KUPOVINA JE EMOTIVNA STVAR, TUŽNE BANANE PRODAJU SE BOLJE OD SREĆNIH! Saosećanje naduvalo prodaju!
Prodaja pojedinačnih banana u nemačkom marketu porasla je za 58% uz emocionalnu poruku.
Istraživanje je pokazalo kako emocionalne poruke utiču na ponašanje kupaca prilikom kupovine. Veća je verovatnoća da će se kupiti pojedinačne banane ako su prikazane kao "tužne banane".
Mnogi ljudi su veoma izbirljivi pri kupovini voća i povrća. Ako krastavac nije dovoljno ravan ili jabuka ima nekoliko tačaka, proizvod se obično ostavlja tamo da "leži".
Saosećanje kao sredstvo za povećanje prodaje i smanjenje otpada.
Jednostavnim pozivanjem na saosećanje ljudi, trgovci bi mogli značajno da povećaju prodaju manje popularnog voća i povrća, sugeriše studija sprovedena na Univerzitetu Bat, RVTH Ahen i Gete univerzitetu u Frankfurtu. Ove studije su objavljene u časopisu "Psihologija i marketing". Analizirano je kupovno ponašanje 3.810 kupaca lanca supermarketa "Reve".
Tokom perioda od 192 sata, istraživači su posmatrali prodaju pojedinačnih banana, koje se često zanemaruju na policama. Na početku, uz neutralnu najavu da su dostupne za kupovinu, prodato je u proseku 2,02 pojedinačne banane.
Ne, uvođenjem natpisa sa emotivnom porukom „Mi smo tužni samci i želimo da budemo kupljeni“, prodaja je porasla na prosečno 3,19 banana na sat, što je povećanje od čak 58 odsto.
Efikasnost emocionalnih poruka
Zanimljivo, i druga poruka sa natpisom "Mi smo samci" povećala je prodaju, ali znatno manje - na 2,13 banana na sat, odnosno rast od samo 5,4 odsto. Time je potvrđeno da je empatija prema „tužnim“ bananama mnogo jača.
Istraživači ističu da takve strategije ne samo da povećavaju prodaju, već i pomažu u smanjenju otpada. Prodajom pojedinačnih banana, koje bi inače bile bačene, trgovci doprinose očuvanju životne sredine i ostvaruju dodatni prihod.