PRODAT MAGACIN ZRENJANINSKE INDUSTRIJE PIVA U STEČAJU Nađen kupac za preostalu imovinu POSTUPAK TRAJAO SKORO 15 GODINA
ZRENJANIN: Privredni sud u Zrenjaninu je konstatovao da je prodata preostala imovina Zrenjaninske industrije piva (ZIP) u stečaju.
U rešenju koje je doneo zrenjaninski sud precizira se da je firmi „Goja marketing“ iz Pančeva neposrednom pogodbom prodata poslovna zgrada u Petrovcu na Mlavi, čiji je takozvani držalac bila Zrenjaninska industrija piva, a koja je izgrađena bez odobrenja za gradnju. Reč je o magacinu, koji se nalazi u ulici 1. maja, a koji je izgrađen na gradskom građevinskom zemljištu. Nije navedena cena po kojoj je objekat prodat.
Sudskim rešenjem je naloženo Službi za katastar nepokretnosti da upiše kupca „Goja marketing“ kao držaoca na poslovnoj zgradi, a da ga kao vlasnika upiše onda kada se steknu uslovi za upis prava vlasništva.
Stečajni postupak u Zrenjaninskoj industriji piva traje skoro 15 godina i pokrenut je 14. jula 2010. na predlog Grada Zrenjanina, a nakon što je bivši vlasnik Momčilo Rajić pokušao da odnese proizvodne mašine, kada je intervenisala i policija. Lokalna samouprava je imala pravo da zatraži stečaj zbog dugova koje je Rajić ostavio Gradu Zrenjaninu i Poreskoj upravi.
Zrenjaninska industrija piva je, kao i mnoge druge uspešne fabrike u gradu na Begeju, bila žrtva surove tranzicije i očajne privatizacije. Od pivarskog majstora Sebastijana Krajcezena, koji je 1745. otvorio prvu radionicu za proizvodnju piva, preko jednog od najvećih veleposednika u Vojvodini Lazara Dunđerskog, koji je potkraj 19. veka kupio zrenjaninsku pivaru i znatno proširio proizvodne pogone, do vojvođanskog biznismena Momčila Rajića, koji je 2003. godine, za 912.000 evra, došao u posed 51,04 odsto kapitala ZIP-a, a ubrzo zatim i stavio katanac na vrata, fabrika je prošla dug put i stigla do kraja.
Vrhunac kvaliteta „Zrenjaninsko pivo“ dostiglo je sedamdesetih godina 20. veka. Osamdesetih godina pivara je zabeležila svoj tehnički maksimum proizvevši 406.000 hektolitara piva i čuvenog energetskog napitka „Tut – gut“. Krenuvši putem tranzicije i privatizacije, došlo je do pada proizvodnje, a ubrzo posle toga i prestanka rada.
Tekst i foto: Ž. Balaban