Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

BALKANSKI MONSUN NAMNOŽIO KOMARCE Najezda azijskih tigrastih PUNE RUKE POSLA ZA "CIKLONIZACIJU"

26.08.2023. 10:03 10:09
Piše:
Izvor: AD Ciklonizacija

Novosadska „Ciklonizacija” ove godine ima pune ruke posla, a ovakva situacija u avgustu nije zabeležena proteklih 50 godina, koliko se to preduzeće bavi suzbijanjem komaraca na teritoriji Novog Sada, kazali su iz ovog preduzeća za „Dnevnik”.

Prema tretnutnim analizama, populacija azijskog komarca u urbanim zonama grada je 20 odsto, dok preostalih 80 odsto čine rečni i kućni komarci. Povećana brojnost populacije azijskog tigrastog komaraca posledica je čestih padavina koje su aktivirale mikroizvorišta u urabnom delu grada. Poslednji u nizu ciljanih tretmana protiv te invazivne vrste izveden je 16. i 17. avgusta u večernjim i ranim jutarnjim časovima, ULV generatorima sa vozila.

Kako je za „Dnevnik” objasnio menayer za odnose sa javnošću „Ciklonizacije” Dario Aćimović, ova godina je dokaz da je došlo do klimatskih promena i na našim prostorima. Proleće i početak leta obeležio je balkanski monsun – dug period obilnih padavina i visokih temperatura vazduha i visokih vodostaja reka, potom je usledila superćelijska oluja i vrlo obilne poplave u oblasti Alpa i na obali Jadranskog mora. Prema Aćimovićevim rečima, upravo te poplave su uticale na visok vodostaj Dunava koji je napunio i aktivirao izvorišta rečnih komaraca. Kao rezultat povlačenja vode, uz visoke temperature vazduha, došlo je do hiperprodukcije komaraca na velikim površinama.


Upozorenje pčelarima: Počinju tretmani protiv komaraca 

Tretmani protiv komaraca sa zemlje, vode i iz vazduha na području grada biće izvedeni od danas do 9. septembra. Iz novosadske „Ciklonizacije” navode da će tačno mesto i vreme tretmana zavisiti od monitoringa i vremenskih uslova, a biće izvedeni preparatima na bazi lambda-cihalotrina i deltametrina. Upozoravaju se pčelari da je preparat toksičan za pčele, te da košnice zatvore ili udalje najmanje pet kilometara od navedenih mesta tretiranja. Dejstvo preparata trajaće jedan dan.


– Stručnjaci „Ciklonizacije” su, prateći sve parametre, predvideli ovu situaciju i već sa prvim aktiviranjem izvorišta započeti su larvicidni tretmani – pojasnio je Aćimović. – Kada su se izlegle odrasle jedinke rečnih komaraca, otpočeti su tretmani protiv odraslih komaraca sa zemlje. Kako bi presekli njihovu migraciju u urbane zone, od 23. avgusta svakodnevno se izvode i večernji i jutarnji tretmani na teritoriji grada, prigradskih naselja i sela. Uprkos svemu tome, hiperprodukcija je tolika da u pojednim delovima naselja već nekoliko dana imamo povećanu brojnost komaraca. Ono što nam stvara dodatni problem su izuzetno visoke temperature vazduha u večernjim časovima, zbog čega preparat brzo isparava i ne dolazi u dodir sa komarcima, te nije moguće efikasno sprovesti tretman iz aviona i helikoptera koji bi mogao definitivno da prekine migraciju. 


Sterilni mužjaci ne utiču na hiperprodukciju

Kako su naglasili iz „Ciklonizacije”, povodom dezinformacija koje kruže na društvenim mrežama, projekat ispuštanja sterilnih mužijaka azijskog tigrastog komarca nije deo sistematske akcije zaštite zdravlja građana od komaraca koju sprovodi „Ciklonizacija” u saradnji sa Gradom Novim Sadom. 

– Reč je, pre svega, o istraživačkom projektu koji sprovodi Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu. Građani pogrešno veruju da ovo ima veze sa povećanom brojnošću komaraca, kao što je pogrešan i termin „mutirani komaraci” koji se može sresti po mrežama – navode iz „Ciklonizacije”.


Iz „Ciklonizacije” napominju da se, prema prognozama, od početka naredne sedmice očekuju niže temperature, pa čim se ukaže povoljna prilika, biće izveden tretman iz vazduha, sa zemlje i sa vode. Do tada će ekipe raditi svakodnevno u kasnijim večernjim časovima tretmana ULV generatorima sa vozila u delovima grada sa povećanom brojnosti komaraca, kao što su Begeč, Futog, Telep, Adice, Limani, Šangaj, Novo naselje, Petrovaradin i Sremska Kamenica.

Na našem području dominantno su zastupljene tri vrste komaraca. ruralnih – rečnih, urbani ili kućni komaraci i od 2018. godine invazivna tropska vrsta – azijski tigrasti komarac, poreklom iz Jugoistočne Azije. Do širenja tigrastih komaraca došlo je zbog povećenog i ubrzanog prometa roba u svetu, ali verovatno i zbog izmenjenih klimatskih uslova poslednjih godina i odsustva oštrih zima. Sitniji je od domaćeg urbanog i rečnog komarca, ali je agresivniji jer grize tokom celog dana. Takođe, za njegovu produkciju dovoljne su i minimalne količine vode, kao što je poklopac od tegle ili čak čep od pivske flaše.

S. Kovač

Autor:
Pošaljite komentar
Testiranje inovativne tehnike suzbijanja tigrastih komaraca u avgustu

Testiranje inovativne tehnike suzbijanja tigrastih komaraca u avgustu

12.06.2022. 16:47 16:53
Azijski tigrasti komarci na dva mesta u Novom Sadu

Azijski tigrasti komarci na dva mesta u Novom Sadu

15.08.2018. 08:59 09:02
„Ciklonizacija“ dobila monsunsku bitku sa komarcima

„Ciklonizacija“ dobila monsunsku bitku sa komarcima

12.06.2023. 18:08 18:11