Deca u ulozi turističkih vodiča u Novom Sadu
Besplatne turističke ture kroz centar Novog Sada na Dan grada su prvi put povela deca uzrasta od 12 do 16 godina, a kako saznajemo, to bi moglo uskoro postati deo redovne turističke ponude grada, te bi upravo od njih svi koji to žele, na zanimljiv i nadasve drugačiji način mogli saznaju o prošlosti znamenitih zgrada, ulica, Novosađana i svega onog što je karakteristično za Srpsku Atinu.
Tinejdžeri u ulozi turističkih vodiča tog dana oduševili su okupljene predstavnike stranih delegacija, goste grada i sugrađane jer su ih kroz različite uloge u zamišljenom tramvaju, koji je iz prošlosti specijalno stigao u grad, na srpskom, a potom i na engleskom jeziku, poveli u obilazak najlepših i najvažnijih kulturno-istorijskih znamenitosti i na drugačiji način ispričali istoriju grada. Najlepše i najintrigantnije priče kazivali su im najmlađi vodiči u ulogama nekadašnjih glumaca, umetnika, policajaca i drugih, a u njihovom „tramvaju” našao se čak i čika Jova Zmaj.
Ture su organizovane kroz projekat „Novi Sad za početnike”, koju realizuje kompanija „Color Media Communications” u saradnji s Udruženjem „3D svet” odnosno UGRIP-om, a pod pokroviteljstvom Grada. Cilj tog projekta i istoimene kampanje je da Novosađani što bolje upoznaju svoj grad da bi predanja o njegovoj istoriji i kulturnoj baštini prenosili drugima. Zamišljeno je da svake prve subote u mesecu svi zainteresovani dobiju priliku da upoznaju Novi Sad iz drugog ugla, osete dašak prošlosti i nekadašnjeg života u našem gradu. Tura je osmišljena kao svojevrsna pozorišna predstava na otvorenom, koja je proizvod interaktivnih radionica, na kojima i sami tijenyeri-vodiči uče o Novom Sadu.
– Ovo što mi radimo nije turistička tura jer je malo ispred vremena i više je od suvoparnih turističkih tura u Novom Sadu – objasnio je predsednik Udruženja „3D svet” Leon Šurbanović. – U pitanju je kreativna, edukativna i interaktivna radionica, na kojoj vežbamo interakciju s publikom na srpskom i engleskom jeziku. To se u svetu odavno praktikuje, a takva ture traju i po tri sata. Vrlo lepo radimo s decom koja su se prijavila, a inače je odziv na konkursu koji smo sproveli bio veliki. Više od 150 dece se bilo prijavilo, a dobrom i ozbiljnom selekcijom koja je napravljena, u kojoj nismo učestvovali mi već su oni sami sebe eliminisali, ostalo je 25 superiornih klinaca koji vode turu. Obuku je prošlo oko 60 dece.
Kako smo saznali, klinci su se prijavili na taj konkurs da bi naučili nešto novo o Novom Sadu, ali i zbog ljubavi prema gradu u kojem su rođeni, žive i školuju se. Ideja je da svojim vrlinama i znanjem koje usvoje, prezentuju kulturno-istorijsko nasleđe i deci iz drugih gradova. Leon Šurbanović nam je rekao da zamisao potiče iz Berna, gde je neko vreme živeo i radio, i imao priliku da vidi kako deca prezentuju i čuvaju nasleđe svog grada. Iako do sada nisu imali iskustva u vođenju turističkih tura, učesnici su se, kako je ocenio naš sagovornik koji ih je i obučavao kroz igrokaze, vrhunski snašli, a to su potvrdili i okupljeni, koji su se znatiželjno gurkali da bi čuli najčuvenije, ali i manje poznate detalje iz srca Vojvodine.
V. Bijelić