Deca iz Francuske i Belgije u Futogu: Prijateljstva vezana kreativnim idejama
U okviru omladinske međunarodne razmene, mladi iz Belgije i Francuske, u organizaciji Centra za multikulturalnu saradnju „Žil Vern“, borave u Domu učenika Poljoprivredne škole u Futogu.
Njima su domaćini učenici novosadskih srednjih škola, članovi Centra „Žil Vern“. Svi zajedno uključeni su u aktivnosti, a cilj tog internacionalnog projekta je da podstakne bolje razumevanje među mladima.
„Ove godine odlučili smo da u omladinsku razmenu uključimo i roditelje da bi upoznali decu s kojom će se družiti njihova deca. Doček je bio fantastičan, a deca su bila obučena u narodne nošnje. Zaista nam se veoma dopalo, a nije tipično za svaku razmenu, to što su deca odmah počela da se druže i međusobno komuniciraju“, priča predsednica Centra „Žil Vern“ Jelena Glamočanin.
Prvi dan je bio rezervisan za upoznavanje, a drugog dana počele su planirane muzičke, pozorišne, cirkuske i sportske aktivnosti u kojima, po rečima Jelene Glamočanin, svi uživaju i za koje vlada veliko interesovanje. Sva deca pođednako su uključena u sve aktivnosti, a na kraju će se svako opredeliti za učešće u nekoj od njih i, za završni performans 26. avgusta, pripremiti jednu malu tačku. Projekat će, putem flajera, biti promovisan u Futogu. Ovakva vrsta aktivnosti pokazuje da se brojna prijateljstva stiču kroz kreativne ideje, zajednički rad i stvaranje.
Ove godine animatori radionica su mladi koji su do sad imali priliku da učestvuju u razmenama pa sad svoje iskustvo dele s mlađima.
Jelena Glamočanin kaže da se vodi računa, odosno da se osluškuju potrebe mladih i, ako oni imaju želju da nešto urade drugačije, to se poštuje.
„S Jelenom sam od svoje druge godine, učila sam francuski još u vrtiću, već dosta dugo idem na razmene i svaki put steknem neko novo iskustvo. Za početak učestvujemo u svim radionicama, da bismo mogli izabrati ono što nam se najviše sviđa, a ja sam odlučila da na kraju budem u pozorišnoj, jer to volim, imam iskustvo, a i u školi pohađam dramsku sekciju“, navodi učenica Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ Anastasija Babić (16).
Cirkuska radionica obuhvata vežbe akrobacije, a pozorišna sadrži elemente kreiranja poverenja i improvizaciju, odnosno učesnici dobijaju teme na koje će kreirati određene scene. U sportske radionice uključuje se malo i ples, a biće organizovane i takmičarske igre, dok su muzičke radionice posvećene pravljenju instrumenata i sviranju na njima, kao i upoznavanju instrumenata s različitih kontinenata.
„Najviše mi se dopala sportska radionica jer smo se svi zajedno zabavljali i bilo je energično. Prvi put sam u Srbiji, a ovde su nas veoma lepo dočekali i sviđa mi se hrana“, rekla je Armoni Oregon (14) iz Francuske.
I Antoni Matju (15) iz Belgije prvi put je u Srbiji i najviše mu se sviđaju emocije koje su ljudi pokazali, kao i male stvari koje mu ispunjavaju dan.
„Opredelio sam se za teatar, zato što mi se najviše dopadaju radionice u kojima glumimo, koristimo mimiku i improvizaciju. Imali smo vežbu u kojoj je trebalo imaginarno da odvezujemo i skidamo cipele kao da smo usred neke nepogode, recimo, mokri ili nas je zahvatila vatra. Sve mi je to veoma zabavno i imamo priliku da glumu prikažemo kroz nešto svakodnevno“, objašnjava on.
Osim planiranih aktivnosti, koje uključuju kreativne radionice, mladi iz drugih zemalja upoznaće naš grad i okolinu, srpsku kulturu i običaje. Organizovani su obilazak centra grada, koji obuhvata društvene igre za upoznavanje kulturnih znamenitosti i piknik u Dunavskom parku, zatim poseta Štrandu i Petrovaradinskoj tvrđavi (Gradski muzej i katakombe), kao i obilazak Sremskih Kalovaca i Stražilova.
„U vrtiću „Žil Vern“ i školi francuskog jezika sam od svoje pete godine, a učestvovali smo do sad na mnogo razmena. Ovde sam više da podstaknem decu da iskoriste maksimum ove razmene. Zaista je šteta ne učestvovati u radionicama zato što je nekoga strah ili stid jer iz svakog dana u životu treba uzeti sve što on donosi i pruža“, svoje iskustvo je podelila i učenica Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ Jana Samardžić (17), koja je na bilingvalnom francuskom smeru.
U realizaciji svih aktivnosti Centar „Žil Vern“ dobio je punu podršku Grada Novog Sada, koji im je, u saradnji s Poljoprivrenom školom iz Futoga i Muzejom grada Novog Sada, obezbedio obilazak muzeja i katakombi, suvenire i autobus za učesnike.
Omladinska razmena odobrena je od Tempus fondacije, kao predstavnika Nacionalne agencije Srbije za projekte Evropske unije i za program „Erazmus “ dela za mlade.
B. Pavković