Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

TEODORA INJAC, NOVA PRVAKINJA EVROPE U ŠAHU ZA „DNEVNIK“: Svaka pobeda je priča za sebe

16.04.2025. 19:46 20:20
Izvor:
Dnevnik
спорт
Foto: Evropska šahovska unija

Grčki bog sunca Helios je na svom ostrvu Rodos ugostio 136 šahistkinja iz 34 države Starog kontinenta.

Iako je tokom većeg dela 25. Pojedinačnog evropskog prvenstva za žene u klasičnom šahu padala kiša, iznad tabli četiri srpske predstavnice je bilo vedro, a to im je pomoglo da ispišu jednu od najlepših priča u istoriji srpskog ženskog šaha. Turnir u organizaciji Evropske šahovske unije je trajao od 31. marta do 11. aprila. Igralo se 11 kola po Švajcarskom sistemu parovanja. 

Intermajstor Teodora Injac nas je sve obradovala ispisavši najlepšu stranicu savremene istorije ženskog šaha u Srbiji – postavši šampionka Evrope. I to na kakav način. Nakon neočekivanog i nesrećnog poraza u prvom kolu od ženskog FIDE majstora Anastasije Kortadze iz Gruzije, Beograđanka je ušla u neverovatnu seriju od čak devet vezanih pobeda! 

Titulu prvaka Evrope je osvojila kolo pre kraja, trijumfom protiv osvajačice srebrne medalje, intermajstora iz Rumunije Irine Bulmage, koju je ostavila poen i po iza sebe na krajnjoj tabeli. Prva tabla naše ženske reprezentacije je pobedila i bronzanu Narvu Mai intermajstora iz Estonije, kao i čuvene velemajstore Belu Kotenašvili iz Gruzija i Nataliju Žukovu iz Ukrajine. Posebno raduje je lepota i lakoća u igri Teodore Injac, što pokazuje da je u sjajnoj formi. 

спорт
Foto: Evropska šahovska unija

– Zaista sam zadovoljna svim pobedama koje sam ostvarila, baš iz razloga što je svaka neka priča za sebe, i ni u jednoj se nisam osećala u preterano odbrambenoj poziciji, već mi se nameštalo da ja budem ta koja diktira tok igre – kaže za „Dnevnik“ Teodora Injac. – Ako bih morala da izdvojim neku, to bi bila četvrta partija protiv Mariam Mkrtičjan gde je u pitanju bilo tehničenje u završnici sa lovačkim parom, a uopšte u šahu jako volim završnice i sve bih dala za lovački par. Ta pobeda crnim figurama mi je ulila dodatno samopouzdanje i nakon nje sam se zaista sve do kraja osećala samouvereno i mirno.

Prva tabla naše ženske reprezentacije osvrnula se na eventualna iznenađena u stilu igre svojih protivnica.

– Sa većinom sam se već susretala i otprilike znala stil igre i šta mogu da očekujem, ali kolo pred kraj je svakako bilo nešto posebno, jer bez obzira na to što Irinu Bulmagu dobro poznajem i već sam igrala sa njom nekoliko puta, nisam mogla da pretpostavim da li će belim figurama biti zadovoljna remijem, čime praktično osigurava srebro, ili će probati da ide na pobedu. Tu sam negde omanula sa pretpostavkom da će igrati na remi i iznenadila me je kad je izabrala poprilično agresivnu i atipičnu liniju. Isto tako sam joj zahvalna, jer samim tim mi je dala prostora da i sama budem kreativna i ostvarim ceo poen, koji mi je obezbedio titulu kolo pred kraj – opisala je Injac. 

Dodala je da do pred kraj nije osećala pritisak. 

– Iskreno rečeno nisam osećala neki ogroman pritisak sve do pretposlednje partije, jer mi se tek tad probudila svest o tome da sam jako blizu titule i pojavio se blagi strah da ,,ne upropastim“ sve ono što sam kroz prethodnu nedelju gradila. Moja sreća je to što zaista imam tu sposobnost da sve sporedne emocije, uključujući i osećaj pritiska naprosto potpuno isključim onog trenutka kada sednem za tablu. Mislim da je vizualizacija poraza jednako važna kao vizualizacija pobede, jer se na taj način čovek smiri i shvati da nije strašno ni da se partija izgubi i da život prosto ide dalje. Te misli me smiruju i pomažu mi da ostanem fokusirana i dam svoj maksimum, bez opterećivanja oko rezultata – naglasila je Injac. 

Ona je otkrila i koliko bi ovaj uspeh mogao da bude važan za promociju ženskog šaha u Srbiji.

– Uvek kroz intervjue i izjave volim da kažem ono što mislim, da je važno za devojčice i njihove roditelje da shvate u najranijem uzrastu da je akcenat na igri na otvorenim turnirima od malih nogu, kako bi se polako išlo ka jednakosti u šahu za koju duboko verujem da je i te kako moguća, ali mora na tome dosta da se radi i mnogo vremena će proći dok se do nje ne dođe. Svakako u nekom budućem periodu verujem da ću se ozbiljnije pozabaviti motivacijom i pričom sa devojčicama koje ulaze u šah, ali najviše što trenutno mogu da uradim jeste da probam da im budem neki vid inspiracije i motivacije, što zapravo predstavlja jednu od glavnih motivacija za mene samu – zaključila je evropska prvakinja.

Odlična Adela Velikić

Fantastičan rezultat je postigla i Adela Velikić, ženski intermajstor. Ona je osvojila 36. mesto, podelivši 26. Adela je bila 59. nosila turnira. Pored rezultata, i poboljšanja Adelinog rejtinga za novih 42,6 poena, razlog za optimizam daje i sama igra naše reprezentativke, koja je „uzela skalp“ izuzetno jakim šahistkinjama, kao što je bivša prvakinja sveta velemajstor Antoaneta Stefanova iz Bugarske. 

Pored nje, prvotimka Crvene zvezde je slavila i protiv najbolje slovenačke šahistkinje, dvostruke planetarne šampionke u mlađim kategorijama, intermajstora Laure Unuk, koja nastupa za Jugović iz Kaća u Prvoj ligi Srbije za žene. Velikić je turnir počela odlično, izgubivši samo od Narve Maj u prvih osam kola, a održavši remije protiv takvih igrača kao što su intermajstori Ina Gaponenko (povremeno nastupa za Zlatar iz Nove Varoši), Dinara Vagner i Olivija Kiolbasa. Usledila su dva poraza od igračica sa većim rejtingom, od povremene saigračice iz Zvezde velemajstora iz Jermenije Eline Danielijan i ženskog velemajstora Jolante Zavadžke iz Poljske, iako je Adela i u tim partijama igrala dobro. Na kraju je savladala nemačkog ženskog velemajstora Fionu Ziber.

Dobro izdanje na Rodosu je imala i ženski velemajstor Jovana Erić. Osvajačica Kupa Srbije sa Sirmiumom iz Sremske Mitrovice je bila 77. nosilac, a osvojila je 67. mesto sa 5,5 poena iz 11 partija. Ovime je ona poboljšala svoj rejting za novih 16,6 poena. Jovana je doživela poraze protiv čuvene Bele Kotenašvili, i najboljih šahistkinja Engleske ženskog velemajstora Lan Jao, Turske intermajstora Ekatarine Atalik i reprezentativke Francuske intermajstora Pauline Gučard. 

Savladala je domaću šahistkinju Panagiotu Giosi, ženskog intermajstora iz Češke Martinu Korenovu, šahistkinju Jugovića ženskog intermajstora iz Poljske Aleksandru Lah i ženskog FIDE majstora Ceren Tirpan iz Turske. Našu predstavnicu treba pohvaliti i zbog održanog remija protiv šahistkinje Zlatara ženskog velemajstora iz Ukrajine Evgenije Doluhalove i, takođe ŽVM Julije Antolak iz Poljske.

Aktuelna šampionka Srbije, ženski velemajstor Irina Čoluškina je imala turnir u okvirima njenog startnog ranga, 81, jer je završila na deobi 76. mesta, ali je po dodatnim kriterijumima zauzela 85. poziciju na krajnjoj tabeli. Jedna od najobrazovanijih šahistkinja naše zemlje je već u prvom kolu dokazala da može ravnopravno igrati protiv bilo koga remiziravši u okršaju sa reprezentativkom Francuske, intermajstorom Demante Daulit-Kornete. 

Tokom celog takmičenja Irina je imala „šarene“ rezultate. Igrajući skoro ravnomerno i sa crnim, i sa belim figurama. Svakako, možemo biti zadovoljni postignutim rezultatom, jer je pored reprezentativke Francuske, morala da igra i protiv Lan Jao iz Engleske i Dinare Vagner iz Nemačke.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar
ISTORIJSKI USPEH ZA SRPSKI ŠAH: Maestralna Teodora Injac šampionka Evrope
спорт

ISTORIJSKI USPEH ZA SRPSKI ŠAH: Maestralna Teodora Injac šampionka Evrope

10.04.2025. 19:49 20:06
ŠAHISTKINJA SRBIJE TEODORA INJAC NA PRVOM MESTU NA EP: Šampionat ulazi u završnicu
спорт

ŠAHISTKINJA SRBIJE TEODORA INJAC NA PRVOM MESTU NA EP: Šampionat ulazi u završnicu

09.04.2025. 08:59 09:03