NISU SVE NAOČARE ZA VOŽNJU BEZBEDNE Ove izbegavajte u širokom luku!
Sunčane naočare mogu znatno poboljšati vidljivost za volanom, ali samo ako ispunjavaju propisane uslove. Pogrešan izbor može ugroziti bezbednost i dovesti do novčanih kazni.
Ako vas tokom vožnje zaslepljuje sunce, dobro je da imate sunčane naočare pri ruci, mnogi automobili imaju poseban prostor za njih. Jaka svetlost može uticati na koncentraciju, pa je zaštita očiju od velikog značaja.
Iako je korišćenje sunčanih naočara za volanom dozvoljeno, važno je da one ispunjavaju određene uslove. Naočare sa stepenom zaštite od 0 do 3 smatraju se prikladnim za vožnju, dok se modeli iz kategorije 4 ne preporučuju, jer mogu značajno umanjiti vidljivost. U Nemačkoj, recimo, upotreba takvih naočara u saobraćaju nije dozvoljena.
Što je tamnija boja sočiva, to je bolja zaštita od zaslepljivanja. Međutim, nije samo stepen zatamnjenosti ono što treba uzeti u obzir.
Osobe sa dioptrijom, kod kojih je to navedeno u vozačkoj dozvoli, moraju nositi korektivne sunčane naočare tokom vožnje. U suprotnom, u pojedinim zemljama poput Nemačke, rizikuju novčanu kaznu od 25 evra.
Popularne, šarene naočare koje su trenutno u modi mogu biti problematične za upotrebu u saobraćaju. Naime, bitno je da vozač jasno raspoznaje boje na semaforu, saobraćajne znake i rotaciona svetla. Žute naočare sa filterom, koje neki koriste u sumrak, često umesto poboljšanja, smanjuju vidljivost.
Stručnjaci preporučuju polarizovane sunčane naočare, koje umanjuju odsjaj sa mokrih kolovoza i drugih sjajnih površina, što posebno doprinosi bezbednosti u vožnji.
Pored svega toga, i sam dizajn naočara je bitan, uži okviri su poželjniji kako ne bi ograničavali vidno polje, a kvalitet sočiva mora biti takav da ne izaziva optičke distorzije, prenosi Feniks.