Dugački redovi za zdravstvene knjižice i dalje čekaju rešenje
sugrađanin Siniša Maksić. – Verovatno su ljudi počeli da dolaze već od četiri sata ujutru da bi bili među prvima. Zbog potvrde za obnovu zdravstvene knjižice, koju sam predao u novembru, dolazim već drugi dan. Ali, to nikako ne znači da ću i danas doći do broja. Ovo je tuga, beda i jad. Bitno je da za sve uzmu novac, a to što narod čeka u „dugometražnom” redu u 21. veku, to nikoga ne zanima.
Gužve ispred novosadske filijale RFZO-a ne jenjavaju, a građani su sve ogorčeniji zbog nastale situacije jer, kako kažu, dešava se da čekaju u redu i po nekoliko sati. Nervoza i stres su uzeli maha te se dešava da se građani međusobno potuku. Tada mora da reaguje i interventna policija, pošto pojedinci ulaze besramno preko reda. Pretežno kolone čine penzioneri, a u razgovoru s njima zaključujemo da većina njih do broja pokušava da dođe iz više navrata.
– Došao sam da izvadim potvrdu za suprugu i mene da bismo se oslobodili participacije i ne znam da li ću danas uopšte stići na red jer se deli svega 200 brojeva – rekao je za „Dnevnik” penzioner Milorad Golušin. – Već u šest sati me je dočekao veliki red, a kako stvari stoje, moraću opet da dođem sutra. Ostaje mi da poranim u četiri sata. Po mom mišljenju, malo su dva šaltera za tako obiman posao pa ću im predložiti da otvore bar još tri-četiri da bismo istog dana završili ono zbog čega smo došli.
Situacija je van kontrole i u odeljku gde radi lekarska komisija za bolovanja. U redu smo zatekli ljude s ortopedskim pomagalima, vidno rezignirane situacijom u kojoj su se našli.
– Drugi put sam došao ovde da bih završio ovu besmislenu proceduru jer nisam dočekao red – rekao je nezadovoljni sugrađanin Velizar Vukadinović. – Inače sam doživeo srčani udar i nije mi jasno što dolazim ovde. Imam izveštaj specijaliste da sam imao intervenciju na srcu, koja nije bila mala, i koji mi je prepisao bolovanje i mirovanje. Umesto da ležim i odmaram se, ovde se nerviram već drugi dan zaredom. Sramota je da u civilizovanom društvu građani budu mučeni i terani da satima stoje u redu i pitanje je da li će završiti sve danas.
Kako smo saznali na licu mesta, lekarska komisija ne može u toku dana da obradi sve pacijente pa građani dobijaju pečate da su bili prethodnog dana. Navodno, pečatom je zagarantovana prednost sledećeg dana.
– Prethodnog dana smo ovde bili u pola sedam i nismo stigli na red, ali smo zato dobili pečat i rečeno nam je da ponovo dođemo danas – rekao je Duško Jeremić iz Čerevića. – Razlog tome su, navodno, velike gužve i ne mogu sve da nas prime. Evo, ne znam da li ćemo ni danas doći do broja. Trebalo bi da rade četiri lekarske komisije, a sada rade samo dve. Mislim da je najveći problem loša organizacija i to što su veoma spori. Radi se o javašluku i bezobrazluku.
I. Mikloši
Foto: S. Šušnjević
Obezbeđenje zaustavilo ekipu „Dnevnika”
Ekipi „Dnevnika” je obezbeđenje onemogućilo ulazak u prostorije popularnog Socijalnog. Preporučili su nam neljubaznim tonom da, ako želimo da dobijemo više informacija, stanemo u kilometarski red i čekamo.
Takođe, prisustvovali smo užasnom verbalnom teroru radnika obezbeđenja nad bespomoćnim penzionerima. Neki od njih su padali od silnog straha da neće ponovo stići do broja te da će morati da dolaze i sutradan. Čak smo videli da neki od njih i plaču.
Pokušali smo da dođemo i do zvaničnika Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje u Beogradu, pošto u novosadskoj filijali medijima ne smeju da daju bilo kakve informacije. Međutim, do zaključenja ovog broja, ostali smo bez odgovora.