„Novitet” traži krojačice
– Na Tržištu rada u Novom Sadu je na evidenciji 101 krojačica, ali nijedna neće da radi u „Novitetu“ – kaže direktor Srđan Lazarević,
navodeći da preduzeću sada problem predstavlja radna snaga. – Konkurs je otvoren, ali nema zainteresovanih. Imali smo tri mlade krojačice koje su posle nekoliko dana napustile fabriku. Mladi vole da rade u kafićima i marketingu, dok starijim nezaposlenim krojačicama više odgovara da čuvaju decu ili da rade nešto drugo koristeći pogodnosti s Tržišta rada. Doduše, imamo problem zbog duga za poreze i doprinose iz ranijeg perioda, zbog čega naše radnice nemaju zdravstveno osiguranje pa, dok dug ne isplatimo u potpunosti, overene zdravstvene knjižice ne mogu dobiti ni novoprimljeni, i evo, sada smo u zaostatku godinu.
U fabrici je trenutno na platom spisku 50 zaposlenih, pretežno žena, a postoji potreba za još toliko.
– U protekle dve godine nijedna iz proizvodnje nije uzela radnu knjižicu, što govori o tome da su uslovi rada u sadašnjem privrednom okruženju prihvatljivi – navodi direktor, misleći pre svega na redovnost isplate plata, koje su malo više od minimalne zarade i kreću se oko 25.000 dinara.
Po njegovim rečima, „Novitetu“ predstoji potpisivanje ugovora s poznatim španskom brendom zainteresovanim za žensku i mušku garderobu, i posao s Rusima.
– Posle Sajma mode u Moskvi, održanom u februaru, Rusi traže od nas muška odela. O vrednosti ugovora i količinama odevnih predmeta neću još da govorim dok ugovor ne bude potpisan – naglašava Lazarević, i ističe da je „Novitet“ opremljen da može da šije sve, osim košulja.
Račun „Noviteta“ u blokadi je duže od tri godine, a visina minusa je oko 140 miliona dinara .
Direktor Lazarević kaže da ne postoji zakonski rok dokle firma može biti u blokadi, i naglašava da nema saznanja o tome da bi u „Novitetu“ mogao biti uveden stečaj.
– Trudimo se da fabriku oporavimo i u tome nam pomaže vlasnik – zemunsko preduzeće „Zekstra“ – ističe on.
Imovina „Noviteta“ je pod hipotekom, a u poslovnoj zgradi na Futoškom putu, gde je i pogon za šivenje, deo prostora je u zakupu. I u preostale dve prodavnice u produžetku sedišta preduzeća su zakupci. „Novitet“ je pre privatizacije imao više desetina prodavnica.
Predsednica sindikata „Solidarnost“ Gordana Kojić sumnja u Lazarevićeve navode o opstanku „Noviteta“.
– Očekujemo da se uskoro nešto krupno desi – stečaj, a iz toga likvidacija – ističe Gordana Kojić. – Blokada računa predugo traje, a sumnju nam potkrepljuje činjenica što smo od brojne sindikalne organizacije ostali samo na dva člana. Iščlanjavanje je učinjeno pod direktorovim pritiskom da zaposleni ne bi ostvarili prava po Zakonu o radu. Među njima ima i onih koji nemaju ugovor o radu, na delu je selektivna isplata zarada, u preduzeću nema čoveka zaduženog za bezbednost na radu... i to Inspekcija rada zna.
Z. Delić