Begečani se prilagodili trodnevnoj nestašici vode
Zbog ispitivanja hidrodnamičkih parametara i obnove bunara na lokalnom izvorištu u Begeču, ovo mesto nadomak Novog Sada bez vode će biti tri dana, a nastavak vodosnabdevanja očekuje se sutra u večernjim satima.
Ekipa „Dnevnika” na mestima na kojima su postavljene cisterne nije zatekla meštane kako toče vodu, već su, kako kažu, vodu sa lokalnog izvorišta pripremili dan ranije.
Kako Begečani pričaju, nestanka vode se ne boje jer imaju izvorsku koja teče iz česme, a nalazi se ispred Osnovne škole “Veljko Petrović” i kojom se ponose. Neki meštani govore da je ona izuzetno čista jer se njen izvor nalazi na oko 800 metara dubine, a pokreće je prirodan pad koji ima, dok nekim meštanima smeta miris ove vode, te je izbegavaju.
– Napunili smo nekoliko buradi vodom koju ćemo koristiti za toalet, dok ćemo vodu za piće natočiti iz cisterne kada nam zatreba – govori Dragana Kosić, koja živi u Begeču. – Begečani uglavnom hvale vodu sa izvora, a bunarsku, kada pijemo, uglavnom je filtriramo.
Još sutra suve slavine
Početak vodosnabdevanja Begeča očekuje se sutra u večernjim časovima, a Begečanima su za to vreme na raspolaganju cisterne JKP “Vodovod i kanalizacija”, koje su postavljene u centru i kod pijace u Begeču, kao i u Ulici Vuka Karadžića preko puta broja 69, odnosno kod groblja.
Kako Dragana Kosić priča, u Begeču postoji verovanje da devojka koja popije vodu sa česme u centru Begeča, tu se i udaje. Pored legendi, ova česma je čuvena i u okolnim mestima, te po nju dolaze i stanovnici Futoga, Veternika, Novog Sada i Bačke Palanke. Kako jedan od meštana tvrdi, i Sremci i Banaćani se tu često mogu videti.
– Vodu sa česme iz centra koristim za piće, dok je bunarska voda loša, te nju koristim za kuvanje i kupanje – priča jedan od Begečana.
Prestanak vodosnabdevanja dešavao se postepeno, te su juče pre podne neke ulice imale vodu, a neke ne. Kako objašnjava sedamdesetogodišnja Begečanka, česma u centru je izuzetno čista i nikada nije presušila, a ona je bunarskom vodom napunila kadu kako bi je imala dovoljno za kućnu upotrebu. Što se tiče starijih meštana, izbor između cisterne i česme u centru je jasan, te se tokom ova tri dana u kom nema vode oni ne plaše da će je potpuno nestati. Veći problem imaju ljudi sa stokom i živinom koji su pripremili zalihe u danima koji su prethodili trodnevnom nestanku vode, te se nadaju da će bunar proraditi sutra.
Zbog radova na vodovodnoj mreži, bez vode će danas od 8 do 16 časova biti deo Futoškog puta od broja 93 do 99, dok će u Futogu i Veterniku biti smanjen pritisak. Ukoliko za tim bude potrebe, vodosnabdevanja će biti prekinuto.
– Sva sreća pa je malo hladnije, pošto ne možemo da se tuširamo, mada ni to nije problem – objašnjava sedamdesetogodišnja Begečanka. – Kako smo nekada vodu grejali u loncu na šporetu, pa se kupali u lavoru i nije nam ništa falilo. Prošli smo kroz bombardovanje i inflacije, pa nam ovo naspram toga ne predstavlja veliki problem.
Na izvorištu smo zatekli nekoliko radnika beogradske firme “Beogeoakva”, koji su već snimili bunar i izvadili postojeću pumpu, a kako kažu, veći deo posla tek predstoji.
D. Andulajević