Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(FOTO, VIDEO) REPORTERI „DNEVNIKA” NA LICU MESTA: Uređenje Almaškog kraja u punom jeku! Ređaju se kamene kocke u Ulici Zlatne grede

16.03.2024. 11:10 12:04
Piše:
Foto: S. Kovač/Đ. Radivojević/dba_architects (Instagram)

Radovi u sklopu projekta revitalizacije i rekonstrukcije Almaškog kraja u Novom Sadu odvijaju se po planiranoj dinamici i u punom su jeku, a prva ulica koju su radnici u četvrtak počeli da popločavaju kamenom kockom (porfirom) je Zlatne grede.

Otpočinjanjem ovih radova Almaški kraj polako poprima izgled uređenog starog jezgra, onako kako su ga projektanti novosadske firme DBA zamislili, u šta se ekipa „Dnevnika” uverila kada je juče obišla taj kvart.

Projekat obnove jednog od najstarijih delova Novog Sada, koji odlikuju vremešne kuće, vijugave uske ulice, mir, tišina i posebna atmosfera, zajednički finansiraju Pokrajinska vlada i Grad Novi Sad i jedan je od najznačajnijih u novosadskoj istoriji. Čitav kraj se nalazi pod prvim, najvišim stepenom zaštite, što je proglasila Vlada Republike Srbije, pa se zato radi isključivo po merama struke, zaštitara i uz puno uvažavanje mišljenja, pre svega ljudi koji žive u tom delu grada.  Da bi ta istorijska celina, najstariji srpski deo grada iz 1718. godine bila očuvana i zaštićena, neophodno je obnoviti zapuštenu infrastrukturu i sačuvati autentični duh prostora, pa se projekat izvodi uz nadzor projektanata i Zavoda za zaštitu spomenika kulture, uz koordinaciono telo koje čine predstavnici Pokrajinske vlade, Grada Novog Sada, Srpske pravoslavne crkve, Matice srpske i Udruženja „Almašani“.

Almaški kraj polako poprima izgled uređenog starog jezgra, onako kako su ga projektanti novosadske firme DBA zamislili, u šta se ekipa „Dnevnika” uverila kada je juče obišla taj kvart

Reč je o višegodišnjem i složenom projektu, koji će, prema procenama nadležnih i stručnjaka trajati između pet i sedam godina. Prva faza obnove počela je u decembru 2022. godine. Sredinom prošle godine urađena je rekonstrukcije komunalne infrastrukture i počelo je postavljanje sadnih jama i parterno uređenje, kao preduslov za ozelenjavanje i pejzažno uređenje. Prethodno su radnici bili angažovani na postavljanju toplovoda u Skerlićevoj i Ulici Zlatne grede, dok su istovremeno u Ulici Save Vukovića obnavljane fasade, postavljani novi crepovi na krovove i ugrađivana je stolarija. Prema planu u narednom periodu predviđena je obnova zone u jugoistočnom delu, tačnije ulica Zlatne grede, Skerlićeve, trga na ukrštanju Zlatne grede i Skerlićeve, koji bi trebalo da ponese naziv Orfelinov trg, Milovana Vidakovića, dela Đorđa Jovanovića, od Kosovske do Save Vukovića, deo Save Vukovića, od Đorđa Jovanovića do Lađarske. Drugi deo investicije biće realizovan u nekoliko podfaza.

Prva faza obnove počela je u decembru 2022. godine. Sredinom prošle godine urađena je rekonstrukcija komunalne infrastrukture i počelo je postavljanje sadnih jama i parterno uređenje, kao preduslov za ozelenjavanje i pejzažno uređenje

Prestižna nagrada u Parizu

Predstavnici novosadske firme „DBA”, predvođeni direktorom Đorđem Bajilom, autori projekta urbanističko-arhitektonskog uređenja prostorne kulturno-istorijske celine – Almaškog kraja u Novom Sadu, prošle godine su  u Parizu primili prestižnu nagradu „Architizer A Award“, u kategoriji „Unbuild landscape “. Ceremoniji uručenja priznanja prisustvovao je i predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, s obzirom na to da je Pokrajinska vlada finansirala u celosti izradu projektno-tehničke dokumentacije.

Naime, početkom leta izabran je u prvih pet iz celog sveta na 11. takmičenju „ Architizer A Award “. Novosadski projekat je bio u konkurenciji sa po jednim projektom iz NR Kine i sa Islanda i dva projekta iz SAD.

Projekat podrazumeva i potpunu obnovu jednog od najvažnijih infrastrukturnih objekata u gradu – almaškog kanalizacionog kolektora, koji nije rekonstruisan poslednjih 50 godina. Biće rekonstruisana celokupna vodovodna i kanalizaciona mreža, postavljena nova rasveta i urbani mobilijar, ulice će biti prekrivene kamenim materijalom, a biće i potpuno drugačije uređen saobraćajni tok. Kada je reč o zelenilu, prema procenama sada u Almaškom kraju ima između 200 i 250 stabala. Njihov broj će biti udvostručen nakon obnove, što će posebno doprineti lepoti ambijenta.

Projekat obnove jednog od najstarijih delova Novog Sada, koji odlikuju vremešne kuće, vijugave uske ulice, mir, tišina i posebna atmosfera, zajednički finansiraju Pokrajinska vlada i Grad Novi Sad

Podsetimo, projektom arhitektonsko -urbanističkog uređenja, koji će biti realizovan u narednim godinama, obuhvaćeno je 28 ulica i 600 objekata u Almaškom kraju, a planirana je i izmena režima saobraćaja, što podrazumeva kreiranje primarno pešačke zone, izmeštanje glavnih tranzitnih pravaca iz centralnog dela na obodne delove prostora. Urbanističko-arhitektonski projekat za uređenje Almaškog kraja, odnosno prostora površine oko 22,58 hektara uradila je novosadska firma „DBA“, a za tehničku dokumentaciju, neophodnu za revitalizaciju najstarijeg dela grada, koji predstavlja sam početak Novog Sada, izdvojeno je gotovo 97,6 miliona dinara.


U čast Zaharija Orfelina

Udruženja građana „Almašani” pokrenulo je inicijativu da se u Almaškom kraju podigne spomenik u čast Zaharija Orfelina, jednom od najpoznatijih srpskih kulturnih radnika, talentovanom stvaraocu u više od 20 veština, poput kaligrafije, bakroreza, književnosti, pesništva, komponovanja, a koji je živeo u Skrelićevoj ulici i koji je bio parohijanin Almaške crkve.

Planirano je da spomenik bude smešten u južnom delu raskrsnice ulica Zlatne grede, Skerlićeve, Save Vukovića i Đorđa Jovanovića, na mestu susreta ulica Zlatne grede i Skrelićeve, ispred objekta u Skerlićevoj broj 37, dok bi obeležje bilo umetnička skulptura koja simboliše talenta Zahrija Orfelina, a koji je prikazan sunčanim satom na postamentu.


Prilikom prezentacije projekta 2022. godine istaknuto je da će uređenjem Almaškog kraja biti stvoreni uslovi za razvoj Novog Sada kada je reč o kulturi, tradiciji, saobraćaju i turizmu ali i da se, očuvanjem kulturnog nasleđa i arhitekture u vreme intenzivne urbanizacije, nastoji vratiti korenima.

Silvia Kovač

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dnevnik (@dnevnik.rs)



 

 

 



 

 

 

 

Piše:
Pošaljite komentar