Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„BalkanIdea NS” 19 godina podstiče aktivizam mladih

20.03.2019. 12:58 13:02
Piše:
Foto: privatna arhiva

Grupa mladih okupljenih u nevladinu organizaciju „BalkanIdea NS” (BINS) već 19 godina se kroz različite projekte, radionice i edukacije, koje se temelje na principima jednakosti, neformalnog obrazovanja, volonterizma, ali i interkulturalnosti, trudi da aktivno uključuje omladince u društvo.

Organizacija je nastala uz podršku Saveta Evrope 2000. godine, a na inicijativu mladih u Novom Sadu nakon ratnog perioda, odnosno raspada Jugoslavije i razdvajanja omladine iz regiona. Zbog toga se i trude da podstiču saradnju mladih s Balkana i drugih evropskih zemalja, ali i da stvaraju pozitivnu sliku o regionu. Kroz njihove programe i aktivnosti prošao je veliki broj onih koji žele da učestvuju u promeni okruženja mladih u gradu, ali i regionu. 

– Poslednje dve godine se orijentišemo na to da kreiramo neke nesvakidašnje i neformalnije pristupe u radu s mladima pa smo tako počeli da pišemo projekte i razvijamo programe koji se, recimo, tiču kreiranja edukativnih društvenih igara – priča izvršni direktor organizacije Zoran Milošević, i objašnjava da trenutno u Srbiji i Rumuniji realizuju projekat „Edugaming for diversity”, u okviru kojeg uče mlade kako da sami kreiraju društvene igre.

Kako saznajemo, oni se bore protiv svih vidova diskriminacije i za prihvatanje su različitosti i empatiju prema drugom. Tako je i nastao njihov projekat „Živa biblioteka”, po kojem su već šest godina i prepoznatljivi u gradu. Trenutno ga, uz podršku OPENS-a, realizuju kroz 12 radionica u različitim gradovima bivše Jugoslavije. Osim toga, organizuju i radionice u srednjim školama u gradu na temu različitosti i ličnog identiteta.

– Najviše se obraćamo srednjoškolcima, iako je naša ciljna grupa uzrast od 15 do 30 godina, ali definisali smo fokus-grupu kojom želimo da se bavimo da dopremo do mladih koji su neinformisani, neuključeni u aktivnosti omladinskog sektora u gradu – kaže Milošević. – U Novom Sadu postoji grupa mladih koja je neinformisana, ali to ne znači da su oni nezainteresovani, mada postoje i takvi. Ne samo mi nego ceo omladinski sektor u gradu, ako želimo da menjamo društvo, treba da osvešćujemo mlade i da istupimo i radimo s onima koji su nezainteresovani i neinformisani o tome šta sve mogu uraditi preko omladinskih organizacija. Mislim da mladima generalno nedostaje aktivistički duh, svest o društvenoj odgovornosti. Postoji krug onih koji prolazi edukacije, volontira i bavi se aktivizmom, ali je on veoma uzak.

Osim pomenutih projekata, iza njih su i brojni, poput programa koji se bavio prevencijom sajber-nasilja na internetu i slobodom govora na internetu, odnosno vršnjačke edukacije, nakon koje su izdali i priručnik o bezbednosti na internetu. Zanimljivo je i da su pokušali da spoje studente i srednjoškolce kroz projekat „Živi informator”, u okviru kojeg su školarci mogli od akademaca saznati sve o studijama i studijskim grupama.

Svi koji se slažu s vrednostima koje oni potenciraju ili im se sviđaju aktivnosti i projekti koje realizuju, dobrodošli su da im se pridruže i postanu njihovi volonteri. Aktivnih članova je trenutno 19, a ukoliko se neko od volontera istakne u aktivizmu, pokaže inicijativu za neki projekat i doprinosi organizaciji, može postati aktivan član i time uticati na donošenje odluka te organizacije. Kako smatra naš sagovornik, veoma je važno da mladi kojima se obraćaju učestvuju u donošenju odluka, pre svega u onim oblastima koje se tiču njih samih. 

Učestvovali u osnivanju „Opensa”

BINS je članica Novosadskog omladinskog foruma, kroz koji ima priliku da se bavi pitanjima koja se tiču mladih u gradu, mreže „Napor”, „Krovne organizacije mladih Srbije”, u okviru koje učestvuje u standardizaciji i edukaciji u omladinskom radu, „Mreže mladih Jugoistočne Evrope”, koja se bavi mirom i pomirenjem mladih u regionu i „Panonske platforme za ljudska prava”.

Osim toga, jedna je od šest organizacija koje su inicirale osnivanje Saveza udruženja mladih „Opens” i doprineli tome da naš grad ponese titulu Omladinske prestonice Evrope za 2019. godinu.

V. Bijelić

 

Autor:
Pošaljite komentar