Dodeljeni UGOVORI O SUFINANSIRANJU ENERGETSKE SANACIJE kuća i stanova Evo šta NOVOSAĐANI POSTIŽU ULAGANJEM u energetsku efikasnost
Ugovori za realizaciju mera energetske efikasnosti u domaćinstvima, poput zamene stolarije i kotlova, poboljšanja izolacije, ugradnje solarnih panela, dodeljeni su danas sugrađanima koji su za subvencije konkurisali putem Javnog poziva.
Ugovore je dobilo 260 građana s prebivalištem na teritoriji Novog Sada, a te dokumente uručili su im ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i gradonačelnik Milan Đurić.
Imajući u vidu veliki odziv, Novosađani su prepoznali da ulaganjem u energetsku efikasnost mogu da smanje potrošnju energije u svojim domaćinstvima, te smanje račune.
Osim toga, po rečima gradonačelnika Milana Đurića, to je način zaštite životne sredine u Novom Sadu. U okviru „Projekta čiste energije i energetske efikasnosti za građane“ koji se realizuje uz podršku Ministarstva rudarstva i energetike, subvencije su dobili građani koji su ispunili uslove javnog poziva, kojim je predviđeno devet mera, za koje je izvojeno ukupno 37,5 miliona dinara.
- Sve te mere doprinose da trošimo manje energije, da domaćinstva imaju niže račune, ali i da se čitav energetski sistem uspešnije nosi sa dva najveća izazova – energetskom krizom i energetskom tranzicijom - istakla je Dubravka Đedović Handanović. - Pametna potrošnja energije znači da istovremeno smanjujemo zagađenje i čuvamo životnu sredinu, a da pritom se ničeg ne odričemo u našoj svakodnevici.
Ona je napomenula da je energetska efikasnost oblast u kojoj Srbija već pravi krupne korake, te da će taj napredak biće još brži, uz podršku države, dodatnim ulaganjima.
- Sve to ne bi bilo moguće bez podrške građana, koji su prepoznali da je pitanje kako trošimo energiju nešto što se tiče svih nas, gde svi možemo dati svoj doprinos, i od čega na kraju svi imamo koristi, kroz manje račune i zdraviju životnu sredinu - rekla je ministarka Đedović Handanović. - Sa današnjim danom, ukupno je potpisano blizu 1.400 ugovora, u 20 gradova i opština širom Srbije. Na javnom pozivu novac je dobila 131 lokalna samouprava, što znači da će se taj broj dalje povećavati, što se odnosi i na Novi Sad, gde nisu sva sredstva potrošena građani još mogu da se prijave. Ministarstvo i Grad su do sada u energetsku efikasnost u prethodne tri godine ukupno uložili oko 211 miliona dinara.
Ministarka je najavila dalju podršku građanima, kroz javne pozive, kako bi smanjili potrošnju energije u domovima, a biće nastavljena i ulaganja u javne objekte.
- Uložićemo 63 miliona dinara u energetsku sanaciju OŠ „Branko Radičević“, a Novi Sad je jedan od gradova koji učestvuje u javnom „ESCO projektu“, čiji je cilj unapređenje energetske efikasnosti u stambenim zgradama priključenim na sisteme daljinskog grejanja i prelazak na naplatu prema potrošnji toplotne energije - rekla je Dubravka Đedović Handanović. - Javni poziv je još u toku (traje do 26. decembra), a Grad je dostavio podatke o 122 zgrade sa specifičnom toplotnom potrošnjom većom od proseka, (ukupne površine 417.000 metara kvadratnih). - Taj program će omogućiti stambenim zajednicama da, bespovratnim sredstvima, pokriju troškove pripreme tehničke dokumentacije i 50 odsto vrednosti investicija, a da preostalih 50 odsto otplate kroz račun za grejanje (u periodu od osam do 11 godina), a da ti računi budu na sličnom nivou kao sada.
Gradonačelnik Milan Đurić podsetio je na to da je, na osnovu sprovedenih javnih poziva, tokom prethodne i ove godine u Novom Sadu 56 građana dobilo novac za ugradnju solarnih panela, 369 za zamenu stolarije i 12 za ugradnju kotla na gas.
- Inače, naš Grad je u skladu sa Zakonom o energetskoj efikasnosti, doneo Program energetske efikasnosti za period od 2022-2024. godine, koji se razrađuje godišnjim planovima - objasnio je Đurić. - Programom je, kao jedna od mera za unapređenje energetske efikasnosti, planirana sanacija javnih objekata, pri čemu je prednost data predškolskim i školskim objektima. Do sada je u okviru te mere, uz podršku resornog ministarstva, urađena energetska sanacija vrtića „Bubamara“, dok je realizacija u OŠ „Branko Radičević“ u toku. Osim toga, u toku i Javni poziv za izbor stambenih zajednica - kandidata za energetsku sanaciju stambenih i stambeno-poslovnih zgrada priključenih na sistem daljinskog grejanja na teritoriji Novog Sada, a realizacija te aktivnosti predviđena je Javnim ESKO Projektom, koji zajednički realizuju Ministarstvo rudarstva i energetike, Grad Novi Sad i Evropska banka za obnovu i razvoj.
Đurić je podsetio na to da Grad potpisao Memorandum o razumevanju u realizaciji projekta u saradnji sa Američkom agencijom za međunarodni razvoj, pod nazivom „Bolja energija“, koji se u Srbiji implementira u periodu od 2021. do 2026. godine.
- Odlična vest za sve Novosađane je da će u okviru tog projekta, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj, u narednim mesecima u našem gradu biti otvoren Energetski info-centar, u kom će građani na jednom mestu moći da dobiju sve informacije i odgovore o tome kolike su moguće uštede, koje su mere najbolje za njihovo domaćinstvo, koje procedure treba da prođu da bi dobili subvencije koje daju Republika i Grad, kao i kako se ta investicija može otplatiti iz ostvarenih ušteda ili kako mogu da proizvode energiju za svoje domaćinstvo - najavio je gradonačelnik Đurić. - Na taj način stvaramo instituciju, koja će biti direktno u službi građana i koja će svojim stručnim radom doprinositi povećanju kućnog budžeta, kroz proizvodnju spostvene energije ili smanjenjem troškova povećanjem energetske efikasnosti. Trudimo se da doprinesemo opštem boljitku u oblasti energetske efikasnosti i da pozitivno utičemo na resurse, koji su veoma ograničeni i zato je važno razvijamo svest o njihovoj potrošnji i da svako od nas bude racionalan. Zato su ova sredstva data na raspolaganje direktno građanima. I ovo radimo zajedno Grad Novi Sad i Vlada Republike Srbije što prestavlja najbolji primer saradnje lokalne i republičke vlasti. Samo zajedno, ujedinjeni oko istog cilja, možemo da stvorimo bolje sutra.
J. Vukašinović
BONUS VIDEO