Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SPEKTAKULARNO NEBO NAD EVROPOM Pogledajte fantastične snimke SOLARNE OLUJE iznad istočne Nemačke (FOTO, VIDEO)

17.04.2025. 20:02 20:08
Piše:
Izvor:
B92
небо
Foto: pexels.com

Redak prirodni fenomen osvetlio je u noći između srede i četvrtka nebo nad delovima istočne Nemačke.

Ljudi u pokrajinama Brandenburg i Saksonija Anhalt mogli su da vide polarnu svetlost.
 

Fotoreporteri agencije snimili su ružičaste, ljubičaste i zelenkaste pramenove svetlosti iznad pojedinih okruga u tim pokrajinama. 
 

Pored Nemačke, aurora borealis viđena je i iznad Engleske.

Auroru borealis - australis u južnoj hemisferi - izaziva sudar naelektrisanih čestica solarnog vetra sa atmosferom.

Zbog toga kako planetarno magnetno polje skreće i ubrzava te čestice ka polovima, aurore su obično vidljive samo na velikoj geografskoj širini severa i juga.

 

Aurora je i prošle godine u više navrata bila vidljiva neobično daleko na jugu severne polulopte, pa i u Nemačkoj i Engleskoj.

Jedan portparol instituta za solarnu i terestrijalnu fiziku u Nemačkom centru za vazduhoplovstvo i svemirska istraživanja tada je objasnio da učestala pojava polarne svetlosti nije ništa neobično.

Približno svakih 11 godina, u takozvanom sunčevom ciklusu, nastupaju faze pojačane solarne aktivnosti, prenosi B92


 

Izvor:
B92
Piše:
Pošaljite komentar
Bez struje, interneta,čiste vode, hrane… DA LI SOLARNA SUPEROLUJA PRETI ZEMLJI? Naučnici upozorili na MOGUĆU KATASTROFU Evo koliko bi planeti preostalo sati za spas!

Bez struje, interneta,čiste vode, hrane… DA LI SOLARNA SUPEROLUJA PRETI ZEMLJI? Naučnici upozorili na MOGUĆU KATASTROFU Evo koliko bi planeti preostalo sati za spas!

14.04.2025. 17:57 18:01