Evidencija NSZ: Bez većeg broja otpuštanja u 2020.
NOVI SAD: Na evidenciji filijale Novi Sad Nacionalne službe za zapošljavanje nalazi se 29.808 nezaposlenih sugrađana. Po rečima v. d. direktora filijale Tatjane Vidović, i pored otežanih uslova za rad i privređivanje koji su snašli i poslodavce i njihove zaposlene usled pandemije koronavirusa, nije došlo do većih otpuštanja radnika.
Kako javljaju iz NSZ-a, broj onih koji su u filijali Novi Sad potraživali prava na novčanu naknadu zbog gubitka posla u 2020. godini bio je manji nego 2019.
Kroz širok spektar usluga koje pružamo nezaposlenima i poslodavcima, doprineli smo da se registrovani broj nezaposlenih na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u Južnobačkom okrugu, tokom 2020. godine smanji osam odsto u odnosu na 2019. godinu uprkos najtežim mogućim epidemiološkim uslovima izazvanim koronavirusom, objašnjava Tatjana Vidović.
Kako dodaje, u saradnji s Vladom Republike Srbije, Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, institucijama na pokrajinskom i lokalnom nivou, uspeli su da stopu nezaposlenosti zadrže na jednocifrenom nivou.
Tome su najviše doprinele mere Vlade Srbije koje su pravovremeno i ciljano bile usmerene ka privredi i građanima, zatim odgovornost i fleksibilnost naše privrede i poslodavaca, kao i mere aktivne politike zapošljavanja koje je i ove godine NSZ realizovao u punom obimu, veli naša sagovornica.
U program za podsticanje zapošljavanja mladih „Moja prva plata” u Novom Sadu je uključeno 525 mladih.
NSZ je u avgustu objavio javni poziv za realizaciju tog projekta, a do kraja godine on je ušao u završnu fazu, tj izabrani kandidati su počeli svoju praksu kod poslodavaca.
Kako dalje ističe, evidentno je da je epidemija prouzrokovala određene promene i u potražnji na tržištu rada, pa su se tako u prethodnoj godini više tražili medicinski radnici, farmaceuti, higijeničari, kuriri-dostavljači i radnici u hemijskoj industriji, a opala je potražnja za radnicima u ugostiteljstvu, turizmu i saobraćaju. Bez obzira na epidemiološku situaciju, dodaje Tatjana Vidović, nastavljena je potražnja za stručnjacima u IT sektoru, mašinskim i građevinskim inženjerima, ali i za pomoćnim građevinskim radnicima, operaterima na CNC mašinama, knjigovođama i trgovcima.
Tokom prethodne godine realizovani su programi za podsticanje zapošljavanja koji obuhvataju finansijsku podršku NSZ-a poslodavcima i nezaposlenima.
Putem tih programa angažovano je ukupno 972 građana s evidencije filijale Novi Sad, za šta je utrošeno ukupno 254 miliona dinara. Najveće interesovanje vladalo je za programe pripravnika, subvencije poslodavcima za zapošljavanje nezaposlenih iz kategorije teže zapošljivih na novootvorenim radnim mestima i subvencije za pokretanje sopstvenog posla, kaže v.d. direktora filijale NSZ Novi Sad.
Zbog pandemije, tokom 2020. godine nisu organizovani drugi sajam zapošljavanja, kao ni planirane obuke za tržište rada. Realizaciju tih aktivnosti NSZ planira čim to epidemiološka situacija dozvoli. Javni pozivi za realizaciju mera aktivne politike zapošljavanja u ovoj godini očekuju se krajem februara.
V. B.