Futog - selo u koje na pozorišne predstave dolaze Novosađani
U ćaskanju s Futožanima uverili smo se u dobronamernost i otvorenost sagovornika. U priči o futoškoj svakodnevici saznali smo da je većina naših sagovornika jednoglasna u oceni da se kulturni život i slobodno vreme u Futogu u velikoj meri podudaraju s ponudom Kulturnog centra „Mladost”.
Prefiks „informativni” izbačen je onog trena kada je lokalnom radiju oduzeta frekvencija pa, po rečima organizatora kulturnih aktivnosti Milana Stepanova, sada obaveštenja o nestanku struje u susednom Begeču moraju da plakatiraju, uz nezaobilaznu upadicu da bi slične bitne vesti mogao da razglašava i seoski dobošar.
Šalu na stranu, uz obrazovne ustanove, poput Srednje poljoprivredne i dve osnovne škole, kao i ustanove namenjene zdravstvenoj zaštiti, kultura u Futogu zauzima visoko mesto, toliko čak, da je, stekli smo utisak, u zasenak bacila i čuveni futoški kupus.
„U poslednje vreme najveći hit kulturnog centra su bioskopske predstave koje petkom i subotom redovno pune sale. Tako smo 22. aprila proslavili rođendan najmlađe delatnosti u našoj bogatoj kulturnoj ponudi, prikazivanjem filmova „Mali princ” i „Na mlečnom putu”, a prvog majskog vikenda publika je uživala u „Paklenim ulicama” i Malom šefu“, rekla nam je urednica filmskog programa Nataša Popov.
Teško vreme za cvećare
U jednoj od cvećara, u koju nas je privukla reklama za rasad paradajza i paprike, čuli smo sledeće.
„Za futoške cvećare naišao je loš period. Sumnjam da bilo koja od sedam futoških cvećara dobro posluje. Prošla su ta vremena kada je narod cveće kupovao za razne svečanosti. Nažalost, danas se cveće kupuje uglavnom za sahrane. A što se pomenutih rasada tiče, struk paradajza ili paprike prodaje se za 30 dinara“, reče nam naša sagovornica.
Ništa manje ne privlače ni gostovanja pozorišnih trupa, pa je reklama „od usta do usta” toliko urodila plodom da Novosađani koji uživaju u teatru, sve češće zbog kvalitetnih predstava dolaze upravo u Futog. Ovdašnji glumci su takođe aktivni pa ih očekuje tradicionalno gostovanje na festivalu u Smederevskoj Palanci, dok je kraj maja u KC-u rezervisan za Godišnji koncert foklornog ansambla i orkestra.
Prestižna EFFE etiketa sada krasi i čuveni festival „Biserna grana”, jedan od ponosa futoškog kulturnog centra, koji za maj priprema edukativne radionice za decu „Šta deca treba da znaju o narodnoj nošnji”.
A da ne bude baš sve samo u znaku kulture, posetili smo i jedan od dva futoška fudbalska kluba. Na terenu „Sofeksa”, osnovanog 2013. godine, koji je na staroj lokaciji nasledio nekadašnji „Metalac”, zatekli smo trenera Nikolu Sofranina s osmogodišnjacima koji su prve fudbalske veštine učili na uredno pokošenom travnatom terenu. Dva Jovana, Nikola, Todor, Uroš, Lazar, Strahinja, Darko i Damjan šepurili su se u dreosovima renomiranih evropskih klubova, maštajući da će jednoga dana nadmašiti i svog poznatog meštanina Radoslava Bataka, nekadašnjeg prvotimca, a danas šefa stručnog štaba čuvene „Vojvodine”.
A, na Dunavu, nekoliko vozila i jedan biciklista čekali su skelu koja je upravo pristizala sa sremske strane.
„Ovo je milina. Za pedeset dinara i šest-sedam minuta vožnje skelom, našao sam se u Bačkoj, dvotočkašem skoknuo na potrebno odredište, završio posao i opet ću, za tili čas, biti preko“, “, veli nije krio zadovoljstvo Beočinac Goran Kikić.
Vlasnik skele „Neptun” Živko Mihajlović upravo je ispratio putnike u Futogu i pripremao ukrcavanje onih koji su namerili da krenu put Beočina.
„Pre desetak godina posao je cvetao, ali iz godine u godinu je sve slabije. Verujem da cena od 300 dinara po automobilu, 70 za bicikl i 50 za pešaka nije problem, koliko sve lošije vremenske prilike u doba godina kada im vreme nije“, uveravao nas je Živko.
Sava Savić
Foto: S. Šušnjević