bukovca, koji je vremenom ozbiljno počeo da se širi iz kotline, definitivno bio rešen”, kaže Malešević.” Postoji još jedan deo tog naselja koji stalno ima problem s pritiskom, a u vreme najveće potrošnje pojedine kuće imaju vode svega dva do tri sata dnevno.”
Predstoji nam i rekonstrukcija bukovačkog cevovoda od Ulice Sonje Marinković do Mesečeve. Radi se o zastarelom, azbestno-cementnom cevovodu, a ta investicija iznosi 11 miliona dinara. Obimniji radovi tiču se i dovodnika za Kać, Budisavu i Kovilj. Naše angažovanje tu zavisi i od „Puteva Srbije”, koji grade nadvožnjak između Novog Sada i Kaća. Kanalizacija u Kaću uvedena je 2009. godine, a sada smo zbog pomenutih radova bili primorani na to da izmeštamo deo vodova. Najaktuelnija je izgradnja kolektora za Kać. Za te poslove izdvojeno je 15,5 miliona dinara za kanalizaciju, a 18,5 miliona za vodovod. U Kaću predstoji rekonstrukcija 300-400 metara Njegoševe ulice, vredne 3,5 miliona dinara, odakle jednom nedeljno stižu prijave stanovnika – kaže Malešević.
Izgradnja cevovoda sirove vode na Petrovaradinskoj adi takođe zavisi od radova koje Železnice Srbije izvode na novom Žeželjevom mostu. Kako objašnjava naš sagovornik, u zavisnosti od brzine tih radova uslediće i povezivanje cevovoda, što je u nadležnosti VIK-a. Malešević upozorava na to da bi najvažnije bilo da se sve završi do leta, kada potrošnja vode postaje enormna, dodajući da te investicije iznose 11 miliona dinara.
Septičke jame
Ozbiljan problem predstavlja i podatak da u prigradskim naseljima još uvek postoji oko 5.000 „živih” septičkih jama.“Plan je da ih u dogledno vreme sve zatvorimo dovođenjem kanalizacione mreže. Izgradnja takve mreže je u nadležnosti Gradske uprave za građevinsko zemljište i investicije, koja nam ih potom daje na korišćenje, poosle čega naše preduzeće raspisuje tender za priključke”, objašnjava Malešević, navodeći da je u 2017. godini na kanalizacionu mrežu priključeno blizu 4.000 domaćinstava, a u tekućoj godini biće realizovano još oko 2.700 priključaka.
“Prošle godine započet je posao na Bulevaru Mihajla Pupina. U pitanju je između 300 i 400 metara vodovodne mreže, koja ne može da se poveže s postojećom infrastrukturom. Otežavajuću okolnost predstavljaju pešačka zona i blizina pošte jer je u pitanju strogi gradski centar. Za te radove namenjeno je 4,5 miliona dinara”, kaže Darko Malešević, ističući da se svi radovi uklapaju u rokove od 60 do 90 dana.
Kada je reč o planovima za 2018. godinu, rukovodilac Sektora investicija „Vodovoda i kanalizacije” ističe da je Grad izdvojio 430 miliona dinara za izgradnju nove Glavne crpne stanice. Predviđeno je da ona traje dve godine, a celokupna investicija iznosiće 860 miliona dinara.
“Do kraja marta biće raspisan tender za javne nabavke i izvođača radova, a početak radova predviđen je za kraj aprila. U pitanju je izmeštanje Crpne stanice iz Radničke ulice na lokaciju između Kvantaške pijace i Žeželjevog mosta, za šta smo dozvolu dobili još u decembru 2017. Sve su to koraci koji vode izgradnji centralnog prečistača vode, što predstavlja glavnu investiciju za Novi Sad. Plan je da se u izgradnju glavnog prečistača uđe do 2025. godine. Faze obuhvaćene tim projektom su i povezivanje cevovoda ispod Keja, kao i uspostavljanje cevovoda od Crpne stanice do Rokovog potoka u Petrovaradinu”, objašnjava Malešević, dodajući da izvestan problem u realizaciji predstavljaju podzemne vode na velikim dubinama, što bi se moglo rešiti „mikrotuneliranjem”.
Radovi kreću od Sremske Kamenice
U Sremskoj Kamenici započeta je izgradnja 3,5 kilometra nove vodovodne mreže na Staroiriškom putu, za šta je izdvojeno 27,6 miliona dinara.“To će biti prvi radovi u novoj građevinskoj sezoni, mada treba napomenuti da i u Kamenici, a po evidenciji MZ, postoji dosta nelegalnih priključaka koji moraju da budu rešeni”, kaže Malešević.
U 2018. godini planirana je i sanacija dva filterska polja u Fabrici vode. Reč je o zameni takozvanih peščanih ispuna u drugoj fazi prerade vode, a za eliminaciju čestica mangana, gvožđa i drugih štetnih materija predviđeno je 17 miliona dinara.
“Planirali smo i rekonstrukciju kanalizacione mreže na Detelinari u Ulici Janka Čmelika, od Ulice Kornelija Stankovića do Oblačića Rada. Reč je o deonici od preko 500 metara, za šta je odvojeno 28 miliona dinara”, kaže Malešević.
S. Savić