Borba za mentalno zdravlje kroz umetnost
Izložba plakata „Šta mi daje snagu u vreme emocionalnih kriza?” učenika Škole za dizajn „Bogdan Šuput” otvorena je u Kulturnoj stanici „Eđšeg”.
Radovi đaka inspirisani radionicama u okviru četvrtog „Festivala mentalnog zdravlja”, sastavni su deo projekta Instituta za javno zdravlje Vojvodine, koji je imao za cilj da edukuje mlade kako da se nose sa životnim problemima.
U poslednjih nekoliko godina svedoci smo sve češćih slučajeva da su mladi postali žrtve današnjeg surovog vremena, u kojem ne postoji razumevanje sredine u kojoj živimo. Uzrok postojećoj situaciji leži u našoj neupućenosti i odsutnosti od realnog života, što je dovelo do potpune društvene apatije. Iako su najranjiviji deo našeg društva, mladi su ključ svake promene, iz tog razloga u organizaciji Instituta za javno zdravlje održane su radionice u Školi za dizajn „Bogdan Šuput”. Psiholog Marija Roksandić navodi da je cilj radionice bio da se učenici upoznaju s temom emocionalnih kriza kroz različite vežbe, igre i diskusije.
– Bitno je bilo odgonetnuti koji su to načini na osnovu kojih se njihovi vršnjaci bore s neprijatnim događajima i emocijama, i koji su to resursi i snage njih samih i članova njihovih porodica da uspešno prevaziđu krizu u kojoj su – rekla je Marija Roksandić. – Moj utisak je da su učenici bili veoma motivisani, kreativni i inspirativni, verovatno zbog teme koja im je veoma bliska. Radionice su bile sam početak svega onoga što je sledilo, a to je izložba plakata.
O radu s učenicima na izložbi profesorka Slađana Ekres je istakla da škola „Bogdan Šuput” godinama sarađuje s Institutom za javno zdravlje Vojvodine. Saradnja je oduvek bila plodna i svake godine postoje raznovrsne teme kojima se bave.
– Ove godine učenicima nije bilo lako, bio je neophodan svakodnevni rad i razgovor s njima – kaže profesorka Ekres. – Zapravo, razrada ideja i razgovor o njima nam je oduzeo najviše vremena i baš tada se moglo primetiti da su pojedini učenici iznosili svoje privatne stvari i sve ono što ih muči.
Period odrastanja nije jednostavan, a to potvrđuju činjenice da se mladi suočavaju s različitim pitanjima. Među njima su pitanja identiteta, nastala iz nepoznavanja svoje ličnosti. Izložba „Šta mi daje snagu u vreme emocionalnih kriza?”, podstiče mlade na to da razgovaraju o sebi, a ukoliko problem prevazilazi njihove kapacitete, bitno je posavetovati se sa stručnim licima.
Po rečima učenice Škole za dizajn „Bogdan Šuput” Jelene Katić, mladi izbegavaju da se suoče s onim što ih muči, i retko kada žele da se posavetuju sa stručnim licima, verujući onima koji nisu svesni realne situacije.
– Treba tražiti pomoć i pričati o tome – kaže Jelena Katić. – Baš zbog toga mi se svidela radionica i izložba jer mi je pružila mogućnost da pošaljem neku poruku o značaju mentalnog zdravlja. Nažalost, u Srbiji postoje ljudi koji probleme posmatraju kao bolest i kao nešto što treba sakriti. Umetnost često može biti dobra terapija za ljude, posebno za one koji ne znaju da se izraze i koji se plaše da pričaju o svojim problemima.
J. Lazić