Dočekan prvi rečni kruzer u 2023. godini
Uplovljavanjem putničkog broda „Amaverde” u Novi Sad, prvog ove godine, danas je počela nautička turistička sezona u Srbiji. Kruzerom je doputovalo oko 100 putnika iz Amerike, koje su dočekali predstavnici Grada, Prvog parobrodskog društva i Turističke organizacije Novog Sada.
Za goste iz inostranstva upriličen je nastup folklornog društva, uz nezaobilazu tamburašku muziku i tradicionalno posluženje, na Keju ispred pontona „DP Vrld” (DP World), nakon nakon čega su turisti krenuli u obilazak.
Dobrodošlicu gostima iz daleka poželeo je i član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević, koji je istakao da je broj putničkih brodova koji dolaze u Novi Sad iz godine u godinu sve veći.
- Drago mi je što smo u upravo u Novom Sadu dočekali prvi kruzer ove godine i na taj način otvorili nautičku sezonu u celoj Srbiji - rekao je Radojević. - U 2022. godini na putničkom pristaništu u Novom Sadu pristalo je 372 broda, a iskrcalo se preko 35.000 putnika, što je tri puta više, kako brodova, tako i putnika, u odnosu na pre desetak godina. Cilj nam je da se vratimo na nivo od pre korone, kada je 2019. godine bilo 430 brodova. Jako je važno ono što turistima ponudimo kada izađu sa broda, jer su uglavnom za njih pripremljeni poludnevni ili celodnevni izleti. U programima obilaska gostiju su uglavnom centar grada i Petrovaradinska tvrđava, poseta muzejima i galerijama, ali i fruškogorskim manastirima i Sremskim Karlovcima. U poslednje vreme, turisti su sve više zainteresovani za obilazak vinarija ali i radionica za pripremanje lokalne hrane na čenejskim salašima.
Prema podacima Agencije za upravljanje lukama, prethodne godine na putničkom pristaništu u Novom Sadu najviše, 68 brodova, pristalo je u junu, kada se iskrcalo i najviše putnika 6.683, potom slede maj, sa 65 pristajanja i 6.321 putnika, i septembar, sa 53 pristajanja i 5.556 putnika.
- Međunarodno putničko pristanište u Novom Sadu iz godine u godinu beleži dobre rezultate - rekla je Ksenija Hajduković iz Agencije za upravljanje lukama i podsetila da je tokom prošle godine zabeleženo 1.419 pristajanja u našoj zemlji i 135.000 putnika. Rezulati iz prošlogodišnje nautičke sezone, čime smo se približili rekordnoj 2019. godini, ukazuju na oporavak te grane turizma. Trenutno je otvoreno osam međunarodnih putničkih pristaništa i to u Beogradu, Novom Sadu, Donjem Milanovcu, Smederevu, Kladovu, Golupcu, Kostolcu i od ove godine u Sremskoj Mitrovici. Srbija je zemlja izuzetnih nautičkih potencijala i želja nam je da ih u potpunosti iskoristimo, jer se Dunavom i Savom povezujemo s celim svetom i turisti iz svih krajeva putem te dve reke upoznaju našu zemlju. Zajedno s Vladom Srbije i Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture radimo na tome da otvorimo nova međunarodna pristaništa u Šapcu, Zemunu i Velikom Gradištu. Takođe, kroz novi projekat „Zaplovi Srbijom”, koji će biti realizovan s republičkom vladom i drugim relevantnim institucijama, nastavićemo s izgradnjom novih međunarodnih pristaništa i marina.
Po rečima Ivane Milenković iz kompanije Prvo parobrodsko drušvo, koja je generalni agent za sve kruzere koji dolaze u Srbiju, našu zemlju najviše posećuju turisti iz država nemačkog govornog područja, zatim iz Francuske i SAD-a.
Kapetan broda „Amaverde” Pavel Pavlov iz Bugarske tim poslom se bavi od 2009. godine, a Novi Sad je prvi put posetio 1998. godine i, kako kaže, tada se zaljubio u jedinstvenu atmosferu u našem gradu i državi, tako da mu je drago što ima priliku da svoja pozitivna iskustva podeli s putnicima iz svih krajeva sveta.
Mišel iz SAD-a, tačnije iz Sijetla u Saveznoj državi Vašington prvi put je u Srbiji i raduje se što će posetiti Petrovaradinsku tvrđavu, drugu po veličini u Evropi. Željno iščekuje da upozna Novi Sad i napominje da je vreme predivno, a putovanje se odlučila jer ovaj deo Evrope do sada nije posetila i kaže da ju je interesovalo da vidi i nauči nešto o razvoju država nakon pada komunizma.
J. Vukašinović