ANICA PERIŠKIĆ IZ BAČKOG MONOŠTORA VRCA MED BEZMALO 34 GODINE Nekad se med PRODAVAO U BURADIMA
U biznis svetu, i dalje je retkost susresti se sa ženom preduzetnicom, koja je pritom svoj životni poziv pronašla u pčelarenju, starom zanatu, koji do danas odoleva svim izazovima. Anica Periškić iz podunavskog Bačkog Monoštora pčelarka je 34 godine, no kako za „Dnevnik” kaže, ni sama nije slutila da će se naći na ovom medonosnom putu, o kom u suštini ništa nije znala.
– Udala sam se u pčelarsku porodicu. Deda mog muža Ivice je imao pčele i on je uz njega i oca rastao uz košnice. Kada sam se udala za njega, nisam znala ništa o tome, ali malo po malo sam učila i sada već znam puno toga, posle više od tri decenija provedenih među pčelama. Najteže su mi pali ubodi. Bili su mi najveći problem, em otekne, em boli i onda ne znam šta bih, ali vremenom se i to prebrodi – kaže za „Dnevnik” Periškićeva.
Pre su med, kaže, prodavali na veliko u buradima, no na savet prijatelja sa kojima su bili na lipovoj paši na Fruškoj gori, počeli su da se fokusiraju na drugačiji vid rada.
On im je „otkrio” da na Tašmajdanu postoji manifestacija prvog vikenda u oktobru, te da odu tamo i pokažu ljudima svoje proizvode.
Prvi put otišli su svekar i svekrva 2000. godine, što je bila prekretnica u toj pčelarskoj porodici.
– Tako smo do 2015. godine bili na prodajnim izložbama meda na Tašmajdanu, u Novom Sadu, Zrenjaninu, Kikindi... Na tim manifestacijama smo uvideli da je dobro imati manja i veća pakovanja, ali i sve proizvode koje pravimo, te smo u našu ponudu uvrstili sve što proizvodimo – priča naša sagovornica.
Danas raspolažu sa tri pčelinja kamiona košnica, s tim što je jedan uvek u šumi i, osim više vrsta meda, proizvode polen, propolis, matični mleč, a u ponudi su i domaći medenjaci.
Budućnost vide u apiterapiji
Pčelarka Anica Periškić kaže da budućnost vide u apiterapiji. Pre nekoliko godina su slušali predavanja brojnih doktora i terapeuta kako med i pčelinji proizvodi utiču na razne bolesti. Dovoljno je, kaže, da se dignu poklopci, a „pacijent” udiše na taj način sve produkte košnice, što najbolje deluje na disajne puteve, te se preporučuje obolelima od astme, bronhitisa i drugih bolesti pluća. Dobro je i za sinuse, a ubodi su ipak najbolji za reumatska oboljenja.
Takođe, gazdinstvo Periškić pravi i rakije, koje kao obavezan sastojak sadrže ovu slatkastu materiju, koja nema rok trajanja.
U međuvremenu, 2007. u tom mestu osniva se Udruženje građana „Podunav” na čelu sa Zdenkom Mitić, koja je pokrenula određen vid eko-turizma, pa tako već nekoliko godina Anica vodi edukativne radionice za sve goste sela i decu.
– U početku nismo bili spremni na to, no kako je interesovanje raslo, dozidali smo učionicu, postavili košnicu i rado dočekujemo sve one koji žele da saznaju više kako o pčelama, tako i o proizvodnji meda, o izazovima sa kojima se susrećemo, o proizvodima, kao i samoj zaštiti – ponosno će Anica.
Po Aničinim rečima, u biti pčelarski poziv je divan, ali nimalo lak, s obzirom na to da se radi cele godine.
Kada pčele miruju, Anica i Ivica obavljaju druge poslove.
Saniraju i farbaju košnice, a nađu vremena i za dalje usavršavanje čitanjem najnovijih istraživanja i stručne literature.
Ivana Bakmaz
Pčelarska učionica pic.twitter.com/PirpUYQ3H2
— Svetolik Marković (@SvetolikMarko) January 19, 2025