OVA DECA BIĆE BOGATA U ZRELIM GODINAMA Jedna karakteristika ih odaje, da li je i vi imate?
Odrasle osobe koje su finansijski ostvarene i uspešne temelje toga udarili su već u detinjstvu, pokazuju najnoviji rezultati studije koja je počela pre više od pola veka.
Naime, psiholozi na Novom Zelandu pratili su 1.000 dece iz grada Danidina još od 1972. godine, kako bi pokušali da otkriju koje to karakteristike u detinjstvu imaju najveći uticaj na to u kakvog će se odraslog pojedinca dete pretvoriti.
Istraživači su otkrili da najbolji indikator da će dete biti uspešno u odraslom dobu nema mnogo veze sa obrazovanjem, radnom etikom ili druželjubivošću i umećem komunikacije. Umesto toga, ova studija pokazala je da su u najuspešnije odrasle osobe izrasla deca koja su tokom odrastanja imala mnogo više samopouzdanja od svojih vršnjaka, a jače strane su im bile i emocionalna inteligencija i disciplina.
Nivo emocionalne inteligencije kod dece istraživači su nazvali njihovim "emocionalnim koeficijentom" (EQ). Oni sa visokim EQ imaju tendenciju da pokažu više empatije, imaju pozitivniji pogled na život, donose bolje informisane odluke i lakše im je da priznaju da greše.
Međutim, deca sa niskim nivoom emocionalne inteligencije mnogo ređe kao odrasle jedinke dolaze do bogatstva. Imaju veću verovatnoću da do svojih 30-ih imaju niska primanja, pokazuju loše finansijske navike i zavise od tuđe pomoći. Ujedno, mnogo su manje šanse da imaju ušteđevinu, da su kupili krov nad glavom ili uložili u neki biznis.
Istraživači su procenu EQ učesnika vršili u redovnim intervalima tokom celog njihovog detinjstva, u dobi od tri, pet, sedam, devet i 11 godina, tako što su posmatrali ponašanje dece, intervjuisali njihove roditelje i sprovodili ankete sa njihovim vaspitačima i nastavnicima.
Otkrili su snažnu vezu između sposobnosti deteta da kontinuirano tumači i kontroliše svoje emocije i njihovog profesionalnog uspeha u odrasloj dobi, piše "The Sun".
"Svoj deci nedostaje samokontrola s vremena na vreme, ali naša studija pokazala je da su je oni sa slabim rezultatima neprekidno iskazivali kroz godine i to u različitim situacijama", kažu istraživači sa Univerziteta Otago u časopisu "American Scientist".
Istraživači su primetili da visok EQ može da bude važan faktor na radnom mestu, u velikoj meri utičući na to koliko dobro zaposleni sarađuju i komuniciraju sa svojim kolegama na poslu.
Deca mogu da razviju višu emocionalnu inteligenciju uz pomoć odraslih u njihovim životima, onih koji su najpristutniji i najuticajniji. Staratelj ili roditelj treba da podstiče otvorenu komunikaciju sa detetom, da ga nauči da potvrdi svoje emocije i da govori iskreno o svojim problemima.