Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

POČEO PETODNEVNI BOJKOT VELIKIH TRGOVINSKIH LANACA Da li će potrošači uspeti da obore cene, posle prve akcije neki proizvodi poskupeli

10.02.2025. 16:38 16:43
Piše:
Izvor:
(Radio televizija Srbije)
Foto: pixabay.com

Udruženje za zaštitu potrošača „Efektiva“ pozvalo je građane na novi bojkot velikih trgovinskih lanaca zbog visokih cena i velikih marži - u trajanju od pet dana.

"Efektiva" je uputila poziv na novi bojkot pet velikih trgovinskih lanaca – Deleze u okviru kojeg posluju "Maxi" i "Shop&Go", zatim Merkator, čiji su "Idea" i "Roda", kao i "DIS", "Lidl" i "Univereksport" u trajanju od pet dana počev od danas 10. februara.

Prema rečima Dejana Gavrilovića iz "Efektive" rezultat jednodnevnog bojkota održanog u petak pokazao je solidarnost potrošača i poslao poruku da se oni ne slažu sa politikom visokih cena, ali nije imao konkretan efekat na trgovce.

"Bilo je nekih kratkoročnih sniženja, ali takođe do nas dolazi informacija da su određeni trgovci, ovi sa liste bojkotovanih, čak i povećali cene. Mi smo u ponedeljak uputili javni poziv trgovcima, dobavljačima, državi, svima koji učestvuju u tom lancu formiranja cena, da se preduzme nešto konkretno. Vidimo šta se dešava u okruženju. Vidimo da su neki lanci u Hrvatskoj, recimo, objavili da će sniziti cene za hiljadu proizvoda. Ovde se nije desilo apsolutno ništa. Naprotiv, nakon što smo dobili informacije da neke cene idu gore, mi smo pozvali potrošače na novi bojkot, ovoga puta pet dana", kaže Gavrilović.

Kako kaže reč je uglavnom o prehrambenim proizvodima kojima trgovci, kako kaže, sada namerno podižu cenu kako bi na taj način kompenzovali gubitke zbog bojkota.

"Ako bi prodali manje robe po većoj ceni, na taj način bi umanjili efekat tog smanjenog prihoda", objašnjava Gavrilović.

Apsurd je da male radnje imaju niže cene od trgovinskih lanaca

Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca kaže da ne razume zbog čega još uvek nema zvanične informacije Komisije za zaštitu konkurentnosti o tome da li je bilo udruživanja pojedinih trgovinskih lanaca kada je reč o istih formiranju cena prehrambenih proizvoda.

"Mislimo da bi to do kraja trebalo sprovesti i videti na osnovu čega je tada pokrenuta ta stvar, a da se nije do kraja išlo. Svuda je poznato da veliki trgovinski lanci imaju niže cene nego pojedini trgovci. Tako da je ovo zaista apsurdno da nekad te male radnje imaju niže cene, a da veliki trgovinski lanci pokušavaju da maksimiziraju svoje profite", kaže Atanacković.

Prema rečima Gavrilovića u izveštaju Komisije za zaštitu konkurencije postoji jasan podatak da su se marže trgovaca, ovih četiri koji su bili meta istrage Komisije, udvostručile profite pa se sa nekih 17-18 odsto otišlo na 36 odsto. Jedna od tih trgovačkih lanaca ima maržu i 45 odsto.

"Efektiva" godinama unazad prati cene, poredimo ih i objavljujemo cene hrane.

"Dakle, poredimo Srbiju i region, i Srbiju i Evropu. Čak i unutar Srbije veliki lanci naspram malih trgovačkih radnji, gde cene često budu nelogično, da kažem, niže u odnosu na ove male. Ta ideja za bojkotom je već neko vreme, da kažem, bila aktivna", kaže Gavrilović.

Prema njegovim rečima pošto jedodnevni bojkot nije bilo dovoljno upozorenje za trgovce pozvali su potrošače na petodnevni bojkot, a ako ni sa tim ne postignu efekat spremaju i treću fazu.

Bojkot će trajno promeniti navike i potrošača i trgovaca

Atanacković kaže da je već pred prvi bojkot u petak razgovarao sa pojedinim predstavnicima sektora trgovine.

"Činjenica, na koju su mi oni ukazali, je da kod mnogih proizvoda, bez obzira da li se oni proizvodili u Srbiji ili su uvoženi, postoji određen problem u tome što ne mogu da biraju dobavljače", kaže Atanacković.

To se posebno odnosi na proizvode čije se sirovine ne proizvode ni u Srbiji ni u bližem regionu, kao što su kafa, čokolada i južno voće.

"Kažu da ako postoji konkurencija među trgovcima, ne postoji dovoljno konkurencije među dobavljačima. Znači da praktično su upućeni na jedan mali broj dobavljača koji onda praktično daju ulaz u cenu koja je značajno velika. Znači ni crno ni belo, nisu jedini krivci trgovci. Kad pogledamo, neke plate zaposlenih u trgovinama nisu prevelike. Oni su čak ispod proseka. To nije visoko profitabilno", smatra Atanacković.

Iz Efektive veruju da će bojkot trajno promeniti navike i potrošača, ali i trgovaca.

"Potrošači se polako snalaze, kupuju u malim radnjama, pijacama, specijalizovanim radnjama. Pronalaze alternativna rešenja. Sve u cilju kako bi sačuvali sopstveni interes“, rekao je u razgovoru za RTS Gavrilović.

Prethodni bojkot velikih trgovinskih lanaca održan je 31. januara, ali kako su kazali u ovom udruženju trgovci nisu preduzeli konkretne korake u cilju sniženja cena. Zato je i usledio poziv na petodnevni bojkot pet trgovinskih lanaca. 

Prema podacima Poreske uprave u petak, 31. januara broj izdatih fiskalnih računa iznosio je 865.758, što je za 25 odsto manje u odnosu na dan pre. U četvrtak, 30. januara broj izdatih fiskalnih računa bio je 1.157.985.

Poreska uprava Srbije objavila je danas da je ukupan promet u pet poreskih obveznika, odnosno trgovinskim lancima "Delhaize'' (Maxi i Shop&Go), ''Mercator'' (Roda i Idea), ''DIS'', ''Univerexport'', "Lidl", u petak 31. januara, za kada su potrošači bili pozvani na bojkot, bio manji za više od 423 miliona dinara nego u četvrtak, 30. januara.

Iz Poreske uprave su naveli da je u ovim trgovinama u petak 31. januara izdato 865.758 fiskalnih računa, i da je ostvaren promet od 911.110.569 dinara, dok je u četvrtak izdato 1.157.985 fiskalnih računa, a iznos ostvarenog prometa je bio 1.334.431.914 dinara. 

 

Izvor:
(Radio televizija Srbije)
Piše:
Pošaljite komentar