“DO RE MI” svet u kojem muzika razbija sve barijere
NOVI SAD: Udruženje „DO RE MI” je svoje muzičko putovanje započelo pre 13 godina i od tada živi kroz gotovo svakodnevno ostvarenje ideje da deca uđu u svet muzike i zavole je.
Tadašnja muzička radionica rasla je s brojem polaznika, kako to njeni osnivači navode, kao živo biće, kako su rasla deca. Danas je „DO RE MI” jedno prepoznatljivo mesto za bavljenje muzikom, sa širokim pogledom, prihvatanjem svih muzičkih pravaca i žanrova, nastupima u svim oblastima muzike, počev od horskog pevanja bez pratnje instrumenata, različitih instrumentalnih sastava do autorske muzike i jedne pedagoške brošure, čiji su autori osnivači Udruženja „DO RE MI” profesor violine Predrag Veljić i profesor harmonike Damir Milošević. Prostorije Udruženja nalaze se u Novosadskom dečjem kulturnom centru u Radničkoj 20, a sve informacije moguće je dobiti putem „Fejsbuk” stranice i „Instagram” profila „DO RE MI muzička radionica”, kao i sajta www.doremi.rs.
Radimo po planu i programu muzičkih škola, tako da se i kod nas postavka instrumenta i osnovne tehnike savladavaju na potpuno isti način, objašnjava profesor Predrag Veljić.
S druge strane, dodaje, pružaju mogućnost polazniku da, kada tehnički savlada sviranje na određenom instrumentu, iskorači i u neke druge muzičke pravce.
U tom smislu pokriveni smo odličnim muzičkim izvođačima i ljudima koji imaju višegodišnje iskustvo u sviranju s bendovima, imamo opremljen muzički studio gde možemo da snimamo i upoznamo ih s binskim ozvučenjem i miksetom, na prvom mestu da nauče da se ponašaju na sceni. Tu priliku, recimo, u Muzičkoj školi nemaju, veli naš sagovornik.
Muzika razbija sve barijere, poručuju u Udruženju „DO RE MI”.
Primetili smo nešto što je izuzetno dobro: ovde se deca međusobno ne povezuju po tome ko se s kim druži, navodi profesor Damir Milošević.
Kako dodaje, oni se najčešće i ne poznaju jer dolaze iz različitih sredina.
Slušaju jedni druge, ustanove da li su s nekim na jednakom sviračkom nivou i požele da s njim sviraju. Tako imamo dete od šest godina koje svira s nekim od deset ili 12, kao i penzionere koji pevaju s horom predškolaca. U tom smislu muzika pomera sve granice i taj socijalni momenat nam je od prvog dana veoma važan. Imamo susret svih generacija, naš najmlađi polaznik ima četiri i po godine, a najstariji 84 i po, i već njihova redovna komunikacija gradi jednu vrstu kulture ponašanja i življenja, svega što u današnje vreme možda nije toliko zastupljeno. Negujemo i lepu saradnju s roditeljima. Dakle, muzika ovde gradi jedan poseban svet, poručuje naš sagovornik.
Nastava se odvija grupno i individualno. Grupna nastava podrazumeva teoriju muzike i horsko pevanje, a individualna časove instrumenata, kroz nekoliko odseka – violinu, gitaru, klavir, harmoniku, klavijaturu, bubnjeve i duvačke instrumente po potrebi. U sastavu Udruženja „DO RE MI” je i Akademski hor „Spomenak” s možda najdužim stažom u Vojvodini, koji čine stariji.
U smislu grupne nastave posebno se ponosimo horom roditelja, dodaje Damir Milošević.
To su, dodaje, osmislili pre nekoliko godina.
Da bi i njima bilo zanimljivo dok čekaju, pružili smo im priliku da pevaju sa svojom decom, što izaziva posebne emocije na koncertima. U suštini, roditelji su model svojoj deci, zaključuje Milošević.
Udruženje ima i autorska dela. Povodom Dana grada osmislili su pesmu „Grad koji volim”. Takođe njihovo delo „Brod života” pobedilo je na konkursu „Dečje nedelje”, a posvećeno je deci bez roditeljskog staranja. Na zahtev Gradske biblioteke u Novom Sadu, povodom 60 godina od osnivanja, napisali su pesmu „Biblioteka”, koja je postala njegova himna. Uradili su i pesmu „Deda” o Deda Mrazu.
Najvećim uspehom smatram to što iz godine u godinu rastemo po broju polaznika, ali i saradnika i posetilaca na našim koncertima, potom i po tome što ostaje iza nas, a to je broj autorskih pesama i različitih aranžmana. Sve je to za nas neprocenjivo i kad se okrenemo za sobom, uverimo se da je vredelo, počev od prvo petoro dece. Ogroman put smo prevalili, ali svaki sat i minut proveden ovde je vredeo. Naša misija je ostvarena. Deca imaju mesto na kojem će se baviti muzikom, gde žele da dođu i provedu vreme, a takođe je veoma važna činjenica da se najstariji polaznici kvalitetno druže, bez obzira na to što idu u različite škole i aktivni su u različitim oblastima. Zajedno dele ljubav prema muzici koja ih je ovde spojila, zaključuje Predrag Veljić.
B. Pavković