Fotografije Pavela Surovog iz Kisača osvojile prvo mesto na festivalu u Rusiji
Na međunarodnom festivalu Baltik etnik Fešn IBEFF (Etnomoda) u Sankt Peterburgu, u kategoriji modna fotografija, pobedu je odneo Pavel Surovi, direktor Kulturnog centra iz Kisača.
Njegove fotografije predstavljaju arhaične slovačke narodne nošnje iz kolekcije pod nazivom Korona na slovačkom, odnosno Kruna na srpskom jeziku. Nagrađene fotografije su prikazane nedavno domaćoj publici na izložbi u Kulturnom centru u Kisaču. Prema rečima autora Surovog, na jesen će kolekciju videti i beogradska publika, posle novosadska, a verovatno će imati priliku da je vide i Parižani.
- Nagrada u Rusiji je za mene lično i za moju porodicu veliki uspeh, ali je uspeh i za Kisač i Grad Novi Sad, koji je osnivač Kulturnog centra u Kisaču i bez čije podrške ne bih mogao da realizujem ovaj složen umetnički projekat – ističe Surovi. - Naravno, pobeda na festivalu je uspeh za celu Srbiju, koju sam predstavljao na međunarodnom festivalu IBEFF u Rusiji.
O pobedniku u Sankt Peterburgu je odlučivao žiri sastavljen od uglednih doktora i profesora primenjenih umetnosti univerziteta, modnih dizajnera i ljudi iz šoubiznisa iz celog sveta među kojima Elena Petrova, Olga Surikova, Raisa Itina, Anna Demshina, Oleg Barinov iz Rusije, Maria Vitinidou, grčka modna dizajnerka i organizatorka modnih dana Grčke, Čen Bin profesor univerziteta umetnosti u Kini, Rafal Stanovski, profesor primenjenih umetnosti u Krakovu i organizator Fešn vika iz Poljske i drugi.
Surovi je dobio 141,5 od maksimalnih 150 bodova, što predstavlja najbolji rezultat na celom festivalu. Žiri je konstatovao da su fotografije Pavela Surovog kvalitetom u rangu svetskog modnog časopisa “Vog”. Igra svetla i senki je po njima na nivou jednog Karavađa. Žiri se složio da se na fotografijama vidi profesionalni i studiozni rad umetnika, alegorije na istorijske ličnosti su odmah prepoznatljive, ali ih je najviše zantrigiralo kako su urađene fotografije modela na pozadinama sa prekrivačima i ćilimima...
- Žiri je imao sumnju da su posebnim tehnikama manipulisanja na fotografijama dorađene pozadine što sam odbacio i obrazložio alhemiju stvaranja svog rada, odnosno da je sve urađeno samo sa svetlom, odnosno igrom svetla – navodi Surovi.
Kaže da projekat „Korona” prikazuje jedinstven spoj umetnosti i etnologije, tradicije i modernog doba, kao i istorijsko-nacionalno obeležje u domenu modnog dizajna. Kao strastveni kolekcionar i ljubitelj narodne nošnje Pavel Surovi je etnografskim istraživanjem u svojim radovima pokušao da predoči podudarnost arhaičnih slovačkih nošnji sa kraljevskom evropskom odorom. U tom smislu motivi i materijali koji su se prožimali u krojevima tradicionalnih arhaičnih nošnji pod uticajem su trendova i mode Austrougarske, Rusije, Francuske, Nemačke, Španije, Danske, Turske i drugih zemalja toga doba. Angažman umetnika obuhvatio je sve: od ideje do realizacije, uključujući scenografiju, stajling, narodne nošnje, kombinovanje boja i odevnih predmeta, pa sve do fotografisanja i retuširanja. Suptilan, ali složen kroj, interesantni detalji i motivi na haljinama, kao i prefinjenost nošnji odaju utisak da je reč o fotografijama jednog svestranog i studioznog umetnika koji je pokušao da prenese na gledaoce eleganciju aristorkratije u kombinaciji sa modnim trendovima.
- Uspeh u Sankt Peterburgu je za mene potvrda mog umetničkog rada, uložio sam mnogo energije, sredstva i ljubavi da realizujem projekat i sav taj trud je nagrađivan prvom mestom u Rusiji. Ponosan sam što je 25-člani žiri izabrao moje fotografije kao najbolje. Sad me raduje što sam započeo rad na novom projektu za Evropsku prestonicu kulture - Novi Sad 2022, koji će verujem biti još grandiozniji i zanimljiviji - izjavio je Surovi.
E. Marjanov