Dobre vibracije razdrmale podgrađe tvrđave
izmešten s druge strane Dunava, što nekim Novosađanima ipak predstavlja nepremostivu prepreku. S idejom oživljavanja Gradića smeštanjem ulične umetnosti u njegovim ulicama, manifestacija je dobila novu dimenziju, možda pravi svoj smisao, ali je, s druge strane, zadala i muke. Neki su u šali komentarisali da je najbitnije Novosađane pogurati makar do sredine Mosta „Duga”, a da će se onda lako „skotrljati„ na sremsku stranu.
Uprkos svemu, atmosfera je bila na zavidnom nivou, a program je zadržao, pa čak i upotpunio svoju ponudu i kvalitet. Uz razne izložbe instalacija, ukus zanatskih piva, cirkusantsku zabavu, glumačke predstave i zavodljive melodije raznih umetnika iz raznih delova sveta, „Ulični svirači” su s pravom postali održiva tradicionalna manifestacija.
Osim interesantnog muzičkog programa, mnogobrojni posetioci imaju priliku da okuse nekoliko vrsta zanatskih piva na štandovima „Razbeerbrige”, „Kabineta”, „Zebrenja” i „Trona”. Sve te pivare nalaze se u Ulici Vladimira Nazora i u Barutani „Josif”. Pivopije koje žele da degustiraju domaće pivo posebnog kvaliteta i šmeka, to mogu učiniti uz pomoć specijalnog festivalskog novca koji se, po završetku večeri, zamenjuje novim. Tokom ovogodišnjih „Uličnih svirača” organizovana je specijalna i besplatna autobuska linija od Trga slobode do podgrađa, koja ide na svaki sat od 17 do 23 časa.
Šta o novoj manifestaciji, koja im se doselila u komšiluk, misle stanovnici tog dela Petrovaradina, imali smo priliku saznamo, dan nakon prve večeri festivala.
– Meni ne smeta buka, da se razumemo, ja sam radila u ugostiteljstvu, ali imam zamerku što ovaj deo treba da se održava, a niko ništa ne ulaže u to – kaže stanarka podgrađa penzionerka Milica Mitrovi. – Ono sinoć je bilo sramota! Na ulicama nije bilo nijedne kante za smeće, nije postavljen nijedan toalet, smatram da je to nedopustivo.
Štrosmajerovu ulicu smo zatekli, kako nam je i jedan čovek iz obezbeđenja potvrdio, „grubo” očišćenu. Došli su iz JKP „Čistoća”, kako kaže, i samo pokupili čaše i krupni papir koji su zatekli, dok su pikavce i razbijeno staklo ostavili na ulici. Tako su stanovnici tog dela primorani na to da ispred svoje kuće očiste zaostalo smeće.
L. Radlovački
Poslednji pozdrav uz telo kao instrument
Festival uličnih svirača večeras završava svoj ovogodišnji program uz Hot Club of Novi Sad, Gorana Miljkovića, savremeni cirkus Kreativnog pogona, mladu kantautorku Tamaru Kim, konceptualnog umetnika Endija Vorhola, veselu Džupidu grupu, savremenu plesnu švajcarsku trupu Junebug Company, radionicu „Telo kao instrument” i mnoge druge.