Ambulanta niče na Adicama, obnova objekata na Limanu i Podbari
– Ko prošeta do centra Adica, može videti da se tamo već nazire konstrukcija novog zdanja ambulante Doma zdravlja „Novi Sad”, koja će se prostirati na više od 1.200 kvadratnih metara – rekao je direktor Doma zdravlja „Novi Sad” dr Veselin Bojat. – Gradnja je počela iz temelja i ponosni smo na to što je to ideja sadašnjeg menaymenta, koju je Grad u potpunosti podržao u svim sferama, pre svega finansijski, zatim i dodelom parcele u samom centru Adica.
Kako kaže, korist od gradnje novog objekta je višestruka: građani će imati svoju ambulantu, dok će domovi zdravlja na Limanu, Novom naselju i u Vršačkoj ulici biti rasterećeniji, čime se podiže kvalitet i dostupnost usluge koju Dom zdravlja pruža sugrađanima.
– Žitelji Adica zaslužuju taj objekat jer, analizirajući sve podatke koje imamo o broju stanovnika, tu živi između 16.000 i 17.000 ljudi, od kojih gotovo 70 odsto ima između 20 i 45 godina – priča Bojat. – Po nekim statistikama, Adice više zaslužuju da imaju svoj objekat primarne zdravstvene zaštite nego neka okolna mesta koja ih već imaju, stoga, zahvaljujući našoj ideji i predusetljivosti Grada, taj objekat će Adičani dobiti do kraja ove godine ili početkom sledeće.
Po rečima našeg sagovornika, što se tiče rekonstrukcije objekta Doma zdravlja u Almaškoj ulici, radovi su u toku, a kada se završi adaptacija, Novi Sad će dobiti Gradski centar za unapređenje reproduktivnog zdravlja.
– To je ideja na koju je Dom zdravlja izuzetno ponosan, a koju su u punom obimu podržali Grad i Republika Srbija, jer se radi o starom i napuštenom objektu koji će biti pretvoren u ustanovu od posebnog značaja – kazao je dr Bojat. – Ponosni smo iz više razloga, prvo što ćemo sačuvati taj objekat, neće biti srušen, niti će se napraviti nova zgrada, nego se trudimo da to staro jezgro zadrži svoj izgled. U njegovoj pripremi je uzeo učešće i Zavod za zaštitu spomenika kulture, te će objekat nakon rekonstrukcije sačuvati sve one elemente stare gradnje iz samog centra Novog Sada. Prostire se na 500 kvadratnih metara i plan je da reproduktivni centar bude namenjen pre svega edukacijama i zaštiti mlađe populacije.
Između ostalog će tu, po Bojatovim rečima, biti smeštene i dve velike multifunkcionalne sale za predavanja, u kojima će se edukovati najmlađi sugrađani. Cilj je da se zdravstvena kultura i svest mladih podigne na viši nivo, da bismo imali što bolju populacionu politiku u bližoj budućnosti. Takođe će prvi put posle 15 godina biti vraćen i juvenilni ginekolog, a u centru će raditi psiholozi i pedagozi, patronažna služba, škole za trudnice i bake i deke i slično.
– U objektu Doma zdravlja na Limanu počela je rekonstrukcija još 20. februara, kako je i planirano po ugovoru s izvođačima i Kancelarijom za javna ulaganja Republike Srbij,e i nisu prekinuti nijednog momenta, samo su u jednom periodu bili rađeni u znatno manjem obimu, zbog zaštite radnika – priča naš sagovornik. – Kada je Vlada Republike Srbije dozvolila nastavak građevinskih radova 15. aprila, radnici su počeli da rade intenzivnije, tako da se sigurno ne kasni u odnosu na sve zadate rokove. Sigurno neće biti kašnjenja, a po uvidu koju imam u dokumentaciju, moje optimistične procene su da radovi možda neće ni trajati 400 dana, kako je predviđeno, već će se završiti i pre roka.
Kako nam je otkrio direktor Doma zdravlja „Novi Sad”, gotov je i projekat, a novac je približno obezbeđen za rekonstrukciju i renoviranje kompletnog objekta na Bulevaru Mihajla Pupina. To je jedan od prvih objekata Doma zdravlja, u kojem je pre više od pola veka započeta cela priča s primarnom zdravstvenom zaštitom Novog Sada. Rekonstrukcijom će se zgradi vratiti prvobitni izgled, onakav kakav je bio pre više od 100 godina.
– Gotov je i projekat za obnovu objekta na Novom naselju – priča dr Veselin Bojat. – Ne možemo iz tehničkih razloga da rekonstruišemo dva tako velika objekta, na Limanu i Novom naselju, u isto vreme, stoga ćemo radove na Naselju početi kada se završi rekonstrukcija na Limanu.
Kako je rekao dr Veselin Bojat, po njegovom mišljenju, ljudi se opuštaju malo većom brzinom, kada je reč o primeni zaštitnih mera, tako da su u Domu zdravlja imali nekoliko neprijatnih situacija s građanima.
– Na ulasku u objekte Doma zdravlja dele se maske pacijentima koji ih nemaju i imali smo slučajeve da pacijenti to vrlo agresivno odbijaju i ne žele da ih uzmu, tako da su u jednom slučaju bili obavešteni i organi reda koji su morali da intervenišu da bi pacijent dobio masku, koja je za jednokratnu upotrebu, namenjena samo njemu – kaže direktor, i apeluje na građane da zadrže neke navike koje su bile na snazi tokom pandemije.
U tom smislu, Dom zdralja je počeo ovih dana nabavku specijalnih totema s aparatom za beskontaktno dezinfikovanje ruku, koji će biti postavljeni na ulaze u svim objektima.
I. Bakmaz