Evropska nedelja prevencije raka grlića materice
Povodom obeležavanja Evropske nedelje prevencije raka grlića materice, koja traje od 21. do 27. januara, Preventivni centar Doma zdravlja „Novi Sad” je organizovao niz aktivnosti danas od 7.30 do 9 časova u kompaniji „Manevar” d. o. o. (Zmaj Jovina 4) koje podrazumevaju pregled šećera u krvi, merenje BMI i krvnog pritiska.
Osim toga, Novosađanke će moći da se edukuju o samopregledu dojki i prepoznavanju faktora rizika za nastanak raka grlića materice.
Kako kažu iz novosadskog Doma zdravlja, po rezultatima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, od 17 domova zdravlja u Srbiji koji sprovode skrininge za prevenciju raka grlića materice, Dom zdravlja „Novi Sad” je jedini ispunio preporuku Ministarstva zdravlja Srbije, sa 70 odsto žena od 24 do 65 godina obuhvaćenih skriningom i time postao apsolutni rekorder na tom polju. Od 2016. do 2018. godine u Citološkoj laboratoriji Službe za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja „Novi Sad” obrađeno je 84.737 preparata Papanikolau nalaza.
Kako navode, zahvaljujući takvim rezultatima, očekuje se postizanje „cost-benefit” skrininga i u narednom periodu će sigurno biti manji broj novoobolelih žena. Time se značajno smanjuje stopa umiranja od te opake bolesti. Po podacima Registra za rak pomenutog Instituta, u proseku se svake godine registruje više od 1.000 novoobolelih žena, dok je više od 400, nažalost, izgubilo bitku, te je tako 2015. godine na nivou cele Srbije upisano 1.095 novih slučajeva, a tokom iste godine umrle su 424 žene.
Po najnovijim procenama Međunarodne agencije za istraživanja raka (IARC) za 2018. godinu, Srbija i dalje pripada grupi zemalja s najvišom stopom oboljevanja i umiranja od raka grlića materice u Evropi, ali se beleže i određena pomeranja, te je naša zemlja sada, u odnosu na prošlu godinu kada je bila četvrta po oboljevanju od te bolesti, na petom mestu u Evropi. Ako govorimo o smrtnosti u odnosu na prošlu godinu, kada smo bili treći u Evropi, sada smo zauzeli petu poziciju.
Od 2012. godine ženama starosti između 25 do 64 godine dostupnan je skrining program za rano otkrivanje te opake bolesti, a 2018. godine je završen drugi trogodišnji ciklus sprovođenja organizovanog programa skrininga koji se radio u 17 domova zdravlja širom zemlje. Po rezultatima, gotovo 55 odsto žena ciljne populacije je pozvano na pregled, a 60 odsto njih po ciklusu mu se i odazvalo. Urađeno je ukupno 411.248 Papanikolau testova, a od toga je 25.724 imalo pozitivan nalaz. Biopsija je urađena kod 5.785 žena, dok je kod 173 žene potvrđen rak grlića materice.
Inače, za rak grlića materice se sa sigurnošću zna da pripada grupi najpreventabilnijih.
I. Mikloši