DOBITNICI NAGRADE „MEDIJAKULT” Laureati filmovi o Mitru Subotiću Subi i Dušku Trifunoviću
Na ovogodišnjem konkursu za nagradu „Medijakultˮ, žiri u sastavu Miroslav Stajić (predsednik), Siniša Bokan i Jožef Klem, doneo je jednoglasnu odluku da se nagrada za TV emisiju iz oblasti kulture koja se tematski odnosi na kulturni prostor Vojvodine dodeli autoru Vladimiru Bajiću za dokumentarni film „Priča o Subiˮ, u produkciji Radio-televizije Vojvodine.
Dobitnik specijalne nagrade za TV emisiju iz oblasti srpske kulture realizovane u regionu i dijaspori za 2024. godinu je reditelj Branko Lazić iz Banjaluke,i to za dokumentarni film „Život je maskenbalˮ, u produkciji Radio televizije Republike Srpske.
U obrazloženju žirija navodi se da Bajićeva „Priča o Subi”, „kao svojevrsna esejistička filmsko-dokumentarna studija, ne samo da oživljava nesvakidašnju biografiju jednog izuzetnog stvaraoca, istinskog renesansnog umetnika novog doba, čiji je život tragično završen u zenitu karijere, već smislenim i dobro ukomponovanim sećanjima njegovih prijatelja, saradnika i porodice, otvara i prostore neverovatne Subine svestranosti. „U fokusu interesovanja Mitra Subotića jesu i klasična, i džez, i elektronska i eksperimentalna muzika, ali otkrivamo da je on istovremeno veoma predano proučavao istoriju muzike, filozofije, religije, sve do melodija i ritmova plemena iz raznih delova sveta. U filmu koji se velikim delom svoje težine oslanja na zvuk, upravo zvučnim sredstvima saznajemo, upoznajemo i osećamo nostalgične priče protagonista, koji nas uvlače u Subin svet”, navodi žiri.
Kada je pak reč o filmu „Život je maskenbal“, to je samo na prvi pogled biografska priča o pesniku Dušku Trifunoviću. „Autori, reditelj Branko Lazić i scenarista Saša Berendika, kombinujući klasični dokumentaristički pristup sa inovatnim vizuelnim rešenjima, ipak govore ne samo o izuzetno važnoj figuri književnog i ukupnog javnog života Sarajeva, ali i cele bivše zajedničke države, nego u pozadini priče o umetniku iscrtavaju se i dešavanja presudnih devedesetih godina XX veka, koja su odredila ne samo sudbinu Duška Trifunovića nego i njegovih čitalaca i svih nas koji živimo na prostorima eks-Jugoslavije. Vešto balansirajući nostalgično, komično i potresno, autori nijednog trenutka ne ugrožava širu relevantnost hronike jednog života koja je istovremeno i hronika jednog vremena u kom su „i sjajne pesnike pevali”. Na ovaj način je dat i podsticaj da se lik i delo Duška Trifunovića dodatno značajnije valorizuje”, saopštio je žiri.
Svečana dodela nagrada održaće se u prostorijama Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanskiˮ (Vojvode Putnika 2), 9. decembra, s početkom u 12 časova.
M. S.