Edukacija đaka: Da zdrava hrana više ne bude bauk
NOVI SAD: Stručnjaci gotovo svakodnevno ukazuju na sve veći problem nepravilne ishrane i gojaznosti, naročito kod dece i mladih, kao i posledica takvog načina života, a brza hrana i manjak fizičke aktivnosti sve su prisutniji i među našim školarcima.
Projekat „Zdravo rastimo“ Saveza za školski sport i kompanije „Nestle–Adrijatik“ bavi se upravo edukacijom đaka o pravilnoj ishrani i važnosti fizičke aktivnosti, a kroz taj program nedavno je prošla i OŠ „Žarko Zrenjanin“.
Tamo je nastavnica fizičkog vaspitanja Marija Vislavski đacima sedmog razreda držala zanimljiva predavanja o zdravim obrocima, bilo je i kreativnih radionica, ali i sportskih aktivnosti.
Dobili smo vrlo zanimljive materijale pomoću kojih smo učili o namirnicama, pravilnom tanjiru ishrane, koji treba da bude što šareniji, ali i o štetnosti čipsa, milkšejka i svega ostalog, što je većini njih omiljena hrana, objašnjava Marija Vislavski. – Igrali smo igrice, gledali zanimljive edukativne filmove i sve to im je držalo pažnju, što su rezultati testa na kraju programa i pokazali.
Interesantno je da smo posle toga išli na ekskurziju i nisam nešto čula da pitaju da idemo u neki od poznatih lanaca brze hrane, kako to obično biva.
Naša sagovornica je, kao nastavnik osmoletke „Žarko Zrenjanin“ i prethodnih godina učestvovala u projektu „Zdravo rastimo“.
Poziv je, kako kaže, i sada rado prihvatila jer smatra da su učenici svaki put uspeli da izvuku vredna znanja i bar na trenutak shvate koliko nepravilni obroci mogu biti štetni.
U sedmom razredu, po nastavnom planu, deca zapravo i uče o principima zdrave ishrane te je Marija u toku projekta sarađivala i s kolegama nastavnicima tog predmeta da bi zajedničkim snagama što više uticali na đake da loše navike zamene boljim.
U okviru projekta „Zdravo rastimo“ održava se i istoimeno sportsko takmičenje, u kojem je ove godine učestvovalo 480 osnovaca i srednjoškolaca iz cele Srbije. Ekipa učenica OŠ „Žarko Zrenjanin“ koju je predvodila Marija Vislavski uspela je da, zahvaljujući prethodnom odličnom plasmanu, osvoji zlato u atletici u ekipnoj konkurenciji, ostvarivši istorijski uspeh te osmoletke u tom sportu.
Šampionski tim čine učenice sedmog i osmog razreda Anđela Bjeković (trka na 300 metara), Marija Papić (skok uvis i štafeta), Lana Dejanić (skok udalj i štafeta), Maša Bevanda (bacanje kugle i štafeta), Sara Božin (trka na 60 metara i štafeta) i Tara Santovac (trka na 600 metara).
Na početku projekta pitala sam: „Koliko vas doručkuje svako jutro?“ Ruku je u svakom odeljenju diglo, u proseku, tek 20 odsto učenika, što je veoma loša statistika. Kada sam pre tri godine učestvovala u istom programu, i sama sam odlučila da probam da se vodim smernicama tog zdravog tanjira o kojem govori projekat „Zdravo rastimo“. Vadila sam krv pre i posle toga, gde je drugi rezultat bio idealan, što me je osvestilo i nateralo da shvatim da je veoma bitno šta jedemo, naglašava Marija Vislavski.
Po njenim rečima, iako za deset godina rada u školi nije primetila ozbiljnije povećanje broja gojazne dece, učenici se, generalno, loše hrane.
Osim toga, malo je onih koji se bave sportom, a mahom se slabo kreću i slobodno vreme provode ispred monitora, televizijskih ekrana i mobilnih telefona.
Sve to dovodi do lošeg držanja, zdravstvenih problema i komplikacija u rastu i razvoju. Da bismo pokušali to da promenimo, pre svega treba osvestiti i edukovati roditelje. Bilo bi korisno uneti promene i u školsku kantinu, ali mislim da mi baš i nemamo mogućnosti za neke velike korake kao što je Džejmi Oliver radio u britanskim školama, kaže naša sagovornica.
Kada je pre nekog vremena bila uključena u projekat „Sport u školi“, nastavnica Marija Vislavski učestvovala je u merenju posturalnog statusa učenika drugog i trećeg razreda.
To je bilo zastrašujuće saznanje, iako su problemi s leđima u tom uzrastu česti, iskrena je Marija Vislavski. – Međutim, još veći problem nastupa kasnije, u pubertetu, kada se deca loše hrane, ne jedu redovno, dolazi do gojaznosti, ali i do raznih bolesti, od karijesa do dijabetesa.
D. Ristić