DEČJA ČAROLIJA PREDVEČE U CENTRU Cirkuske tačke, električni autići, baloni
U predvečerje, kada padnu temperature, ulice našeg grada preplavljene su šetačima svih generacija - Jedni ispijaju kafe u baštama lokala duž Zmaj Jovine ulice, drugi u šetnju izvode ljubimce, a mnogo je porodica sa mališanima u potrazi za igrom i razonodom
. Nakon obavezne posete obližnjim poslastičarnicama, deca se najduže zadrže na Trgu slobode, koji se uveče preobrazi u pravo vašarište. Tu su električni automobili za decu, cirkuske tačke, prodavci igračaka, šećerne vune i suvenira. Sve što je mališanima potrebno za dobar provod.
Levo od tzv. Katedrale sugrađanka Jasmina Feher skoro svake letnje večeri iznajmljuje dečje automobile i motore, kojima se mališani mogu provozati za 250 dinara.
– Vozila su namenjena za uzrast od jedne do deset godina, a vožnja traje oko pet minuta – rekla je Jasmina Feher i dodala da decu obavezno počasti sa dodatnih nekoliko minuta, nakon čega se često umore, a ponekad izgube i interesovanje.
U Jasmininom vlasništvu trenutno je 12 vozila italijanske marke, od kojih su neka kupljena pre tri decenije, dok su najnovija u upotrebi svega nekoliko godina. Svakog dana ona iznajmljuje dva automobila i jedan motor, dok se, kako kaže, ne pokvare. Tada ih njen suprug popravlja i menja delove, koje je trenutno veoma teško pronaći.
– Nekada je novo vozilo koštalo 1.000 maraka, a nakon korone cena im je porasla preko 1.000 evra – kaže i ističe je kvalitet starih automobila daleko bolji od novih. – Rezervne delove smo jedva nabavili na rasprodaji u Senti i Beogradu, jer su radnje koje ih proizvode zatvorene. Delove menjamo dva-tri puta godišnje, pri nabavci ođednom kupimo po deset-petnaest motora i drugih rezervnih delova.
Od ovog posla može lepo da se zaradi, ali pod uslovom da vlasnik bude i radnik, kao i da sam popravlja kvarove, dodaje. Ukoliko bi se sve posebno plaćalo, zarada bi bila gotovo ravna nuli.
Ipak, najveću pažnju dece privlači poznati performer, koji nastup započinje žongliranjem teniskim lopticama i čunjevima, a vrhunac uzbudljivog spektakla usledi kad na red dođe manevrisanje i bacanje uvis vatrenih baklji. Velik broj mališana gotovo svake večeri okuplja se oko uzbudljivog igrokaza, a svako ko želi da se oduži za „čašicu” uzbuđenja može i da ostavi napojnicu u šešir.
Tokom leta nađu se tamo i gosti iz drugih srpskih gradova, ali i iz regiona. Među njima je bio šestogodišnjak Veljko iz Modriče u Republici Srpskoj, te nam je otkrio kako se proveo u Srpskoj Atini.
– U poseti sam kod rođaka iz Kaća, pa sam malo svratio u grad – rekao je. – Najzanimljiviji mi je čika koji žonglira. U trenutku, kada je vrteo vatru, bilo je opasno, a umalo se nije i opekao. Jednom mu je i pala baklja na pod. Kada sam došao, nije bilo mnogo dece, kasnije su se okupili. Svima je bilo zanimljivo, komentarisali smo nastup. Žongler nas je upozoravao da se odaljimo.
Za uspomenu na zabavu u Novom Sadu deca mogu da kupe suvenire, razne igračke i balone kod prodavca Dejana Čolića, čija se tezga nalazi u neposrednoj blizini i radi od 18 do 22 sata. Providni baloni sa svetiljkama mogu da se kupe za 300 dinara, plastični mačevi i svetleći pištolji za 500, kao i pakovanje od četiri praćke, najprodavanijeg rekvizita za igru...
D. Klašnja