Cene ogreva miruju, ne očekuju se dodatna poskupljenja
U susret predstojećoj grejnoj sezoni, na novosadskim stovarištima ima dovoljno uglja i drva, kaže za „Dnevnik” vlasnik stovarišta drva i uglja „Iskra-pan” Slavko Vučenović.
Kako dodaje, u Novom Sadu je teško pronaći kubik drva koji košta manje od 11.000 dinara, ali da smatra da neće biti novog povećanja cena. Što se uglja tiče, „kolubare” i „kostolca” i dalje nema, a ne očekuje se ni da će ga biti do kraja godine.
Na tom stovarištu ipak se može pronaći ugalj „stanari” u kocki po 18.000 dinara za tonu, dok je u komadu nešto jeftiniji i staje 17.000. Tona „banovića” staje 22.000 dinara, „resavice” 16.000, „pljevlja” 18.000, a „dunavac” košta do 16.000.
– Još uvek nema navale kupaca, ista je potražnja kao i prošle godine u ovo doba – priča Vučenović. – Još uvek je toplo i koriste se godišnji odmori, par mušterija me je već zvalo da se raspita da li će biti ogreva kada se vrate sa letovanja. Nadam se da će, kao i lane, više prodaje biti oko 20. oktobra, što je kod nas uobičajeno.
Iz stovarišta „Maj-gor” kažu za naš list da imaju u ponudi ugalj „bosanski stanari” koji košta 18.000 dinara po toni, dok kubni metar hrasta i bukve staje 13.000 dinara. Situacija je nešto drugačija na veterničkom stovarištu „VM Cer”. Vlasnik Veso Milanović kaže da se prodaja povećala još u maju, jer su se ljudi uplašili nedostatka ogreva i rasta cena, a budući da je vrhunac već prošao, ne očekuje se velika potražnja u narednih mesec dana. Na stovarištu „VM Cer” bagrem, bukva i hrast u metricama staju 11.200, a cepana 12.000 dinara.
Osetan je porast cena od maja ove godine na novosadskim stovarištima. Tada je kubik drva koštao od 8.000 do 9.000 dinara, a lane u proseku 6.700 dinara po kubnom metru. Tona „banovića„ bila je do 5.000 dinara jeftinija, dok je „pljevlja” sada skuplja za dve hiljade dinara.D. Andulajević