Brod u službi promocije vina
Do kraja ove sedmice ili najkasnije tokom naredne, u Sremskim Karlovcima počeće realizacija projekta „Dunavska vinska ruta“ iz programa prekogranične saradnje s Mađarskom, koji u prvi plan stavlja dva vrlo važna privredna i turistička resursa tog mesta i regije – Dunav i vino.
Kako saznajemo u Kanacelariji za lokalni ekonomski razvoj (KLER), taj projekat, vredan 377.040 evra, odobren je krajem prošle godine.
“Reč je o IPA projektu u čijoj realizaciji, osim opštine Sremski Karlovci sa srpske strane, učestvuju kao partneri još Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama i Udruženje „Almamons“, a s mađarske regija Bač-Kiškun”, kaže Igor Relić iz KLER-a.” Najveći deo novca od odobrene sume pripada karlovačkoj opštini. Naš zadatak je da stvorimo instrument za realizaciju projekta “, u ovom slučaju to je manji brod koji će biti mesto dešavanja brojnih programa.
Prema Relićevim rečima, učesnici projekta sa srpske strane sklopili su partnerski ugovor, i sada se očekuje da i glavni partner iz Mađarske to učini s Evropskom komisijom i projekat može početi. Prvi korak nakon toga biće raspisivanje javne nabavke za projektovanje i izgradnju brodića, koji je okosnica svega. Na njemu će se odvijati sve programske aktivnosti, treba da ih bude deset iz oblasti kulture, a organizovaće ih svi partneri.
Hidrogeotermalna mapa
Osim projekta koji treba da počne, u Sremskim Karlovcima su u toku još dva evropska. Projekat neobičnog naziva DARLINGe, čija je vrednost 2,2 miliona evra, u kojem učestvuje 18 partnera iz osam zemalja, doneće svima od njih mapu izvora hidrogeotermalne energije, kao podlogu za konkurisanje u različitim fondovima za iskorišćavanje tih resursa. Projekat SMUG se bavi pojavom evroskepticizma u članicama Evropske unije i zemljama kandidatima za ulazak u EU. U središtu pažnje mu je razmena iskustava među narodima kada je taj fenomen u pitanju, u različitim fazama pristupa članica EU da bi se on smanjio. Projakat je vredan 135.000 evra, a u njemu, osim lokalne samouprave, učestvuje i Udruženje građana „Dunav 1245“, pored još 13 partnera iz Rumunije, Hrvatske, Makedonije, Portugala i Slovenije. Završetak projektnih aktivnosti planiran je za mart naredne godine.
“Brod bi trebalo za bude speman za plovidbu, i sve aktivnosti koje su zacrtane da se na njemu održavaju, sledeće godine”, objašnjava Relić. “On treba da služi kao atrakcija na manifestacijama u Srbiji, pre svega lokalnim i obližnjim, kao što je Egzit. Posedovaće istorijsku, vinogradarsku i vinsku postavku. Osim istorijskih eksponata, imaće i vitrinu s vinima aktuelnih proizvođača iz celog regiona i zato bi trebalo da bude i njihovo svojevrsno marketinško oruđe.”
Brod će, prema Relićevim rečima, imati platformu za osobe s invaliditetom, kao i solarne panele za napajanje unutrašnjosti.
Z. Milosavljević