DNEVNIK U KNJIŽARAMA Popularna psihologija umesto klasika
Ljubitelji Andrića, Crnjanskog, Dostojevskog, Tolstoja, te Dučića, Majakovskog ili Puškina ostaju i dalje verni svojim odabirima, mada prevagu među kupcima preuzmaju dela iz popularne psihologije i fantastike, kao i ljubavni romani.
Hladno februarsko jutro iskoristili smo za obilazak najpoznatijih knjižara i analizirali za koja se to književna dela Novosađani najčešće odlučuju kako bi upotpunili svoju kućnu biblioteku.
Knjižara „Laguna” godinama neguje tradiciju isticanja liste najprodavanijih naslova u određenom periodu. Može se pronaći top-lista 40 dela iz oblasti beletristike, 20 iz publicistike i lista najčitanijih knjiga za decu pod nazivom „Mala Laguna”. Na prvom mestu top-liste publicistike nalazi se roman „Dete u tebi mora da pronađe svoj zavičaj” spisateljice Stefani Štal. Tri knjige pisca Marija Puza „Kum”, „Zakon ćutanja” i „Sicilijanac” nalaze se u prvih 20 najčitanijih beletrističkih dela. Zaposleni u knjižari Dušan Tizić navodi da su kod čitalaca u poslednje vreme najaktuelnija dela popularne psihologije i ljubavni romani, kao i da je posebno popularna akcija tri knjige za hiljadu dinara.
– Omladina sve više zapaža stripove, pogotovo mange, koje je prvi put objavila „Laguna”. Knjige za tinejdžere, „Booktok hitovi”, preporučene putem društvene mreže Tik-Tok, pisane na srpskom i na engleskom, tematski su raznolike i kreću se od fantastike do ljubavnih romana, poput „Sedam muževa Evelin Hjugo” autorke Tejlor Dženkins Rid – kaže Dušan Tizić, ističući kako klasike svetske i domaće književnosti uglavnom kupuju đaci i studenti za potrebe školovanja.
U knjižari „Most” situacija je vrlo slična: mladi najviše uzimaju popularne knjige domaćih autora, poput Lane Bastašić i Milice Vučković, a od stranih dela beletristiku IK „Booka”. Zaposleni Mihajlo Manojlović objašnjava kako ne zaostaju u tražnji ni popularna psihologija i „self-help” knjige, napisane s idejom da nadahnu čitaoce i uliju im samopouzdanje.
– Manje se prodaju klasici i ne toliko poznati pisci iz Indije i Japana. Kod starijih kupaca je drugačija situacija, oni su više zainteresovani, kupuju već dobro poznate svetske pisce da bi upotpunili svoje biblioteke – govori on.
U knjižari „Vulkan” postoji dobro poznata nedeljna lista najčitanijih knjiga, koje su ujedno i najprodavanije u tom periodu. Prvo mesto je zauzeo roman Miodraga Majića „Rudnik”. Pored toga, na listi se može pronaći delo „Atomske navike” Džejmsa Klira i knjiga za decu „Leto kad sam naučila da letim” autorke Jasminke Petrović.
Činjenicu da se knjige sve manje kupuju i čitaju opovrglo je otvaranje kafića u kojima se uz listanje omiljenog romana može popiti kafa i razgovarati sa poznatim autorima. Mesta poput knjižare „Bulevar buks”, „Zenita” i Digitalnog omladinskog centra dokaz su da čitanje kod Novosađana nije palo u drugi plan.
Tekst i foto: N. Stanojčić