Cene ogreva rastu, očekuju se dodatna poskupljenja
Sezona grejanja tek što je završena, a s obzirom na rast cena čvrstog ogreva, pravo je vreme da se razmišlja o narednoj.
Kako je za “Dnevnik” kazao vlasnik stovarišta “Iskra-pan” Slavko Vučenović, većina ljudi sada misli o letovanjima i ne planira uskoro kupovinu drva i uglja, a, nažalost, cene robe rastu i prognozira se da će se takav trend nastaviti.
– Trenutno nešto drva koje imamo u zalihama prodajemo po staroj, manjoj ceni od 8.500 dinara po kubnom metru, a već sledeća tura će biti skuplja, po 9.000 dinara – kazao je za naš list Vučenović. – Smatram da će do kraja godine kubni metar drva dostići cenu i do 10.000 dinara. Za sada nema panike među kupcima, ali s obzirom na to da je izvesno da će gas poskupeti, očekujemo veliku potražnju, ali krajem avgusta i početkom septembra jer je tako i uobičajeno.
Na stovarištu u Petrovaradinu koje prodaje samo drva, kubik bagrema staje 8.000, dok grab, bukva i cer koštaju 9.000 dinara po kubnom metru. Poslednjih nedelja, sve veći broj stovarišta počeo je da izjednačava cene, te je sada sve manja razlika između bagrema, koji je obično osetno jeftiniji, i drugih vrsta. Na novosadskom stovarištu “Maj-gor”, kubik bagrema, hrasta i bukve u metricama košta 9.000 dinara.
Na svim stovarištima manjka uglja, a “kolubare” u ponudi skoro i nema, osim retkih kojima su ostale manje količine na lageru. Vučenović je rekao da ako “kolubare” i dalje ne bude i druge vrste koje se prodaju će biti skuplje. U tom stovarištu, tona uglja “banovići” košta 17.000, “pljevlja” 16.000, “kreke” 12.500, a “dunavca” 12.000 dinara, dok na stovarištu “Maj-gor” “banovići” staju 16.500 po toni, a “pljevlja” 15.500 dinara.
– Dobavljači cenu diktiraju zbog slabog domaćeg tržišta, a jedan od argumenata im je što je gorivo poskupelo – objasnio je Vučenović. – Na kraju, najvišu cenu plaća krajnji kupac, koji krivi stovarište, ali mi po tom pitanju trenutno ništa ne možemo. Uobičajena zarada po toni uglja nam je bila između 2.000 i 3.000 dinara, sada smo na jedva 1.000 dinara, što nije održivo jer kada se na to dodaju porezi, računi i isplate zaposlenima, zaista nemamo dobar profit.
Poređenja radi, u avgustu prošle godine kubni metar drva u proseku je koštao od 6.700 dinara, dok je u januaru ove godine za kubni metar drva trebalo izdvojiti od 7.300 do 8.000 dinara, u zavisnosti od vrste, a sada su oko 9.000 dinara. Cene ogreva počele su da se uvećavaju još prošlog leta, te je do oktobra protekle godine zabeležen rast od 10 do 20 odsto u odnosu na cene ogreva 2020. godine na pojedinim novosadskim stovarištima, a slična situacija bila je i u ostatku države.
Novosađanin A. G. kazao je za naš list da svake godine kupuje drva malo ranije od ostalih, ali da ih je ove poručio pre kraja sezone loženja zbog najavljenog skoka cene, i to 12 kubika po ceni od 8.000 dinara. On se nada da će dogovor o cenama dobavljači ispoštovati u periodu od naruybe do dostave, ali da to kupcima niko ne može da garantuje. Kao olakšavajuću okolnost za svoju porodicu navodi da je lane pukom srećom kupio nekoliko kubika drva više jer im je cena bila povoljna, te se za narednu zimu ne plaši.
Ima i sugrađana koji strahuju da li će gasa uopšte biti, pa kako je kazao jedan od dobavljača drva sa juga Srbije, promet mu je porastao za 100 odsto, budući da su drva počeli da kupuju oni koji to ranije nisu radili, a sve više njih se raspituje o cenama i načinima dostave.
D. Andulajević