“Dunavska sonata”: Mladi sviraju klasičnu muziku na Štrandu
Na ovogodišnjem festivalu “Dunavska sonata” nastupiće 39 najtalentovanijih mladih muzičara iz Vojvodine, na tri koncerta, koji će se 4, 11. i 18. avgusta od 19 časova održavati na Štrandu.
Za razliku od prethodnih godina, ovog će puta festival biti takmičarskog karaktera, a troje najboljih iz tri takmičarske kategorije dobiće po 100.000 dinara. Na dve audicije prijavilo se više od 100 učesnika, a najbolji od njih nastupiće na koncertima podeljeni u tri grupe. Prvu čine deca do 12 godina, drugu mladi do 18 godina, a treću kategoriju odrasli stariji od 18 godina. Pored pijanistkinje Rite Kinko, profesora gitare Zorana Krajišnika i koncert majstora Miroslava Pavlovića, u komisiji koja je izabrala učesnike bio je i umetnički direktor festivala Marko Miletić. On je za “Dnevnik” rekao da je veoma zadovoljan odzivom mladih, te da će sva tri koncerta biti veoma šarenolika i lepa.
- Mi smo vrlo talentovana zemlja i nacija, imamo ozbiljan broj muzičkih škola, posebno u Vojvodini, što se na audiciji videlo, a sa ovako nadarenim takmičarima mi plasiramo “Dunavsku sonatu” kao jedan događaj na kom će nastup mladim muzičarima biti stvar prestiža - rekao je Miletić dodajući da već razmišljaju da naredne godine festival ima više kategorija. - Prijavilo se mnogo onih koji se profesionalno ne bave klasičnom muzikom i žao nam je što i oni ne mogu da nastupaju, te zato u budućnosti želimo da ih angažujemo kroz neku vrstu nastupa.
Festival se održava treći put uz podršku gradske Uprave za kulturu Grada Novog Sada i Gradskog zelenila i Štrana, a ove godine pomoć je pružio i Pokrajinski sekreterijat za kulturu. Ulaz će za sve posetioce biti besplatan.
V. Bijelić
Klasična muzika prenosi emociju
Udruženje “Dunavska sonata” nedavno je pokrenulo projekat “Klasika svaki dan” u okviru kog se u javnim službama, organizacijama, preduzećima i privatnim kompanijama, besplatno pušta klasična muzika. Kako su nam rekli iz Udruženja cilj je da se Novosađanima da prilika da budu u kontaktu sa muzikom koja je potpuno potisnuta u društvu. Kako kažu reakcije su pozitivne, a ljudi su uglavnom iznenađeni jer nisu navikli da u polazu, kafićima ili nekim ustanovama svakodnevno slušaju muziku, čiji je cilj da prenese emociju.