Budžet Novog Sada otvorio vrata investicijama
Odbornici Skupštine Novog Sada usvojili su na jučerašnjoj sednici gradskog parlamenta izveštaj o budžetu za prošlu godinu, kojeg je juče gradonačelnik Miloš Vučević okarakterisao kao najbolji budžet u prethodnih deset godina.
Između ostalog Skupština je odobrila raspisivanje konkursa za direktore novosadske “Toplane”, “Stana” i “Tržnice”.
Tradicionalno gradonačlenik Vučević obratio se novinarima pred jučerašnje zasedanje.
- Ostvareni su nikad veći rekordi. Budžet je prešao 30 milijardi dinara. Takav završni račun smo mogli da priželjkujemo prethodnih godina, a sada smo ga ostvarili. To je podatak koji pokazuje snagu grada. Rastu nam tekući prihodi budžeta. Sve to ukazuje na povećane investicije, više ulaganja, mnogo više gradilišta. Sve to nam pruža mogućnost da mnogo više investiramo u svim oblastima. Na taj način se stiču uslovi da obdaništa budu potpuno besplatna u gradu. To nam stvara mogućnost da ćemo u rebalansu koji je pred nama povećati broj dece koju subvencionišemo u privatnim vrtićima. Zatim, to nam stvara mogućnost da ni od jedne kapitalne investicije ne odustanemo. Sve ovo je dovelo do boljeg kreditnog retinga grada – kazao je Vučević.
Podsetio je na to da je prošla godina bila ekstremno izazovna zbog kovida 19.
-Iako izuzetno teška godina, po rezultatima je najbolja i mi smo ponosni. Veliko hvala Novom Sadu i privredi našeg grada, Republici, Pokrajini, svima koji su pomagali i onima koji su investirali. Ponosan sam što je aktuelna politika saradnje, a ne svađe koja donosi plus za grad – kazao je Vučević.
Na pitanje novinara gde će biti raspoređeno nešto više od dve milijarde dinara koji će biti preneti u ovogodišnji budžet, Vučević je pojasnio da će to biti preneto u oblasti: obrazovanja, sporta...
- Novac će biti raspoređen na proširenje Srednje medicinske škole, proširenje Osnovne škole “Vasa Stajić”, dodatne radove na Isidorinoj gimnaziji, na školi “Ivan Gundulić”. Planiran je i veliki sportski centar u Futogu. Moramo pomoći Gradskom saobraćajnom preduzeću “Novi Sad”, “Spensu”, zatim oko 200 miliona će biti izdvojeno za Evropsku prestonicu kulture koja nas očekuje sledeće godine. Pripremićemo pare za zaposlene u “Radosnom detinjstvu”. O svemu će više reči biti na rebalansu budžeta – kazao je Vučević.
Dalje je pojasnio da će rebalans budžeta biti između 15. i 20. maja, a da će najverovanije i u septembru biti još jedan tehnički.
Šef odborničke grupe SRS Đurađ Jakšić je kazao da je ta stranka glasala protiv završnog računa budžeta grada za prošlu godinu. SRS je očekivala konkrentije rezultate.
- Prethodnih godina kada SRS nije propuštao da kritikuje gradsku vlast zbog propusta u realizaciji budžeta, ovaj put imamo više razumevanja zato što je 2020. godinu obeležila borba sa korona virusom. Međutim, ne možemo biti zadovoljni onim što piše u završnom računu– kazao je Jakšić. Po njegovim rečima u toku prošle godine kao nijedne do sada, “ugurana” su sredstva u javno komunalna preduzeća. Prošle godine je oko pet milijardi dinara dato za subvencionisanje komunalnih javnih preduzeća.
Pomenuo je i peticije građana Adica i Sajlova sa zahtevom da se u tim naseljima izgrade škole koja su preka potreba. Predata je i peticija građana Sremske Kamenice i Petrovardina, da se na sremskoj strani reši ključni problem sahranjivanja.
Predsednik gradskog odbora DŠ Bojan Radojević kazao je da je jučerašnja sednica relativno skromna po obimu, da je zvezda sednice izveštaj budžeta iz prošle godine.
- Primećujemo da je revizorska kuća koja je angažovana za ovaj završni račun zapravo privatna. To zakon dozvoljava, ali mnogo je transparentnije kada to radi državna revizorska institucija. Tada dobijamo preporuke i možemo da znamo tačno šta je problem u aktuelnom budžetu – kazao je Radojević. Završni račun je, veli, došao dosta ranije, iako je trebalo po zakonu da bude početkom juna.
- Mi smatramo da je to pokazatelj da će vrlo brzo uslediti i rebalans budžeta. Vidimo da stoji nešto oko dve milijarde dinara, te smatramo da je to pokazatelj da nije dobro planirano. Predlažemo da te dve milijarde treba da se izdvoje na kapitalne projekte koje Novi Sad očekuje. Smatramo da je jedan od najvećih prioriteta rešavanje gužvi u saobraćaju koje mogu da se reše uvođenjem elemenata šinskog saobraćaja - kazao je Radojević.
Podsećamo poslednjeg dana prošle godine ostvaren je prihod u budžetu od nešto više od 30,4 milijarde dinara, što je za 0,8 odsto više od planiranog, dok je iz gradske kase u tom momentu potrošeno 26,52 milijarde dinara, to jest 87,82 odsto od planiranog. U ukupnu kapitalnu potrošnju 2020. godine izdvojeno je skoro 8,5 milijardi dinara, odnosno 96,71 odsto od planiranog, dok je ta potrošnja činila skoro 32 odsto gradskog budžeta u prošloj godini. Ujedno, budžetski deficit iznosio je 726,3 miliona dinara, dok je fiskalni manji za oko milion dinara. Deficit je „pokriven” prenetim neutrošenim novcem iz prethodnih godina, a u kasi je ostao suficit od nešto manje od 3,9 milijarde dinara. Grad je prošle godine od ovog novca već rasporedio 1,751 milion dinara, te će u ovogodišnji budžet biti preneto ukupno 2,14 milijarde dinara.
Govoreći o Fruškogorskom koridoru gradonačelnik Miloš Vučević je kazao da će obilaznica sačuvati Petrovaradin, koji će biti rasterećen od teškog saobraćaja. Kako su radnici već na terenu, apelovao je na Novosađane koji se prvog maja upute ka Iriškom vencu, da koriste alternativne pravce kako bi izbegli gužvu.
Na dnevnom redu od 11 tačaka, našao se i predlog programa za zaštitu kulturnih dobara i onih koji su pod prethodnom zaštitom. U programu se nalazi obnova fasada, krovova i/ili enterijera za 44 zgrade i građevine u Novom Sadu, a finansijeri su Novi Sad za 19 zgrada i objekata, obnovu njih 14 će platiti Pokrajina, a 11 Republika.
Slađana Aničić Ilić
Foto: Filip Bakić