Dunavska voda bezbedna za kupanje
Dunav u Novom Sadu bezbedan je za kupanje i rekreaciju, rečeno je na redovnoj konferenciji za novinare u Institutu za javno zdravlje Vojvodine, pozivajući se na rezultate prvih ispitivanja ekološkog i hemijskog sastava rečne vode.
Ispitivanja, koja se na Štrandu sprovode svakodnevno od 10. juna, pokazuju da je voda za piće, kao i ona koja curi iz tuševa na gradskoj plaži, ispravna. Lekar specijalista higijene prof. dr Sanja Bijelović kazala je da se građanima preporučuje da se posle kupanja u Dunavu istuširaju da bi sprali sa sebe pesak i moguću prljavštinu.
– Ukoliko se kupaju na drugim plažama, koje nisu organizovane, savetujemo da to obavezno urade kada dođu kući – naglasila je dr Bijelović, i podsetila na to da Institut redovno kontroliše zdravstvenu ispravnost vode za piće iz Fabrike vode i vodovodne mreže Javnog komunalnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija”. – Analize pokazuju da je zdravstvena ispravnost vode utvrđena u 99,5 odsto uzoraka. Stoga naši sugrađani ne bi trebalo da imaju bilo kakvu bojazan od korišćenja vode za piće iz gradskog vodovoda. Ukoliko se pojave mutnoće ili neka promena boje na slavini, savetujemo da puste vodu da iscuri dobrih pet minuta da bi se cevi isprale, da ono što stigne u slavinu bude stvarno sveže proizvedena voda.
Dr Bijelović je podsetila na to da svakog meseca analize vode iz javnih bunara na teritoriji grada ukazuju na određena mikrobiološka i hemijska odstupanja od propisanih vrednosti, te se ne preporučuje za upotrebu.
Situacija zaraznih bolesti u Vojvodini je, kako je naglašeno na konferenciji, uobičajena za ovo doba godine. Respiratorne zaraze su uočene kao najčešća oboljenja, a građani su lekarsku pomoć tražili najviše zbog infekcija gornjih respiratornih puteva. U grupi crevnih zaraza prethodnog meseca prijavljeno je oko deset odsto više obolelih nego u istom periodu prošle godine. U tom periodu 46 osoba se otrovalo hranom usled bakterije Campylobacter, a njih 36 je pomoć lekara tražilo zbog enteritisa koji je uzrokovan bakterijom iz roda Salmonellae.
Lekar specijalista epidemiologije dr Mirjana Štrbac naglasila je da ti rezultati nisu alarmantni, ali da građani treba da vode računa o pravilnoj pripremi namirnica, odnosno higijeni ruku, ali i termičkoj obradi hrane, zbog visokih temperatura. Ona je kazala da je u prvoj nedelji juna počeo nadzor nad groznicom Zapadnog Nila.
V. Bijelić