Apel „Vodovoda” da se voda troši racionalno
Havarija na vodovodnoj i kanalizacionoj mreži ima dvostruko više tokom letnjih meseci zbog velike potrošnje vode.
Iz Javnog komunalnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija” za „Dnevnik” navode da havarije u gradu, a i u prigradskim naseljima, variraju na dnevnom nivou te se dešava da ih jedan dan bude 30, a sutradan tek nekoliko. Iz tog preduzeća ističu da ekipe koje rade na održavanju vodovodne mreže izlaze na teren po svakoj prijavi za sat ili dva, a najduže u roku od 12 do 15 sati, ukoliko je kvar prijavljen noću ili vikendom. Oni ističu da, osim velike potrošnje vode, postoje i drugi razlozi zbog kojih dolazi do kvarova.
Učestalim kvarovima doprinosi i sve veći broj potrošača i nagla promena pritiska u cevima, te pad, pa nagli skok pritiska izaziva pucanje cevovoda, posebno onih starih. Više od 40 odsto havarija događa se na nelegalno izgrađenim mrežama koje su od loših materijala (uglavnom recikliranih), loše urađene, bez tampon-sloja peska oko njih, plitko ukopane…Havarije se dešavaju i na legalnoj mreži usled njene starosti, izvođenja nekih građevinskih radova blizu njih pri kojima dolazi do rastresanja zemljišta oko cevi, kidanja mreže prilikom tih radova…, kažu iz JKP „Vodovod i kanalizacija”.
Kada je u pitanju potrošnja vode, ona se naglo povećala tokom
vanrednog stanja, kada su svi bili kod kuće i na vikendicama, a u isto vreme su se obeležavali i uskršnji praznici. Iz „Vodovoda” navode da je pogon za preradu sirove vode tada radio punim kapacitetom i svoj maksimum dostigao je puštanjem svakog sekunda u sistem 1.300 litara vode. Tog trenutka potrošnja vode je bila, kako ističu, na nivou leta, kada se obično beleže velike potrošnje i nagli skok neracionalnog trošenja, kad Novi Sad s prigradskim naseljima dnevno troši između 100 i 105 miliona litara vode.
Svakog leta zbog visokih temperatura to preduzeće beleži na distributivnom sistemu 10-15 odsto uvećanu potrošnju u odnosu na uobičajenu. JKP „Vodovod i kanalizacija” navodi da se, iako se ulažu veliki napori da se leto dočeka spremno, dešava da zbog neracionalne potrošnje, pogotovo u večernjim satima kada je većina korisnika kod kuće, dođe do pada pritiska u rubnim delovima vodovodne mreže, kao i na višim spratovima zgrada koje nemaju hidropak. Oni zbog toga apeluju na korisnike da racionalno troše vodu.
Jednostavni načini štednje vode
Da bi sugrađani mogli uštedeti vodu i na taj način obezbediti uredno vodosnadbevanje svih potrošača, JKP „Vodovod i kanalizacija“ navodi nekoliko jednostavnih načina štednje vode. Prvi se odnosi na to da je potrebno zatvoriti vodu da ne teče ukoliko nije neophodna dok se obavljaju svakodnevni rituali u održavanju lične higijene (umivanje, pranje ruku, pranje zuba). Zatim navode da je potrebno zameniti gumice na slavinama koje cure. Osim toga, savetuju da mašinu za pranje veša/suđa sugrađani uključuju samo kada je puna, dok se za zalivanje bašte preporučuje korišćenje kantice umesto creva priključenog na vodu iz gradskog „Vodovoda“. To preduzeće predlaže i da se flaše s vodom čuvaju u frižideru umesto da se otvara slavina i pušta voda da teče da bi bila hladna. Ukoliko na javnim površinama curi voda na hidrantima, cevovodima i slično, sugrađani mogu pozvati Kontakt-centar JKP-a na besplatan broj telefona 0800/333-021.
„Apelujemo na korisnike da svakodnevno učine nešto kako bi uštedeli vodu jer se na taj način obezbeđuje uredno vodosnabdevanje svih potrošača. Svaki ušteđeni litar vode je vredan, a uštedom vodimo računa, kako o ličnom interesu, tako i o interesu celokupne zajednice. Zato bi građani trebalo da izbegavaju navodnjavanje poljoprivrednih površina, zalivanje zelenih površina, punjenje individualnih rezervoara, bunara i bazena, polivanje i hlađenje pločnika, terasa i dvorišta, kao i pranje vozila pomoću creva koje je priključeno na vodu iz gradskog vodovoda”, naglašavaju iz „Vodovoda”.
K. Ivković Ivandekić
Foto: Dnevnik i ViK