Dodeljena „zelena” i „crna” priznanja za ekologiju
Priznanja za unapređenje zaštite i očuvanja životne sredine, „zeleni list“, ali i „crni“ za zagađenje prirode, u okviru najstarije ekološke akcije u Srbiji „Tražimo zagađivača godine i zaštitnike životne sredine“, dodeljena su prošle sedmice u Ekološkom centru „Radulovački“ u Sremskim Karlovcima uz poštovanje propisanih mera zaštite od koronavirusa.
Nosioci „zelenih“ priznanja su student-prodekan Šumarskog fakulteta u Beogradu Nikola Popović – za aktivno učešće u brojnim ekološkim akcijama, novosadsko udruženje „Eko-kurir“ – za odgovorno ponašanje prema životnoj sredini, urednik portala „Prvi prvi na skali“ iz Kragujevca Dejan Milošević – za dugogodišnju borbu protiv GMO kroz informisanje i ekološke akcije. Istim priznanjem nagrađeni su i udruženja „Sačuvajmo naš parkić“ i „Za zaštitu ustavnosti i zakonitosti“ iz Beograda – za višemesečnu istrajnu borbu za opstanak zelene površine na Banovom brdu, Festival ekološkog pozorišta za decu i mlade iz Bačke Palanke – za dve decenije ekološke edukacije kroz pozorišnu umetnost, kao i Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu iz Beograda – za promovisanje vladavine prava u oblasti životne sredine.
Nosioci „zelenog“ priznanja su i Ekološki pokret iz Odžaka i organizacija „Da sačuvamo Vojvodinu“ iz Tovariševa – za ostvarenu promenu sudske prakse u oblasti zaštite životne sredine, nastavnica biologije u Osnovnoj školi „Drinka Pavlović“ iz Beograda Marina Drndarski – za vrhunske rezultate u obrazovanju mladih ekologa, te novinar Dragan Gmizić iz Novog Sada – za hrabre dokumentarne filmove o problemima u životnoj sredini i administrator „Fejsbuk“ stranica „Divlji Beograd“ i „Za manje smeća i više sreće“ Milja Vuković iz Beograda – za aktivno promovisanje važnosti životne sredine u novim medijima.
Dobitnik „crnog lista“ je Opština Bačka Topola – za veliku količinu otpadnih voda i klaničnog otpada i dve decenije nekažnjenog zagađivanja reke Krivaje, koje proizvode industrija mesa, klanica živine i fabrika za preradu klaničkog otpada u tom mestu, što je dovelo do zagađenosti vode, vazduha i celokupne životne sredine u opšini. Kako se navodi u obrazloženju, zbog velike količine otpada, Krivaja je postala mrtva reka i najveća površinska kanalizacija Bačke, ugrožavajući zdravlje stanovnika, ne samo Bačke Topole nego i Bajše, Malog Iđoša, Feketića, Srbobrana i Lovćenca.
Akciju „Tražimo zagađivača i zaštitnike životne sredine“ pre 38 godina pokrenuli su ekološki magazin „Čekajući vetar“ Radio Beograda 2 i Društvo za čistoću vazduha Srbije, a već dvanaestu godinu zaredom organizuju je Radio Beograd 2 i Pokret gorana Vojvodine. Svojim predlozima u akciji „Tražimo zagađivača godine i zaštitnike životne sredine“ učestvuju pojedinci, organizacije i institucije iz cele Srbije.
Dodela je upriličena 11. juna, a ne krajem aprila kao što je to običaj, zbog pandemije koronavirusa. Umesto u Karlovačkoj gimnaziji, u kojoj se svečanost do sada odigravala, ovog puta održana je u dvorištu Ekološkog centra „Radulovački“, objektu Pokreta gorana Vojvodine, koji je ujedno predstavio svoj novi kutak za obrazovne programe za decu i mlade pod imenom „Košnica“.
Zorica Milosavljević