Akcioni plan države: Stručna praksa i subvencije za samozapošljavanje
Akcionim planom za period od 2021. do 2023. godine za sprovođenje Strategije zapošljavanja u Republici Srbiji za period od 2021. do 2026. godine utvrđene su mere aktivne politike zapošljavanja, koje će sprovoditi Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) u naredne tri godine.
U okviru mera aktivne politike zapošljavanja, NSZ je raspisala 13 javnih poziva i konkursa, putem kojih će, kroz direktnu finansijsku podršku poslodavcima i nezaposlenim licima, biti uključeno više od 18.000 nezaposlenih lica. Za ove namene izdvojeno je 5.750.000.000 dinara, od čega se 550.000.000 izdvaja za osobe sa invaliditetom.
– Kao i prethodnih godina, fokus će biti na teže zapošljivim kategorijama lica, u koje spadaju mladi do 30 godina starosti bez završenog srednjeg obrazovanja, stariji od 50 godina, Romi, osobe sa invaliditetom, dugoročno nezaposleni, korisnici novčane socijalne pomoći i žrtve porodičnog nasilja – rekla je v.d. direktora Filijale Novi Sad Tatjana Vidović. – Programi koji će se realizovati ove godine su isti kao i prethodne, podrazumevaju finansijsku podršku obučavanju ili zapošljavanju nezaposlenih lica.
U te programe spadaju stručna praksa, program pripravnika, sticanje praktičnih znanja, obuka za poznatog poslodavca, javni radovi, subvencije poslodavcima za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih, subvencije za samozapošljavanje i programi posebno namenjeni podsticanju zapošljavanja osoba sa invaliditetom.
Većina javnih poziva i konkursa biće otvorena do 30. novembra ove godine, dok je rok za podnošenje zahteva za mere namenjene osobama sa invaliditetom 31. decembar. Javni poziv za dodelu subvencija za samozapošljavanje biće otvoren do 17. maja, a rok za podnošenje zahteva potencijalnih izvođača javnih radova ističe 10. maja.
Kako je Tatjana Vidović kazala, cilj novog Akcionog plana je smanjenje nezaposlenosti i uspostavljanje stabilnog i održivog rasta zaposlenosti zasnovanog na znanju i dostojanstvenom radu.
– Akcioni plan predviđa aktivnosti, programe i mere aktivne politike zapošljavanja na republičkom nivou, koje će se sprovoditi putem mreže filijala Nacionalne službe za zapošljavanje – objasnila je Vidović. – Dakle, svi poslodavci i nezaposleni sa evidencije Filijale Novi Sad mogu aplicirati na Javne pozive Nacionalne službe za zapošljavanje, a u planu je da se oko 900 osoba sa evidencije Filijale Novi Sad uključi u finansijske mere aktivne politike zapošljavanja ove godine.
U skladu sa Zakonom o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti u periodu od 2021. do 2023. godine, nastaviće se sa odobravanjem učešća u finansiranju mera aktivne politike zapošljavanja iz sredstava opredeljenih za realizaciju Akcionog plana za mere stručne prakse, pripravništvo za mlade sa visokim obrazovanjem, pripravništvo za nezaposlene sa srednjim obraovanjem, sticanje praktičnih znanja, obuka na zahtev poslodavca za nezaposlene, javni radovi, subvencija za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih i subvencija za samozapošljavanje.
– Autonomna pokrajina, tj. jedinica lokalne samouprave koja u okviru pokrajinskog, odnosno lokalnog planskog dokumenta u oblasti zapošljavanja, obezbeđuje više od polovine sredstava potrebnih za finansiranje određene mere aktivne politike zapošljavanja, može podneti zahtev za učešće u finansiranju te mere – rekla je Vidović. – U tom smislu, Nacionalna služba za zapošljavanje je pozvala jedinice lokalne samouprave i autonomne pokrajine da podnesu zahteve za finansiranje mera iz republičkog budžeta, za šta je ove godine obezbeđeno 900 miliona dinara, a zahtevi se mogu podneti do 5. maja.
Za mere i aktivnosti predviđene Akcionim planom novac se obezbeđuje u budžetu Republike Srbije, finansijskom planu Nacionalne službe za zapošljavanje, budžetu Autonomne pokrajine Vojvodine i budžetima jedinica lokalne samouprave.
D. Andulajević