AKUD SONJA MARINKOVIĆ Pedeset šest godina nastupa, aplauza i nagrada
– Studenti i omladina su okosnica naše delatnosti – kaže direktorka Akademsko kulturno-umetničkog društva Univerziteta u Novom Sadu „Sonja Marinković” Julijana Konstantinović, dodajući da trenutno imaju nešto više od 800 članova.
– Neke grupe su tradicionalno malobrojne, poput dramske, a najviše članova imaju folklorni ansambli, kojih je sada ukupno četiri. Masovna je i škola folklora koja se održava u mnogim novosadskim osmoletkama. Ovo društvo postoji i radi 56 godina, a najdraže nagrade su im aplazui publike – veli naša sagovornica.
Jedan od najkvalitetnijih amaterskih kolektiva imao je pravo radno leto. Dramski studio AKUD-a učestvovao je na 13. internacionalnom festivalu amaterskog teatra u Laktašima od 21. do 24. juna i doneo nagradu za najbolju glumačku kolektivnu igru Danici Zokić, Kristini Posavčić i Smiljani Živolić za uloge Udovice, Sofi i Gospođe Petit-Pas u predstavi „Ručni rad”, kao i nagradu rukovodiocu Dramskog studija Milanu Pletlu za pedagoški rad s mladim glumcima.
Mešoviti hor, koji vodi dirigentkinja Dunja Deurić, sa 27. internacionalnih horskih svečanosti u Nišu od 5. do 8. jula, u organizaciji Niškog kulturnog centra i Srpske horske asocijacije, vratio se s nagradama za najperspektivnijeg mladog dirigenta i za osmišljenost, muzikalnost i celovitost scenskog nastupa.
S jeseni kreću i pripreme za predstojeće događaje, od kojih je jedan Festival akademskih pozorišta Srbije, 21. po redu, koji okuplja dramske grupe iz svih univerzitetskih centara u Srbiji, ali i šire, pa očekuju da će im se na Maloj sceni Pozorišta mladih pridružiti Dramski studio „Daske” iz Centra za obrazovanje i kulturu iz Laktaša. Tradicionalna manifestacija, podržana od Sektora Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije za učenički i studentski standard, a nazvana Dani kulture na Univerzitetu u Novom Sadu „Kultus 08”, biće prilika za nastupe njihovih prvih sastava i afirmisanje različitih muzičkih pravaca širom našeg grada.
– Aktuelna je priprema Mešovitog hora za Međunarodni horski festival „Canta al mar 2018” u Španiji, koji se održava od 24. do 28. oktobra, gde ćemo se takmičiti u dve kategorije, kao mešoviti kamerni i kao hor duhovne muzike – dodala je Julijana Konstantinović.
Ansambl narodnih igara i pesama učestvovao je na dva festivala, od 5. do 9. jula na „Inimiloru” u Temišvaru, pod pokroviteljstvom Uneska, a onda od 10. do 15. jula na 33. internacionalnom folklornom mitingu u Poljskoj, čiji je organizator Ansambl igara i pesama iz Lublina. Zatim su 28. jula članovi Folklornog ansambla veterana, Ženske grupe pevača i Velikog narodnog orkestra nastupili na 11. festivalu muzike i igre u Čongradu, a 12. avgusta s dve koreografije i na 15. „Srem folk festu” na sremskomitrovačkom Žitnom trgu, gde je učestvovalo 20 ansambala iz 13 zemalja. Poslednje u uspešnom nizu je učešće na svečanosti povodom obeležavanja 650 godina postojanja grada Kečkemeta 20. avgusta, na kojoj su „Sonjini” članovi izveli prigodan kulturno-umetnički program, dočaravši šarolikost nacija koje žive u AP Vojvodini.
Čuveni orkestar harmonika, koji vodi dirigent Goran Penić, imao je vrlo plodnu sezonu. Pre svega, 19. aprila održao je koncert u Osnovnoj školi „Svetozar Marković Toza” s ciljem popularizacije harmonike kod dece i omladine.
– Harmonika se pretežno doživljava kao instrument za izvođenje narodne muzike, a volela bih da svi koji to misle dođu na jedan od spektakularnih koncerata našeg orkestra i čuju različita dela i transkripcije poznatih svetskih, ali i domaćih kompozitora – objasnila je Julijana Konstantinović.
Sa 43. međunarodnog susreta harmonikaša u Puli, održanog od 25. do 28. aprila, doneli su prvu nagradu u kategoriji orkestara, a 8. maja održali su koncert u subotičkoj Gradskoj većnici, u saradnji s Udruženjem „Elekta”, koje im je prošle godine pomoglo da izdaju CD. Cilj nastupa u sali Doma oružanih snaga BiH u Sarajevu 19. maja s učenicima Odseka harmonike Osnovne muzičke i baletske škole „Novo Sarajevo” bio je da se uspostavi dugoročna saradnja i prezentuje muziciranje na harmonici, ali i da „Sonjini” harmonikaši obiđu grad u kojem nikad nisu gostovali.
Ubrzo posle toga, 30. maja, čekalo ih je pojavljivanje u kanjiškoj Rimokatoličkoj velikoj crkvi, a 5. juna u novosadskom Eđšegu, gde su izveli 30-minutni program povodom proslave 60 godina Odseka harmonike Muzičke škole „Isidor Bajić”, sa čijim su se repertoarom svojevremeno predstavili u Puli.
– Naša velika akcija je i humanitarni koncert u sali Poslovnog centra NIS-a 27. juna, kad smo sakupljali prihod za našu članicu Draganu Stanimirov, 20-godišnju pijanistkinju koja je, nažalost, teško bolesna i trenutno se leči u Istanbulu – kaže naša sagovornica.
Nedostatak novca mogao bi ozbiljno ugroziti opstanak tog društva, kao i mnogih drugih, koja su važni edukativni centri za mlade talente i svojevrsni čuvari nematerijalnog kulturnog nasleđa. Da bi bili vidljiviji u društvu, ali i privukli nove članove, posebno mlade iz manjih sredina koji dolaze ovamo na studije, a imaju prethodno iskustvo u kulturno-umetničkim društvima ili sekcijama, osmi-
slili su „Sonjine dane otvorenih vrata”, pokazavši sugrađanima i ljubiteljima tih umetnosti kako rade na probama i kakva energija vlada među njima. Kao pomak nakon višedecenijskog boravka u suterenu zgrade FTN-a, u Ulici dr Vladimira Perića Valtera 3, željno iščekuju novu zgradu Studentskog kulturnog centra, gde bi trebalo da se nađu i prostorije AKUD UNS-a „Sonja Marinković”.
S. Milačić
Foto: privatna arhiva