83. godišnjica Pogroma
„Uvek moramo da se setimo svih koji su stradali“ PREDSTAVLJEN PROGRAM OBELEŽAVANJA GODIŠNJICE NOVOSADSKE RACIJE
Predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje godišnjice Novosadske racije Miroslav Ilić, sekretar Crkvene opštine novosadske protojerej Miloš Stojanović i predsednik Jevrejske opštine Novi Sad Ladislav Trajer, predstavili su program obeležavanja 83. godišnjice Pogroma u Novosadskoj raciji, na konferenciji za novinare u Gradskoj kući.
Kako je najavljeno, centralna manifestacija biće održana u četvrtak, 23. januara, na platou ispred skulpture „Porodica“ na Keju žrtava racije, u 12 časova.
Prema rečima Miroslava Ilića, prisutnima će se tom prilikom obratiti gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, pomen Jevrejske zajednice održaće vrhovni Rabin Srbije gospodin Isak Asiel, a pomen Srpske pravoslavne crkve održaće Mitropolit bački gospodin Irinej uz sasluženje Episkopa mohačkog gospodina Damaskina i novosadskog sveštenstva. Takođe, biće položeni venci na spomenik žrtvama Pogroma Novosadske racije, a sa broda Rečne flotile Vojske Srbije biće spušten venac u Dunav.
Uvek moramo da se setimo svih koji su stradali, pored Srba, Jevreja i Roma, koliko god da ih je bilo. Među njima su bili Mađari i Nemci i oni su pokazali da je biti čovek, ono što ostaje zauvek. Ove godine vence na spomenik nevinim žrtvama će, u ime Pokrajinske vlade, položiti predsednica Maja Gojković, sa broda će venac spustiti u Dunav predsednica Skupštine Grada Novog Sada Dina Vučinić, a obeležavanju godišnjice Novosadske racije prisustvovaće ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, kao i gosti iz gradova stradalnih, odnosno iz Niša, Šapca, Kraljeva i Kragujevca, istakao je Miroslav Ilić.
Predsednik Jevrejske opštine Novi Sad Ladislav Trajer naglasio je da je veoma važno negovati kulturu sećanja, a posebno u opasnim vremenima u kojima živimo.
Zahvaljujemo se Srpskoj pravoslavnoj crkvi i Eparhiji bačkoj što zajedno sa nama obeležavaju godišnjicu Pogroma u Novosadskoj raciji, kao i državnim i gradskim vlastima koje su nam se pridružile 1991. godine. Srbija je krenula u trend podizanja kulture sećanja, što nam je izuzetno drago, i u tim okvirima, sarađujemo sa brojnim nevladinim organizacijama, sa Ministarstvom spoljnih poslova Republike Srbije, kao i Gradom Novim Sadom, naglasio je Ladislav Trajer.
U programu obeležavanja Novosadske racije na platou ispred spomenika „Porodica“ učestvovaće hor Jevrejske opštine „Hašira“ i hor Saborne crkve „Sveti Georgije“, a članice Kola srpskih sestara poslužiće prisutne koljivom i pogačom. Pomen žrtvama tog dana biće održan i kod spomen-ploče na novosadskoj plaži „Štrand“.
Pod nazivom „Ledena tišina - sećanje na žrtve Pogroma 1942. godine“, program obeležavanja Novosadske racije u organizaciji Kulturnog centra Novog Sada će biti realizovan od 21. do 27. januara 2025. godine.
U utorak, 21. januara u Velikoj sali Kulturnog centra Novog Sada u 18.00 časova biće prikazan film „Spomenik“, reditelja Miroslava Antića. U četvrtak, 23. januara u Kulturnoj stanici „Eđšeg“ biće realizovan program „Grafičke novele u edukaciji o Holokaustu“, 24. januara u Likovnom salonu i na Tribini mladih KCNS u 12.00 časova biće otvorena dokumentarna izložba „Tužna senka Ledene tišine“.
Edukativne radionice Gordane Todorić pod nazivom „Kultura sećanja“ predviđene su 27. januara u Likovnom salonu KCNS.