Direktor Toplane Dobrosav Arsović: Ulaganjima do niže cene grejanja
NOVI SAD: Strateškim ulaganjima u modernizaciju tehničkog sistema, JKP „Novosadska toplana“ krupnim koracima ulazi u proces transformacije, odnosno u četvrtu generaciju sistema daljinske energetike i nameće se kao regionalni lider u svojoj oblasti poslovanja. Na takav način će se u budućnosti obezbeđivati značajna svota, koja će omogućiti povećanje efikasnosti i nastavak investiranja u tehnički sistem, što je od velikog značaja, kako za Grad Novi Sad – kao osnivača, samo preduzeće, tako i za građane Novog Sada, ocenjuje za „Dnevnik“ direktor JKP „Novosadska toplana“ Dobrosav Arsović.
S obzirom na to da smo na pragu 2020. godine, pravo je vreme za pregled onoga što je urađeno i postignuto u 2019. Šta je po vama, najznačajnije?
Ova godina donela je mnogo izazova, velikih projekata i dobrih rezultata. Ukoliko je u pitanju kratka analiza 2019. godine, krenuo bih od početka. Prva dobra i velika stvar dogodila se već u februaru, kada su na snagu stupile nove i, još jednom, niže cene usluga „Toplane“, čak četvrti put od kada sam na čelu preduzeća. Kontinuirano sniženje cena usluga koje sprovodimo jedan je od najboljih pokazatelja da sam, zajedno sa svojim timom, na dobroj trasi poslovanja i upravljanja resursima, pogotovo kada u obzir uzmemo i činjenicu da „Toplana“ godinama nije korisnik ni tekućih ni kapitalnih subvencija Grada. Naime, prekinuta je dugogodišnja tradicija gubitaškog poslovanja i stalnih poskupljenja usluga kao jedinog izlaza iz nagomilanih dugova i loše finansijske situacije. Biću neskroman i zaključiću da smo pokazali kako treba da se radi i, što je još važnije, da je realno i izvodljivo realizovati velike projekte uz stalno sniženje cena usluga.
Vaše preduzeće učestvuje i u nekoliko velikih, strateški važnih gradskih i pokrajinskih projekata. Šta ste sve radili i u kojoj meri ste doprineli njihovoj reaizaciji?
Radili smo ono što najbolje umemo: širimo vrelovodnu mrežu i obezbeđujemo kvalitetnu isporuku toplotne energije za grejanje za sve veći broj objekata u Novom Sadu. Ove godine završili smo izgradnju vrelovodne mreže i priključaka za Kinesku četvrt, a sve u okviru projekta „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture“. Učešćem u tom projektu zauzeli smo značajno mesto u nastajanju Omladinskog kreativnog polisa, jednog od najvažnijih infrastrukturnih delova pomenutog projekta Grada, a sve što smo radili, finansirali smo sami, odnosno „Toplana“ je za to izdvojila 27 miliona dinara.
Osim toga, realizovan je i veliki projekat izgradnje vrelovoda, vrelovodnih priključaka i toplotnih podstanica za delove Kliničkog centra Vojvodine koji do sada nisu bili priključeni na sistem daljinskog grejanja „Novosadske toplane“. S početkom tekuće grejne sezone svi objekti Kliničkog centra počeli su da se snabdevaju toplotnom energijom iz naših izvora. I ovaj projekat finansirala je „Novosadska toplana“, za šta je ukupno izdvojeno 198 miliona dinara, 115 miliona za izgradnju vrelovodne mreže i priključaka i 83 miliona dinara za toplotne podstanice.
U toku je izgradnja jeftinih stanova za pripadnike snaga bezbednosti i u Novom Sadu. Planirano je da se ti objekti greju preko „Novosadske toplane“, što znači da ste i tu prisutni. Koji je vaš deo posla u tom projektu i dokle ste stigli s tim?
U okviru tog projekta sredinom februara 2019. godine počela je izgradnja vrelovodne mreže do lokaliteta na kojem je planirana izgradnja jeftinih stanova za pripadnike snaga bezbednosti u naselju Jugovićevo, što je podrazumevalo izgradnju vrelovodne mreže od Bulevara Slobodana Jovanovića do Jugovićeva. U skladu s dinamikom plana sinhronizacije svih učesnika u rom projektu, očekuju nas radovi na daljoj izgradnji mreže, vrelovodnih priključaka i toplotnih podstanica na samom lokalitetu i ponosan sam na to što učestvujemo u nastajanju novog naseljenog dela Novog Sada, gotovo najvažnijeg infrastrukturnog projekta Grada u ovoj godini. I taj posao Toplana finansira sama te će za taj projekat utrošiti bezmalo 172 miliona dinara za izgradnju vrelovodne mreže i priključaka za sve planirane objekte. Osim toga, naše preduzeće će snositi i troškove izgradnje toplotnih podstanica za sve objekte, za šta je planirano još 60 miliona dinara.
Stalno se ulaže u modernizaciju sistema „Novosadske toplane“. Šta ste ove godine radili na tom planu?
Po uzoru na najznačajniji i najinovativniji projekat „Novosadske toplane“ koji je realizovan u 2016. godini, kada je izgrađeno i pušteno u rad postrojenje za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije u toplani „Zapad“, upustili smo se u još jedan, gotovo isti projekat. Izuzetno pozitivni rezultati rada kogeneracione elektrane u „Zapadu“ podstakli su izgradnju još jednog takvog postrojenja. Tako da smo u završnoj fazi izgradnje kogeneracione elektrane „Jug“ kapaciteta 4MWe 4MWt energije. Projekat vredan 500 miliona dinara u potpunosti se finansira iz sopstvenih izvora i puštanje te elektrane u rad planirano je za januar 2020. godine, a prognoze su da će to kogeneraciono postrojenje isporučivati godišnje oko 30.000 MWh električne energije i isto toliko toplotne. Motiv za izgradnju još jednog takvog postrojenja je ideja da se u potpunosti iskoristi potencijal koji predviđa Uredba o podsticajnim merama za proizvodnju električne energije, kao i da se od prodaje električne energije, proizvedene iz kogeneracije, obezbedi deo novca neophodnog za održavanje i dalje unapređenje tehničkog sistema.
Održavamo odličnu poziciju na rang-listi najuspešnijih preduzeća Agencije za prevredne registre i 2019. godine JKP „Novosadska toplana“ je zauzela zavidno 6. mesto među javnim preduzećima, s ubedljivo najmanjim brojem zaposlenih. Na ovogodišnjem Međunarodnom sajmu energetike i investicija, koji se održava u Novom Sadu, „Toplana“ je dobila i nagradu za najbolju kompaniju iz oblasti energetike, a meni je pripala nagrada za najuspešnijeg menadžera u energetici. U okviru XIII foruma „Energetska digitalna perspektiva Srbije“ u oktobru smo dobili i prestižno priznanje „Top energy 2019“ za projekat izgradnje postrojenja za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije u toplani „Zapad“.
Tokom leta 2019. radilo se intenzivno na obnovi vrelovodne mreže. Od kolikog su značaja ti poslovi za dobro funkcionisanje tehničkog sistema?
Vrelovodna mreža je, u lancu proizvodnje i distribucije toplotne energije do krajnjih korisnika, najvažnija karika pružanja kontinuirane i kvalitetne usluge. I u tom segmentu poslovanja pratimo svetske trendove kada je reč o tehnologiji koja se primenjuje prilikom zamene starih vrelovodnih cevi. Naime, stare cevi, postavljane tehnikom polaganja u lebit masu ili betonski kanal, menjaju se novim, modernim predizolovanim cevima, čija je tehnologija postavljanja znatno brža i jednostavnija i njenom primenom znatno se smanjuju toplotni gubici na mreži i povećava stepen energetske efikasnosti celokupnog sistema, a većim prečnicima cevi povećava se protok i obezbeđuje veći kapacitet snabdevanja toplotnom energijom u odnosu na pređašnji.
Ovog leta smo iz sopstvenih para utrošili 230 miliona dinara za zamenu 7,5 kilometara najnepouzdanijih deonica mreže i, kao i svih prethodnih godina, isplatilo se. Grejna sezona ide odličnim tokom i planiramo da tako ostane do njenog poslednjeg dana.
Ističem da su nam planovi usmereni ka pružanju kvalitetne i kontinuirane usluge, uz strategiju stvaranja stalnog benefita za korisnike. Upravo realizacija projekata od strateškog značaja u procesu transformacije iz konvencionalnog sistema daljinskog grejanja u moderan i održiv, za krajnji cilj imaju da se sve koristi iz ušteda prebace na krajnje korisnike, odnosno potrošače. Za njih to znači snižavanje cena, a istovremeno da im se obezbedi stalni porast kvaliteta naših usluga.
Vama, vašim čitaocima i svim Novosađanima želim srećne novogodišnje i božićne praznike. Svakom pojedinačno želim, pre svega, dobro zdravlje, veru u sopstvene mogućnosti i lično zadovoljstvo, a mi ćemo se pobrinuti za toplu kućnu atmosferu, poručio je Dobrosav Arsović.