Begečani će od oktobra imati kanalizacionu mrežu i prečistač
Prečistač otpadnih voda u Begeču biće završen do kraja oktobra ove godine, a počeće da radi nakon što na njega bude priključena trećina potrošača iz ovog prigradskog naselja, kazao je gradonačelnik Miloš Vučević prilikom obilaska gradilišta.
Po njegovim rečima, u pitanju je postrojenje sa najsavremenijom tehnologijom, u koje je grad uložio oko 217 miliona dinara, kako bi zaokružio komunalnu infrastrukturu u Begeču.
- Begečani ovo čekaju decenijama. Radi se o jednom od najstarijih naseljenih mesta na teritoriji Novog Sada, a do sada nije bilo rešeno pitanje kanalizacije. S pravom su stanovnici Begeča to stavljali kao prioriotet svih investicija na njihovoj teritoriji. Kapacitet postrojenja je 4.000 priključaka, više nego što trenutno ima potrošača u selu. Kada to završimo, postrojenje predajemo "Vodovodu i kanalizaciji" koji će graditi kućne priključke i konačno u Begeču nećemo imati septičke jame, već kanalizaciju kakvu građani odavno zaslužuju - istakao je Vučević i dodao da će grad "u jednoj meri pomoći finaisiranje izgradnje kućnih priključaka".
Vučević je tom prilikom naglasio da je ove godine grad uložio oko 30 miliona dinara u uređenje nekoliko begečkih ulica, u novi mobilijar, javno osvetljenje i dečije igralište. Po njegovim rečima, ukupna vrednost gradskih investicija u Begeč u proteklih šest-sedam godina iznosi oko 495 miliona dinara.
- Ne mislimo tu da stanemo, ima jedan mali potez Begeča koji nije obuhvaćen kanalizacijom. To ćemo sad da uradimo, da ne maltretiramo ljude. Tako ćemo, krajem druge decenije 21. veka, da rešimo to pitanje. Kamo sreće da je to ranije urađeno, jer da su neki prethodni stručnjaci samo deo toga uradili, nama bi danas bilo lakše - rekao je Miloš Vučević. On je poručio da gradska vlast namerava da stvori uslove kako bi Begečani imali kvalitet života kao u Novom Sadu, te da je grad spreman da investira 200 milona dinara za izgradnju vodovoda u Begeču. Vučević je dodao i da time voda u selu neće poskupeti.
- Pošto je Begeč je jedini van sistema gradskog vodovoda koji, stoga, ne upravlja seoskim vodovodom, imamo stalno problema sa neispravnom vodom i sa održavanjem te mreže. Grad neće da radi ništa na silu, potrebna je podrška lokalne zajednice - kazao je Vučević.
U svom obraćanju novinarima gradonačelnik se tako osvrnuo na situaciju u kojoj seoskim vodovodom, građenim samodoprinosom, trenutno upravlja Mesna zajednica.
- Ne razumem kome je u interesu da ne da gradu vodovod, osim ako nema lični interes i naplaćuje vodu u gotovini i pri tome se pokazuje kao zaštitnik Begečana i begečkog vodovoda. Kako vi to čuvate Begečane time što držite neispravan vodovod i ne možete da popravite nijednu cev kad vam pukne? Pitanje je za druge državne organe kako neko sme da naplaćuje vodu u gotovini i kako se naplaćuje voda? Nije to pitanje dobre volje, nego je to pitanje norme, zakona i sistema, ako je svuda uređeno da lokalna samouprava pruža komunalne usluge u svim gradovima i opštinama. Jeste da je seoski vodovod urađen iz samodoprinosa, ali i Most slobode je tako napravljen. Da li vi možete to da održavate danas? Pa ne možete i mora to da radi neko ko ima finansijske mogućnosti. Drugo, zakon to ne dozvoljava - istakao je gradonačelnik Vučević.
Kako je naveo, ovom investicijom Begeč će rešiti ispuštanje otpadnih voda pre Novog Sada, na sličan način kao što je to urađeno u Kovilju, Stepanovićevu i Rumenki.
- Širimo i dalje tu mrežu. Investicija za izgradnju Nove glavne crpne stanice 1 pored Žeželjevog mosta, vredna osam miliona evra, priprema je za izgradnju centralnog prečistača u Novom Sadu. Po prvi put ćemo imati takvu tehnologiju da se neće osećati neprijatni mirisi, da će to biti tehnološki ispravno i ekološki definisano na način na koji Novi Sad to zaslužuje. To je prvi korak ka izgradnji centralnog gradskog prečistača, koji će se nalaziti nizvodno od "Pobede" izvan Petrovaradina. Time ćemo rešiti veliki ekološki problem Novog Sada i ukinuti glavnu crpnu stanicu kod raskrsnice Radničke ulice i Keja žrtava racije - pojasnio je Vučević.
Budući kompleks prečistača površine je 1,5 hektara i nalazi se na oko pola kilometara južno od Begeča. Sem samog postrojenja, u okviru kompleksa biće izgrađene i interne saobraćajnice, parking, javno osvetljenje, vodovodna i elektro mreža, a čitav prostor će na kraju biti ozelenjen. Za odgovarajući kvalitet prečišćene vode predviđena je primena kombinovanog postupka mehaničko-biološkog prečišćavanja, čime će, kako je istaknuto, biti zadovoljeni svi neophodni uslovi zaštite životne sredine, naročito zaštite okolnog zemljišta, kao i površinskih i podzemnih voda.
Iz programa redovnog održavanja u Begeču se trenutno finansira i asfaltiranje Ribarske i ulice Laze Kostića, uređenje autobuskih stajališta, izgradnja terena za basket, kao i pešačke staze pored terena FK „Bačka“.
U toku je postavljanje dečijeg igrališta i teretane, postavljanje klupa i stubova javnog osvetljenja, kao i uklanjanje deponija, navode iz Gradske kuće. Takođe, u toku je izrada tehničke dokumentacije za izgradnju kanalizacije u ulici Oslobođenja i za saobraćajnice u ulici Dositeja Obradovića, zatim parternog uređenja sa pratećom infrastrukturom i javnim osvetljenjem crkve u Begeču, kao i izrada tehničke dokumentacije za realizaciju projekta „46 urbanih džepova“ iz aplikacije Evropske prestonice kulture 2021.
Po rečima gradonačelnika Miloša Vučevića, završen je vodovod i atmosferska kanalizacija za Petrovdansko naselje u Kaću, dok na jesen počinje izgradnja vodovoda i kanalizacije za Bocke.
- U rebalansu smo obezbedili novac za prvih pet kilometara vodovoda i kanalizacije, posle decenija priča. Čeka nas vrlo komplikovana situacija na Tatarskom brdu. Dao sam nalog urbanistima da izmene planove detaljne regulacije da bismo tamo mogli da projektujemo vodovodnu mrežu. Moramo da sređujemo one delove grada koji su nastajali neplanski, i u koje su se u nekim vremenima punih muka i neprilika ljudi sticali na ovaj ili onaj način. Danas grad mora to da zaokružuje urbanistički - zaključio je Vučević.
S. Krstić