PESKOV UPOZORIO FRANCUSKU Pritvaranje službenika ruskog MSP pogoršalo odnose Pariza i Moskve
MOSKVA: Pritvaranje službenika ruskog Ministarstva spoljnih poslova pri ulasku u Francusku dodatno pogoršava odnose Pariza i Moskve, izjavio je danas potparol Kremlja Dmitrij Peskov.
"Naravno, osuđujemo takve postupke Francuske i smatramo ih nedopustivim i neprihvatljivim u odnosu na naše predstavnike, naše diplomate. Naravno, to dodatno otežava naše bilateralne odnose, koje su francuske vlasti već narušile", rekao je Peskov.
Francuska granična služba prethodno je privela službenicu ruskog Ministarstva spoljnih poslova, a njen kompjuter i telefon su zaplenjeni, a ruski MSP pozvao je francuskog ambasadora na razgovor, podseća agencija RIA Novosti.
Dalje, Peskov je najavio da će kineski predsednik Si Đinping boraviti u odvojenoj poseti Rusiji pored učešća na proslavama obeležavanja 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu.
"Biće odvojena poseta Si Đinpinga, ali će svi zajedno (lideri pozvanih država) biti prisutni na događajima povodom proslave 80. godišnjice pobede na vojnoj paradi", rekao je Peskov.
Govoreći o Kini, Peskov je odbio da komentariše navode ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da su Oružane snage Ukrajine u borbama zarobile dva kineska državljana.
Peskov je takođe rekao da je Rusija zabrinuta zbog porasta tenzija između Vašingtona i Teherana zbog iranskog nuklearnog programa.
Potparol Kremlja je posebno izrazio zabrinutost zbog navoda medija da su iranske trupe stavljene u stanje visoke pripravnosti, ali je istakao da ''iranske vlasti preduzimaju neophodne odbrambene mere kao odgovor na oštru retoriku Sjedinjenih Država''.
"Sve to dovodi do povećanja napetosti. I, naravno, smatramo da je u ovim uslovima verovatno najvažnije da se koncentrišemo na vesti koje govore o mogućnosti kontakata. Direktni ili indirektni - nije toliko važno. Ali kontakti i dijalog su uvek bolji od konfrontacionih akcija, koje samo dovode do eskalacije napetosti", ocenio je Peskov.
Početkom marta, predsednik SAD Donald Tramp je iranskom vođi ajatoli Aliju Hamneju poslao pismo u kojem mu je dao rok od dva meseca za započinjanje pregovora o nuklearnom programu.