Bagrem za Rašu Popova u Kameničkom parku
Međunarodni dan knjige za decu, 2. april, i ove godine je u Kameničkom parku obeležen sađenjem drveta za jednog dečjeg autora.
Bagrem za književnika Rašu Popova simbolično je posadila njegova ćerka Dijana, u prisustvu učenika dveju novosadskih osnovnih škola. To je dvanaesto drvo posađeno za nekog od stvaralaca za decu, a ovom prilikom u parku je otvorena i izložba portreta svih pisaca za koje je tokom prethodnih godina posađeno drvo.
„Svake godine 2. aprila, na dan rođenja velikog bajkopisca Hansa Kristijana Andersena, proslavlja se Međunarodni dan knjige za decu“, podsetio je pisac za decu Branko Stevanović.
„Kamenički park je, između ostalog, poznat po tome da u njemu rastu stabla starija i od 200 godina, a mi smo se okupili u čast jednoga od onih koji nikada ne mogu umreti. Jedan veliki pisac rekao je: „Biblioteka je ono mesto na kojem možeš do mile volje da se narazgovaraš s najpametnijim umovima čovečanstva, čak i kada dugo više nisu među nama.“ Tako ćemo mi razgovarati sa svim stvaraocima, pa i s našim Rašom.“
Povodom Međunarodnog dana knjige za decu, drvo u Kameničkom parku do sad je posađeno za Pavla Jankovića Šoleta, Miroslava Nastasijevića, Radeta Obrenovića, Duška Trifunovića, Duška Radovića, Desanku Maksimović, Branka Andrića, Branka Ćopića, Dragana Lukića, Branu Crnčevića i prošle godine za Igora Kolarova. Portrete tih pisaca uradio je Dragan Rukavina, poznatiji kao „Lafit“, a štafelaje na kojima su izloženi portreti darovao je umetnički stolar iz Novog Sada Lazar Nikolajev. Poeziju nekoliko autora za decu govorili su urednica Dečjeg programa Radio Novog Sada Mirjana Petrušić i član Dečje radio-umetničke grupe Božidar Vorgić, a učenici OŠ „Jovan Popović“ organizovali su i malo takmičenje u lepom čitanju stvaralaštva dečjih pesnika.
„Volim poeziju, a od pesnika posebno Dušana Radovića i Desanku Maksimović“, rekla je učenica trećeg razreda OŠ „Jovan Popović“ Lenka Đukić.
„Volim, zapravo, mnoge pesnike, ali Dušana Radovića sam izdvojila jer je on, dok je pisao pesme, sve gledao iz dečjeg ugla i njegovo stvaralaštvo mi je zbog toga zanimljivo. Pesme Desanke Maksimović su pune emocija i zato volim da ih čitam. Svima preporučujem da čitaju poeziju jer ona čini da svet posmatramo drugim očima, uči nas da o biljkama i životinjama brinemo kao i o ljudima, da čuvamo prirodu i ne uništavamo je.“
Organizatori projekta su knjižara „Mala velika knjiga“, Udruženje vojvođanskih učitelja, Udruženje „Slovo“ i Pokret gorana Novog Sada.
B. Pavković