DZ „Novi Sad”: Obeležen Nacionalni dan borbe protiv raka dojke
Ukoliko imate izražene vene u dojkama, bradavica počinje da se uvlači, jedna dojka raste u odnosu na drugu ili podseća na pomoranyinu koru, sve su to znaci koji ukazuju na to da je došlo do promene koja može biti maligna, odnosno rezultirati rakom dojke.
Međutim, uprkos mogućnosti samopregleda, stopa mortaliteta žena je velika upravo zbog toga što se kasno javljaju lekaru i sve to iz straha da ne saznaju da imaju neki problem. U Srbiji najčešće važi parola „valjda mene neće”, a dokaz tome je i poprilično bezuspešna akcija, odnosno edukacija samopregleda dojki, koju je organizovao Preventivni centar Doma zdravlja „Novi Sad” u objektu „Dr Jovan Jovanović Zmaj”, povodom Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, a na koju se odazvao veoma mali broj žena.
– Da je akcija bila vrlo uspešna, statistika ne bi bila kakva jeste – istakla je koordinatorka Preventivnog centra Vesna Imbronjev. – To je veliki problem jer, ukoliko pacijent primeti promenu, samim tim možemo reći da je bolest izlečiva u čak 90 odsto slučajeva. Značaj samopregleda dojke je u tome što se žene oslobađaju straha od odlaska na skrining, one same, kad se pregledaju, uče da posmatraju svoje dojke i kako da, eventualno, vide bilo kakvu promenu.
Samopregled je najbolje raditi jednom mesečno i to u prvih desetak dana nakon menstruacije jer su tada dojke mekane i nisu napete te je lakše napipati promene u njima.
Priznanje Vesni Imbronjev
Otkako se od 2013. godine dodeljuje priznanje za doprinos u radu na prevenciji raka dojke, ove godine je nagrada prvi put otišla u ruke medicinske sestre, i to kooridnatorke Preventivnog centra Doma zdravlja „Novi Sad” Vesne Imbronjev, koja je u svom desetogodišnjem radu edukovala 17.956 žena o samopregledu dojki. Juče joj je uručeno priznanje koje dodeljuje korporacija „Avon” koja se bavi prevencijom raka dojki, u saradnji s Ministarstvom zdravlja Srbije, Institutom za javno zdravlje Srbije i Fondom B-92.
– Zdravstvena svest je kod nas generalno niska, ali je u Vojvodini prilično razvijena u odnosu na ostale delove Srbije, ali i dalje nije kao što bi trebalo da bude – navodi naša sagovornica, dodajući da je finansijski momenat vrlo značajan i predstavlja prepreku kada je reč o kontrolisanju zdravlja. – Preventivni pregledi ništa ne koštaju, i to bi trebalo da se zna da bi nam se žene javile. Imamo i dobro razvijenu mrežu zdravstvenih institucija u Vojvodini i laka je dostupnost usluge koja je potrebna. Takođe, preventivni pregledi ne traže da budu obavljeni odmah i sad, već se može sačekati i po nekoliko meseci ako je potrebno.
L. Radlovački