OBELEŽENO 12 GODINA OD POŽARA U DISKOTECI „KONTRAST“ Novi Sad se seća žrtava, jedina želja nam je da se uspostavi odgovornost
Prvi april Novosađane podseća na veliku tragediju, kada su pre dvanaest godina u požaru u nekadašnjoj diskoteci „Kontrast“ živote izgubili Renato Vuković (21), Marina Aničić (25), Tamara Miladinović ( 25), Milena Dalmacija, Zoran Ignjatović (28) i Marko Pavlović (29).
Kao i ranijih godina, u znak sećanja na žrtve vatrene stihije, danas su kod spomen obeležja upaljene sveće i položeni venci.
- Sećaćemo se uvek Marine, Milene, Tamare, Zorana, Marka i Renata koji će, siguran sam, večno živeti u duhu našeg grada - istakao je gradonačelnik Milan Đurić. - Taj 1. april jedan je od najtužnijih dana u istoriji Novog Sada, ali ujedno i opomena. Iako ništa izgovoreno ne može utešiti porodice, važno je da znaju da sa njima saosećamo i da smo im podrška. Bez obzira što ne vidimo ni požar, ni plamen, ni pepeo, osetimo zloćudni miris gareži, koji lebdi nad našim gradom i od te tragedije Novi Sad se nikada nije oporavio.
Pored spomen obeležja, koje je postavljeno 2016. godine, na mestu nekadašnje diskoteke predviđeno je uređivanje memorijalnog parka, kako je Đurić najavio, pametnog eko parka mladosti.
- Odlučni smo u tome da mesto tragedije obeležimo na dostojanstven način, ali da ta zelena površina u isto vreme bude mesto okupljanja mladih ljudi - objasnio je gradonačelnik. - Park je u planu detaljne regulacije tog dela grada i radi se na rešavanju imovinsko-pravnih odnosa, a u ovoj godini je planiran novac za izradu tehničke dokumentacije.
Milan Đurić naglasio je da cela zajednica mora da se ponaša odgovorno, kako se takve i slične tragedije ne bi ponovile.
- Kolektivnom osvešćivanju značajno doprinose propisi i zakoni, koji za cilj imaju poboljšanje oblasti protivpožarne zaštite - rekao je gradonačelnik. - Grad je od početka partner u promociji i usvajanju Tamarinih zakona o protivpožarnoj zaštiti i želim svim okupljenima oko Udruženja „Istina Tamarini zakoni“ da nastave da se zalažu za bolje sutra svih nas i na tome smo im zahvalni. Delovanje na svest društva u celini veoma je važno, a Grad na tom polju doprinosi ulaganjem u prevenciju, ne samo kroz zakone i odluke, već i kroz edukaciju. Pomažemo opremanje Vatrogasne brigade vozilima i specijalnom opremom, štampamo edukativne publikacije, učimo najmlađe kako da se zaštite od požara, sarađujemo sa dobrovoljnim vatrogasnim društvima... Građanska dužnost i obaveza svakog od nas je savesno ponašanje u svim situacijama i svu pažnju moramo usmeriti na to da naš grad nikada više ne bude zavijen u crno.
Otac tragično nastradale novinarke Tamare Miladinović, Branko Miladinović kaže da ono što se dogodilo mora biti opomena za sve buduće generacije.
- Roditelji sve ovo preživljavaju kao da je juče bilo i jedina želja nam je da se na svim nivoima uspostavi odgovornost, kako bi buduće generacije živele u civilizovanom društvu - istakao je Miladinović. - Lokalna samouprava je dala svoj doprinos i nadam se da će do sledeće godine biti realizovana izgradnja pametnog parka, u znak sećanje na svih 18 žrtava, stradalih u četiri požara, koja su zadesila Novi Sad proteklih godina - u „Kontrastu“, „Laundžu“, Hotelu „Putnik“ i Radničkom univerzitetu, i kao opomena da se više nikad ne desi.
J. Vukašinović